Jednoduchým řešením pro jednodenní výdrž smartphonů je powerbanka. Ale kterou z nepřeberného množství vybrat?
Zatímco ještě před pěti lety bylo nemožné powerbanku sehnat a mobil jste si na cestách mohli dobít leda tak z notebooku, dnes je nabídka powebank na trhu skutečně velmi široká. Nabízí je kde kdo a v rozličných kapacitách, ty maličké o velikosti dvou tužkových baterií ale nemají příliš valného smyslu. Nabijí mobil třeba jen do poloviny a pak musíte myslet na jejich opětovné dobití.
Dva rychlé tipy pro ty, kdo nechtějí číst:
- Pokud hledáte kvalitní powerbanku s vynikající kapacitou i příznivou cenou, sáhněte po Xiaomi NDY-02-AL
- Chcete-li co nejtenčí powerbanku s vysokou kapacitou a rychlým dobíjením, zvolte kovovou Genius ECO-u1200
Zaměřili jsme se proto na powerbanky s kapacitou 10 000 mAh a vyšší, které se již hodí i pro tablety, a to nejen z důvodu vyšší kapacity, ale také pro přítomnost USB portu poskytujícího vyšší proud. Zároveň jsou i cenově výhodně. Cenový strop jsme stanovili na 1 000 Kč, protože už jen málokdo je ochoten investovat do powerbanky větší částku. Jak ale můžete vidět v našem testu, už za 800 Kč koupíte powerbanku schopnou nabít váš chytrý telefon hned několikrát.
Hledáte netradiční powerbanky, které zaujmou? Vybrali jsme 4 zajímavé kousky:
Záludná kapacita
Podle čeho powerbanku, která může nabít prakticky vše, co má port USB, vybírat? Nejdříve se zaměřte na udávanou kapacitu v mAh, tedy v miliampérech za hodinu. 10 000 mAh tedy znamená, že by byla powerbanka schopná teoreticky poskytovat proud 1 A po dobu deseti hodin, než by se vybila. Důležitá je však i hodnota napětí, při kterém je tento proud poskytován, protože jen s ní lze kapacity baterií navzájem srovnávat.
Tenké powerbanky jsou dražší kvůli
nutnosti použití plochých Li-pol článků
namísto kulatých Li-ion
Zatímco u tužkových akumulátorů je údaj v mAh v pořádku, protože je jasné, že jde o napětí 1,2 V, u powerbank už není hned jisté, zda jde o kapacitu při napětí článků (3,7 W) nebo při výstupních 5 V. Tak jako u notebooků by měli výrobci správně udávat kapacitu ve Wh (počet wattů za hodinu), to však dělá jen málokterý. Můžete si ji však snadno vypočítat, když si vynásobíte napětí a proud. Powerbanka s udávanou kapacitou 10 400 mAh by tak měla mít 38,5 Wh, protože udávaná kapacita je zpravidla při napětí 3,7 V. Kdyby měla být při 5 V, činila by 7 700 mAh.
Díky udávané hodnotě kapacity při 3,7 V si můžete snadno udělat obrázek, kolikrát se z powerbanky váš chytrý telefon nebo tablet nabije – stačí si vydělit kapacitu powerbanky kapacitou baterie telefonu/tabletu. Nezapomeňte však na ztráty, které nejsou zanedbatelné.
Vyšší proud = nižší účinnost
Počítejte s tím, že i když má powerbanka udávanou hodnotu 10 400 mAh, jde o kapacitu baterií, tedy při vybíjení z ní dostanete méně kvůli nutnému převodu napětí 3,7 V na výstupních 5 V. Když budeme uvažovat účinnost převodu vcelku dobrých 85 %, vychází z toho výsledná kapacita 8 840 mAh. Teď také počítejte s tím, že ani telefon nemá 100% účinnost nabíjení a i zde dojde ke ztrátám, dejme tomu dvacetiprocentním, a to ještě v případě, že je telefon vypnut a není napájen i on samotný. Pro baterii tak z 10 400mAh powerbanky zbude jen lehce přes 7 000 mAh.
Čím vyšší budete z powerbanky odebírat proud, tím nižší bude účinnost DC-DC převodníku a tím menší kapacitu z ní dostanete.
Účinnost DC-DC převodníku v powerbance klesá se zvyšujícím se proudem, což je podobné, jako kdybyste jeli po dálnici namísto 130 km/h například 200 km/h – také vám poroste spotřeba. A právě pomocí proudu můžete poskytnutou kapacitu powerbankou ovlivnit. Pokud na nabití nespěcháte, stačí nabíjet telefon či tablet z 1A portu a nejlépe při vypnutém přístroji, aby si nebral příliš mnoho energie. Jen tak „vyždímáte“ z powerbanky maximum.
Nabít ideálně přes noc
Při výběru powerbanky se také dívejte na to, jaký je udávaný proud u vstupního micro-USB/mini-USB portu, tedy pokud jej výrobce vůbec uvádí. Jde přitom o zásadní údaj, díky kterému zjistíte, za jak dlouho se dostane vaše powerbanka ze zcela vybitého do plně nabitého stavu. Výborná hodnota je 1,5 A a více, jak vidíte, tak v našem testu takovýto nabíjecí proud zvládlo jen několik powerbank. Přitom u vysoké kapacity baterií si počkáte například s proudem jen 0,8 A na nabití powerbanky pěkně dlouho, obzvláště přičte-li se k tomu ještě nízká účinnost jejího nabíjení, například 80 %. U powerbanky s kapacitou 10 400 mAh to znamená dobu nabíjení téměř 16 a půl hodiny, při proudu 1,5 A by to přitom bylo 8 hodin a 40 minut. Nezapomeňte u takového kvalitní powerbanky použít i adekvátní USB nabíječku s výstupem 5 V/2 A, jinak vám bude možnost jejího rychlého nabíjení k ničemu.


Rozdíly ve velikostech powerbank jsou skutečně markantní. Nejmenší objem má TP-Link (zcela vpravo), největší pak Eurocase (druhá zleva).
Při běžném používání powerbanky oceníte, když s ní budete mít co nejméně starostí. Starší typy powerbank se samy nevypnuly, a tak se často stávalo, že když jste je nejvíce potřebovaly, byly vybité. To už se vám u dnešních modelů nestane, všechny se při poklesu odběru na nulu po chvíli vypnou. Liší se však v tom, zda se umí i po připojení USB zařízení i automaticky zapnout, což vám ušetří čas při hledání tlačítka a jeho stisku. Všechny powerbanky v testu mají také indikaci stavu nabití, která je poměrně spolehlivá, může však být i lehce nelineární. Některé dokonce ukazují aktuální stav v průběhu nabíjení, ostatní pak až po stisku tlačítka.
Výbava a provedení
Pokud má powerbanka vyšší kapacitu, měla by mít dva USB porty, už proto, že může nastat situace, že budete chtít nabíjet dvě zařízení současně. Powerbanky, které obsahují Li-ion články sice mají větší tloušťku, ve výsledku ale zase menší objem vzhledem ke skutečně kapacitě v porovnání s velmi plochými modely s Li-pol články. Také se dá s Li-ion bateriemi dosáhnout vyšších kapacit powerbank za nižší cenu. Zvažte tedy, kde budete powerbanku nosit, zda nutně potřebujete skladnější plochý tvar.

Powerbanka Eurocase Power Bank PB12000 používá jako jediná k nabíjení starý mini-USB konektor, najdete u ní však celou řadu redukcí pro nabíjení rozličných zařízení.
Od věci také není odolné kovové provedení, u kterého si jen musíte dávat pozor, abyste si kovem nepoškrábali telefon, když bude powerbanka společně s ním v batohu. Ta se vám pak odmění robustnějším luxusněji vypadajícím designem. Naopak nejhorší volbou mohou být lesklé černé plasty, které se hned poškrábou a upatlají a musíte neustále zvažovat, kam powerbanku pokládáte.