Windows 8 bude startovat ďábelsky rychle (video)

O tom, že Windows 8 přinese nové hybridní startování systému, se ví už dlouhé měsíce. Steven Sinofsky se ale na vývojářském blogu konečně pochlubil s praktickou ukázkou.

Už víte, že operační systém Windows 8 je vyvíjen rovnocenně pro počítače i tablety. Dnes se přesvědčíme o tom, že Microsoft odstranil i jeden z důvodů neúspěchu Windows 7 (a jeho předchůdců) v tabletech – příliš dlouhý start, který je u takových „přístrojů rychlého nasazení“ zkrátka nepřípustný.

Microsoft se na svém blogu Building Windows 8 pochlubil s další připravovanou novinkou v příští verzi svého operačního systému. Tentokrát jde o nový hybridní systém startování Windows. Podle anonymních průzkumů využívání Windows 7 je zřejmé, že více než polovina majitelů desktopů na konci práce svůj počítač vypíná. Použití hibernace a režimu spánku je v menšině a kupodivu to málem platí i pro notebooky, kde by mohl leckdo předpokládat, že uživatel prostě jen zaklapne displej a k práci se vrátí později s tím, že systém se prozatím uspí do RAM, nebo hibernuje na pevný disk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Většina uživatelů desktopů počítač vypíná, v případě notebooků je to pak téměř polovina

Bohužel se to neděje a uživatelé si pak přirozeně stěžují na zdlouhavý „chladný“ start. Vývojový tým sice provedl několik zrychlujících změn už v případě Windows 7 – například paralelní nahrávání ovladačů do paměti, ale to nestačí.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání rychlosti startu na Windows 7 a 8 s různými hardwarovými platformami. Úspora je 30-70 procent času

Proto Windows 8 přinese hybridní systém, kdy při vypnutí počítače sice „zabije“ celé uživatelské sezení, základní sezení systému – jádra Windows – se ale uloží na disk. Jedná se o relativně málo dat, ukládání tedy bude rychlé, start už ale bude naopak zase velmi rychlý, protože se nebude muset celé jádro inicializovat od nuly, ale pouze se nahraje z hibernační oblasti pevného disku přímo do paměti RAM.

Ukázka rychlého startu Windows 8

A že se v oblasti rychlosti spouštění máme na co těšit, ukazuje prezentované video, kde je vidět nový „klasický“ start systému (nejedná se o režim spánku) do několika sekund. Jedná se samozřejmě o notebook s rychlým SSD, i to však neobejde běžný problém nutnosti načítat jednotlivé ovladače a části systému při každém bootování.

Podle měření Microsoftu bude Windows 8 z chladného startu (tedy zcela vypnutého a bez přísunu elektrické energie) startovat o 30-70 % rychleji v závislosti na použitém hardwaru. I nadále bude nejrychlejší obnovení uspaného systému z RAM (prakticky okamžitě), nicméně studený start se protáhne v nejlepším případě na několik sekund a to včetně času, který Microsoft neovlivní, tedy včetně práce BIOSu.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání klasického studeného startu ve Windows a nový hybridní systém Windows 8
 

Jak probíhá startování Windows 7 v šesti krocích

  1. Po stisknutí tlačítka se spouští základní firmware/BIOS, provádí se základní testy a hledá systémový disk.
     
  2. BIOS přečte MBR oblast na systémovém disku a spustí Bootmgr.exe. Bootmgr.exe spustí definitivní zavaděč Winload.exe.
     
  3. Zavaděč nahraje do RAM ovladače potřebné ke spuštění jádra Windows a… Spustí jádro.
     
  4. Jádro předá kontrolu manažerovi sezení Smss.exe, který nastartuje základní sezení systému, nahraje potřebné ovladače, detekuje dodatečný hardware a ovladače.
     
  5. Sezení nastartuje správce uživatelů a přihlašovací obrazovku WInlogon.exe, startují služby na pozadí a další subsystémy Windows. Jakmile se uživatel přihlásí, vedle systémového sezení se spustí i uživatelské sezení.
     
  6. Spouští se Explorer.exe, spouští se uživatelská plocha se všemi komponentami a programy konfigurovanými pro spuštění po startu Windows.

V případě Windows 8 se bude systémové sezení hibernovat, takže se bude „zdlouhavě“ inicializovat pouze to uživatelské, čímž se výrazně zkrátí doba startu.

Diskuze (62) Další článek: Žárovka místo routeru, světlo místo rádiových vln

Témata článku: , , Start, Hibernace, Windows!, Wind, , Win, Ďábel, Rychlé nasazení,