Vzdát se mobilu? Ani za milion liber!

Zkusili jste si už někdy představit nebo vyzkoušet život bez mobilu? Na toto téma – „Dopad mobilních telefonů na náš život“, proběhl rozsáhlý průzkum v Anglii. Do projektu byli zapojeni muži i ženy od 16 do 64 let, průzkum probíhal pod záštitou londýnské ekonomické univerzity.

Lidé, kteří se zúčastnili výzkumu museli vydržet celý jeden týden bez svého mobilu, během této doby bylo zkoumáno jak tento fakt ovlivní jejich chování. Hlavní zjištění můžeme shrnout do těchto bodů:

  • Jeden ze tří lidí by se nevzdal svého telefonu ani za milion liber
  • 76% lidí věří, že vlastnit mobilní telefon je společenská nutnost
  • 85% lidí si myslí, že vlastnictví mobilu zlepšuje kvalitu jejich života
  • Naprostá většina dospívajících jedinců nepovažuje telefon pouze za nástroj, nýbrž za důležitý prvek života, jenž určuje jejich postavení ve společnosti
  • Většina z respondentů ve věku 16 – 24 by se na jeden měsíc vzdala alkoholu, čokolády, sexu, čaje nebo kávy raději než svého mobilu

Je jasné, že život bez mobilu ovlivňuje lidi různě, někteří se cítí osaměle, izolovaně a frustrovaně, jiní zase osvobozeni od každodenního stresu. Například zaneprázdněný právník spoléhající se na svůj telefon byl inspirován nově objevenou svobodou. Naproti tomu lidé trpící „techofóbií“ byli překvapeni jak moc jsou na mobilu závislí, aniž by si to dříve dokázali připustit. Pokud se vám výsledky průzkumu zdají přitažené za vlasy, není nic snazšího nežsi tento experiment vyzkoušet na vlastní kůži.

Diskuze (12) Další článek: Nokia 8600 Luna: noční královna

Témata článku: Ostatní, Mil, Mobil, Důležitý prvek, MOBI


Určitě si přečtěte