10 tipů na smartphone pod stromeček [Vánoce 2012]

Chcete potěšit své blízké na Vánoce novým chytrým telefonem? Nabídka je široká, nechte si doporučit deset nejlepších smartphonů.
Kapitoly článku

Smartphony se staly v prodejích za poslední rok nejstrměji rostoucí kategorií mobilních telefonů. Prakticky tři ze čtyř prodaných mobilů jsou v Česku chytré a ze všech připojených mobilů do sítě představují smartphony už více než čtvrtinu. Proto se prodejci stále více specializují na kategorii chytrých telefonů a ve svých nabídkách smartphony intenzivně propagují také mobilní operátoři. To celé v důsledku pro zákazníka znamená mnohem širší výběr a také o fous příznivější ceny, než tomu bylo třeba před rokem.

Kdy je lepší koupit smartphone?

  • když můžete do mobilu investovat 3 tisíce a více
  • když chcete pohodlně surfovat na internetu
  • když často pracujete s mobilním e-mailem
  • když chcete používat navigaci a Wi-Fi
  • když chcete stahovat aplikace
  • když se chcete přes mobil připojit k počítači
  • když intenzivně používáte sociální sítě

Díky pokračujícímu souboji výrobců o nejlevnější smartphone se hlavně u operačního systému Android dají najít kousky s cenou i pod 3 tisíce korun, ceny klesají i na konkurenční platformě Windows Phone. Právě smartphone proto může být vhodným dárkem, kterým letos na Vánoce potěšíte někoho ze svých blízkých, aniž by nákup zruinoval váš rodinný rozpočet. Správnou volbu ze smartphonů odstupňovaných podle ceny se vám pokusí usnadnit tento článek.

V úvodu je užitečné zmínit, že hlavním kritériem pro výběr smartphonu je vedle značky samotného výrobce i typ použitého operačního systému. Mobilní platformy za uplynulý rok prošly bouřlivým obdobím, z nějž vykrystalizovala pouhá trojice systémů, která má zajištěnou budoucnost ze strany vývoje. Patří sem Android od firmy Google, iOS amerického Applu a nově také Windows Phone společnosti Microsoft. Jedině nákup smartphonu na těchto platformách dává z dlouhodobějšího hlediska smysl. Pokud nakupujete s vědomím, že majitel telefon po roce zase vymění, můžete sáhnout i po některé z okrajových platforem Symbian, Bada nebo BlackBerry OS. Do našich vánočních tipů ale smartphony s těmito systémy nezařadíme.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, učiněné na základě našich recenzí a osobních zkušeností. Rady uvedené v tomto článku bychom s klidným svědomím dali i svým známým. Odkazy do e-shopu jsme přidali až dodatečně. Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/10-tipu-na-mobil-pod-stromecek-vanoce-2012/sc-3-a-1322153/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Vánoční rádce MobilMania:


Vodafone Smart II: nejlevnější Android 

Orientační cena: 2 600 Kč

V nejnižší kategorii pod tři tisíce korun narazíte na smartphony nejrůznějších značek i kvality, výhradně však s platformou Android. I zde doporučujeme vsadit spíše na tradici, nebo rovnou na naše doporučení. U modelu Vodafone Smart II se ukazuje, že ani hodně levný Android nemusí být telefon k ničemu. Za 2 600 Kč dostanete kompaktní telefon se svižnou odezvou, dobrým displejem s HVGA rozlišením, čtveřici dvojitých výměnných krytů a přiměřenou porci výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

Slabší fotoaparát se dá telefonu odpustit, jediným opravdu problematickým místem se tak stává malá paměť telefonu. Některé aplikace lze přesunout na kartu, pokud si tedy vystačíte jenom s několika, se Smartem II nešlápnete vedle. Telefon pro Vodafone vyrábí vcelku renomovaná firma TCL Alcatel a pokud byste nechtěli kupovat mobil přímo u operátora, můžete se na volném trhu porozhlédnout po funkčně srovnatelném modelu Alcatel One Touch 918D, který navíc disponuje funkcí dualSIM.

Vodafone Smart II
860
rozměry a hmotnost: 109 × 58 × 12,4 mm, 120 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 150 MB, microSDHC (32 GB), baterie: ? mAh
procesor: Broadcom BCM21552 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3MPx, video, blesk
21 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Huawei Ascend G300: překvapivě výkonný Android

Orientační cena: 4 200 Kč

Huawei Ascend G300 jsme v začátcích prodeje před necelým půl rokem označili za žraloka nižší třídy a tohle tvrzení beze zbytku platí dodnes. Ascend G300 obsahuje výbavu na úrovni střední třídy a svou cenovkou okolo 4 tisíc korun značně zatápí konkurenci. Je sice o něco těžší, displej se na sluníčku hůř čte, ale ve srovnání s pozitivy se ale jedná zanedbatelné drobnosti, protože zároveň nabízí dostatečně výkonný procesor pro běh náročnějších aplikací včetně her.

Klepněte pro větší obrázek

Ascend G300 se chlubí nadprůměrnou výdrží, solidním fotoaparátem a hlavně čtyřpalcovým IPS displej, který patří mezi největší lákadla telefonu. Od svého uvedení na trh už Ascend dostal upgrade na Android 4.0. S dalšími aktualizacemi sice nejspíš počítat nemůžeme, ale k chodu zařízení této třídy ani víc není potřeba. Pokud chcete nadělit smartphone se slušným výkonem, netrváte vyloženě na nějakém kolibříkovi a váš rozpočet se pohybuje kolem zmíněné ceny, s nákupem neuděláte chybu.

Huawei Ascend G300
rozměry a hmotnost: 123 × 63 × 10,5 mm, 140 g
displej: 4,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 233 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nokia Lumia 610: nejlevnější Windows Phone

Orientační cena: 4 300 Kč

Nejlevnějším smartphonem s platformou Windows Phone je v současné době ZTE Tania (cca 3 tisíce korun). Přesto jsme v našem doporučení dali přednost tradičnější značce, lepšímu zpracování s prvky kovu a přidané hodnotě v podobě bezplatné navigace, kterou Nokia nabízí. Nokia Lumia 610 je skvěle zpracována a výborně se drží v ruce. Systém je rychlý, jednoduchý a intuitivní, tudíž ho mohou ovládat i méně technicky zdatní uživatelé. Na druhou stranu tento mobil nedoporučujeme hračičkům zvyklým na Android, protože jistá omezenost starší verze systému Windows Phone 7.5 obsaženého v telefonu by je mohla zklamat.

Klepněte pro větší obrázek

Nokii Lumia 610 si dokážeme představit jako příhodný dárek pro mladší uživatelé a ženy, pro které bude tento telefon vhodným doplňkem do kabelky. Z tohoto pohledu je důležité, že telefon je rychlejší a uživatelsky pohodlnější než hardwarově srovnatelné telefony s jinými systémy. Zvláště v modré variantě vypadá Lumia 610 mimořádně atraktivně. Za cenu lehce nad čtyři tisíce dostanete v balení vedle standardního příslušenství i ochranné silikonové pouzdro.

Nokia Lumia 610
rozměry a hmotnost: 119 × 62 × 12,0 mm, 132 g
displej: 3,7", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 252 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 8 GB, baterie: 1 300 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 7.5 (Mango)
fotoaparát: 5MPx, video (640 × 480), autofocus, blesk
23 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: , , , , Alcatel One Touch 918D, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC Windows Phone 8X, Huawei Ascend G300, Huawei Ascend G600, LG Optimus, LG Optimus L9, Nokia Lumia 610, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia P, Sony Xperia sola, Vodafone Smart, Vodafone Smart II