Zkoušíme podivnosti: klimatizace a mimino na zápěstí

Dvě nejpodivnější nositelnosti z veletrhu Computex. Jedna umožní poslouchat srdce nenarozeného dítěte, druhá umí zchladit či zahřát.

Bylo to jedno z mých nejpodivnějších setkání na veletrhu Computex. Ten rozhovor ve skutečnosti probíhal jinak, ale shrnout by se dal asi takhle:

  • „Ahoj, co to máte?“
  • „To je Wristify. Nositelnost, která umí ovlivnit teplotu lidského těla. Ochladit, zahřát, jak je potřeba. Tohle jsou jen starší prototypy, tak je prosím nefoť, nové vypadají lépe, ale ty tady nemáme. Taky ti nemůžeme přesně vysvětlit, jak to funguje, ale funguje to, věř nám, my jsme inženýři z MIT. Ne, nemůžeš to vyzkoušet, tyhle kousky nefungují.“
Klepněte pro větší obrázek
Zahřát, když je zima, zchladit, když je vedro. To slibuje Wristify.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na prvním obrázku je designová představa, ke které se hodlají EMBS Labs přiblížit. Druhý obrázek je nejblíže tomu, co jsem na Computexu viděl. Třetí obrázek připomíná chladič z procesoru a zachycuje fungující prototyp. Podaří se spojit vzhled z prvního a funkci ze třetího obrázku do jednoho zařízení?

Naštěstí jsme takhle neskončili. Pánové mi pak vysvětlili, že jejich náramek opravdu mění teplotu lidského těla. Sice jen lokálně a pouze o nějaké dva až tři stupně, ale i to prý stačí na částečné obelhání mozku a navození lepší tělesné pohody. Mám si to představit jako ruce natažené k ohni nebo naopak osvěžené kusem ledu. Také se nemění teplota celého těla, ale člověku to pomůže. Současné prototypy je nutné ovládat manuálně, ale ve vývoji je automatika, která pracuje s ohledem na okolní teplotu.

Chtěli jste podivnou nositelnost? Tady ji máte. Stojí za ní startup EMBR Labs, první objednávky chtějí přijímat v září a mezi tím pravděpodobně proběhne ještě crowdfundingová kampaň.

Tep nenarozeného dítěte

Další elektronický úlet není pro každého, Dovetail (www.dovetail.care) využijí jej pouze těhotné ženy. Po přiložení na břicho totiž umožní poslouchat tep ještě nenarozeného dítěte. Taková zařízení už samozřejmě existují, ale v porodnicích (alespoň v těch českých) mají rozměry vozíku, tady jsme na velikosti čtyř na sobě položených padesátikorun.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Za projektem Dovetail stojí Indové a je tu zajímavý kontrast mezi čistým moderním designem aplikace a pro Indii typickým vzhledem zařízení.

Hlavní výzvou pro tvůrce bylo oddělit tep dítěte od tepu matky, zvuků trávící soustavy a dalších tělesných hluků. Povedlo se. Prý. Jen se se nejedná o skutečný audiopřenos, ale umělou interpretaci zjištěného srdečního rytmu. Stačí malý puk přiložit na břicho a prostřednictvím připojeného smartphonu můžete poslouchat tep, nebo sledovat kopání.

Do prodeje má jít Dovetail na podzim, cena oznámena nebyla.

Diskuze (5) Další článek: Oscar Senior: Android i pro slábnoucí smysly [zdarma]

Témata článku: , , Klima, Moderní design, Vedro, Zápěstí, Chladič, Podivnost, Crowdfundingová kampaň, Druhý obrázek, Mimi, Klimatizace, Porod, PUK, Fungující prototyp