Zakládáme geocache: návod pro začátečníky

Milá Sally,
chtěl bych založit dobrou geocache, mít radost z pochvalných logů, ale nevím, jak na to. Prosím poraď.
Děkuju,
Fanda Nováček

Ahoj Fando,

co je to vlastně „dobrá“ cache? Těžko říci, protože každý jsme trochu jiný a každému se líbí něco jiného. Rozhodně by to měla být taková skrýš, která udělá radost jak hledačům, tak i Tobě - jejímu zakladateli. Neexistuje všeobecný návod, jak založit dobrou cache, ale přesto Ti zkusím pomoci několika radami:

1) Nápad. Dobrá cache musí mít téma, které dál zpracuj. Nápadem může být příběh zasazený do přírody, poznávací procházka po městě, naučná cache, co chceš, ale hlavně nápad. Aby každý, kdo ji najde, se něco dozvěděl, něco se naučil, něco viděl, něco muset dokázat. Zkrátka pochopil, proč jsi mu pozvánku v podobě své cache poslal. Zkus se třeba mrknout do bookmarků těch, kteří už jich nalezli mnohem víc a dokáží tak rozlišit skvělé cache od těch "jen" dobrých, průměrných a horších. Bookmarky oblíbených cachí některých cacherů

Navštiv co nejvíc těchto cachí. Určitě tam najdeš inspiraci. A nespěchej. Žádná cache je lepší než úplně špatná. Každý nápad zraje a od jeho příchodu do dokonalého provedení může uplynout klidně i pár měsíců. Tak ať!. Ale věřím, že pak to určitě bude stát za to.

2) Lokalita. Snad všichni hledači mají raději cache v horách, v lese, na louce, u řeky než ve městě. Nezakládej cache na sídlišti jen proto, abys udělal radost několika kamarádům z okolí. Až na výjimky od pár přátel se pěkného logu nedočkáš. Všichni geocacheři dále raději hledají na místech, kde budou mít na hledání klid a dostatek času. Pokládat cache do přemudlené lokality, jakými jsou např. městské parky, rušné ulice, turisticky exponovaná místa také mnohonásobně zvyšuje riziko vyzrazení a ukradení skrýše. Až nabyté zkušenosti Ti případně umožní později zvážit i umisťování cachí na frekventovaná místa.

3) Bezpečnost. Pamatuj, že do cache hledači vkládají nejen předměty na výměnu, ale i travelbugy a geocoiny, které patří jiným geocacherům. Nedopusť, aby se z Tvé schránky tito registrovaní cestovatelé, kteří mají za sebou stovky a tisíce kilometrů, ztráceli. Věř, že ne všichni hledači jsou obezřetní při vyzvedávání cache. A někdy je to i právem. Chtít geoturistovi ukázat za dne pamětihodnost a poté ho žádat, aby si pro cache přišel v noci mezi 3. a 4. hodinou ranní je nesmysl. Slušnost, neslušnost, stejně se pokusí tu cache odlovit a bude doufat, že ho nikdo nevidí. Pokud i přesto chceš mít cache na místě, kde se pohybuje hodně lidí, buď připraven na časté kontroly, údržby a nahrazování ukradených schránek. A udělej ji raději tak malou, aby se tam travelbug ani geocoin nevešel. S přemudlenou lokalitou se však můžeš také vypořádat tak, že na nejdůležitějším místě necháš hledače zjistit indicie a vlastní schránku dáš do ústraní (tj. založíš ji jako Multi-Cache, pokud se nebude nacházet přímo na výchozích souřadnicích).

4) Indicie. Pokud se rozhodneš připravit multi-cache, dbej na to, aby indicie měly souvislost s tématem. Odečíst třetí a čtvrté číslo v letopočtu nad hradní bránou je mnohem zábavnější než počítat mřížky kanálu na přilehlém parkovišti. Úplně nejlepší je nepočítat nic. Nech hledače najít jasné číslo, nebo písmeno, které si převedou na číslo a to potom použijí do jednoduchého výpočtu. Nespletou se a mají více času a pohodu na to, aby si užili důvodu, proč jsi je sem zval. Pokud připravuješ mystery cache, udělej ji tak, aby hledači u řešení museli přemýšlet. Nechtěj po nich, aby jen na internetu vyhledávali údaje metodou Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+F. Pokud jim chceš sdělit něco zajímavého, pak to raději napiš rovnou do listingu. Googlení nesmyslů baví jen obsedantní cachery, které k odlovu pudí jen potřeba „čistit“ okolí svého bydliště. Avšak ani od nich v tomto případě neočekávej pěkný log. Podobně jako u lokality, i zde platí, že až nabyté zkušenosti Ti umožní později zvážit i komplikovanější výpočty/luštění u multi a mystery cachí, ale v rámci únosnosti.

5) Konkurence. Svou cache můžeš založit nejblíže 1/10 míle (161 metrů) od jiné, již existující cache. Je-li tam už nějaká cache, zkontroluj, zda nemá stejné téma. Dvě stejně provedené cache na stejném místě se stejným nápadem potěší jen sběrače bodů. Ostatní nepochopí a pěkný log nenapíšou. Pokud cítíš nezvladatelné nutkání založit svou cache poblíž jiné, platí pravidlo 1. Přidej nápad. Originální, zajímavý, lepší.

6) Umístění. Pokud možno nedávej cache na zem nebo do země, a to obzvláště ve městě. I v lese životnost takové skrýše ohrožují hrabavá zvířata (myším a prasatům ty plasty chutnají), ale tam to je v řadě případů ošetřitelné. Ve městě je to horší-vadí nejen potkani, ale i např. močící psi a bezdomovci. Hledat zablácenou a močovinou páchnoucí schránku kromě úchylů nebaví nikoho. V zimě občas napadne i sníh a schránka na zemi může být několik měsíců nedohledatelná. Cache tedy nejlépe nad úroveň země a do místa, odkud by neměla vypadnout (dutina stromu, skály). Ve městě mají hledači nejraději schránku s magnetem. Dá se připevnit téměř kamkoli a cache zůstane čistá.

7) Velikost. Cache by měla mít rozumnou velikost odpovídající místu. Čím větší, tím lepší, protože se lidem lépe a snadněji hledá. Na druhou stranu ne zas tak velká, aby ji našel kdekdo a brzy ji ukradnul. Hledání mikro-cache v lese může být velmi zdlouhavé a za takovou skrýš Tě málokdo pochválí. Jako nádobu pro cache použij vždy vlhkotěsnou schránku. Není nad potravinové krabice typu „lock-lock“ či vojenské ammo-boxy.

8) Zaměření. Dnes se vyrábějí přístroje tak přesné, že zaměřit cache o 5 metrů vedle je skoro ostuda. Kešku zaměřuj vždy několikrát a v různou denní dobu. To proto, že postavení satelitů na obloze se mění a díky nepřesnostem ne vždy získáš stejné souřadnice. Výsledky pozorování zprůměruj a potom zkontroluj pozici cache podle ortofotomap (www.mapy.cz, www.amapy.cz). Dej si pozor na zrádné zóny v blízkosti silných magnetických polí (elektrické dráty, železnice) nebo poblíž zdí, budov či skal. Družicový signál se v těchto místech odráží a deformuje, takže naměřeným hodnotám se nedá příliš věřit. Zde je srovnání s mapou bezpodmínečně nutné.

9) Geoprovoz. Počítej s tím, že aktivita hledačů bude měnit okolí skrýše. Pokud ji dáš do místa, kde je špatný signál a nedáš dostatečnou nápovědu, stádo geocacherů rozryje okolí hůře než černá zvěř prahnoucí po bukvicích. Otrhá mech, poláme větve, zpřevrací kameny, oloupe kůru, ohrabe kořeny. Totéž platí o cache uložených ve zdech. Není-li místo jasné, potom několik desítek návštěvníků tu zeď přerovná nebo rozebere. Po několika měsících místo zídky zbyde jen hromada suti. Ulož cache na geozřejmé místo, nebo dej jasnou nápovědu než abys napomáhal k dílu zkázy.

10) Listing.Dej si záležet i s listingem, s HTML kódem ti každý rád poradí. Nějaké zajímavé informace o místu uložení a tématu určitě najdeš na internetu nebo v knihovně. Přidej i nějakou pěknou fotku, ať hledači ví, zda budou šplhat na vyhlídku, koukat na kostelík, ... Listing může cache hodně obohatit, ale může ji i ubrat hodně "bodů". Tak se snaž. Rovněž je přínosné (hlavně v příhraničních oblastech, ale nejen tam) listing obohatit alespoň základním popisem v angličtině nebo němčině.

11) Beta-test. Šotci a zlí skřeti pracují vždy a všude. I když si budeš myslet, že jsi všechno zkontroloval třikrát, určitě se nějaká chybička vloudí. Až budeš mít všechno hotové a připravené, požádej kamaráda nebo zkušenějšího geocachera o beta-test. Není to žádná ostuda. Naopak, právě ti nezkušenější zakladatelé si bez nezávislého beta-testu cache ani netroufnou poslat reviewerovi ke schválení.

Když si všechny body těchto rad budeš moci odškrtnout jako splněné, věřím, že spousta pěkných logů Tě určitě nemine. A na závěr poznámka: nenech se odradit tím, že tyto rady vypadají na první pohled složitě, z nebe dosud žádný chytrý nespadl. Nicméně je vhodné zvážit, zda některé poznámky u logů tebou založené cache by nemohly být vyřešeny při dodržení těchto rad.

Držím Ti palce!

Tvá Sally


Průběžně aktualizovanou originální verzi tohoto textu najdete v České encyklopedii geocachingu. Jeho autorem je geocacher Dandra, k němuž se s dalšími nápady na doplnění v této diskuzi přidali další geocacheři. Zajímá-li vás podrobný technický návod pro založení geocache, přečtěte si tento článek. A potom ještě tento článek s doporučením přímo od reviewerů, kteří schvalují české geocache. Pokud zatím ještě netušíte, co to je geocaching, doporučujeme úvod pro nováčky.

Tento článek je dostupný pod GNU Documentation Licence 1.2

Váš názor Další článek: Vodafone: listopadový ceník se třemi novinkami

Témata článku: Návody, Geocaching, Špatný signál, Začátečník, Buk, Stádo, Luštění, Dobrý průměr, Silný magnet, Zak, Návod, Příhraniční oblast


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Xiaomi Mi Watch Revolve Active: nové chytré hodinky podporují Apple Health
Karel Kilián
XiaomiStravaChytré hodinky