11 powerbank do 1 000 Kč [srovnávací test]

Jednoduchým řešením pro jednodenní výdrž smartphonů je powerbanka. Ale kterou z nepřeberného množství vybrat?

Zatímco ještě před pěti lety bylo nemožné powerbanku sehnat a mobil jste si na cestách mohli dobít leda tak z notebooku, dnes je nabídka powebank na trhu skutečně velmi široká. Nabízí je kde kdo a v rozličných kapacitách, ty maličké o velikosti dvou tužkových baterií ale nemají příliš valného smyslu. Nabijí mobil třeba jen do poloviny a pak musíte myslet na jejich opětovné dobití.

Dva rychlé tipy pro ty, kdo nechtějí číst:

  • Pokud hledáte kvalitní powerbanku s vynikající kapacitou i příznivou cenou, sáhněte po Xiaomi NDY-02-AL
  • Chcete-li co nejtenčí powerbanku s vysokou kapacitou a rychlým dobíjením, zvolte kovovou Genius ECO-u1200

Zaměřili jsme se proto na powerbanky s kapacitou 10 000 mAh a vyšší, které se již hodí i pro tablety, a to nejen z důvodu vyšší kapacity, ale také pro přítomnost USB portu poskytujícího vyšší proud. Zároveň jsou i cenově výhodně. Cenový strop jsme stanovili na 1 000 Kč, protože už jen málokdo je ochoten investovat do powerbanky větší částku. Jak ale můžete vidět v našem testu, už za 800 Kč koupíte powerbanku schopnou nabít váš chytrý telefon hned několikrát.

Hledáte netradiční powerbanky, které zaujmou? Vybrali jsme 4 zajímavé kousky:

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Computer 8/15.

Záludná kapacita

Podle čeho powerbanku, která může nabít prakticky vše, co má port USB, vybírat? Nejdříve se zaměřte na udávanou kapacitu v mAh, tedy v miliampérech za hodinu. 10 000 mAh tedy znamená, že by byla powerbanka schopná teoreticky poskytovat proud 1 A po dobu deseti hodin, než by se vybila. Důležitá je však i hodnota napětí, při kterém je tento proud poskytován, protože jen s ní lze kapacity baterií navzájem srovnávat.

 

Tenké powerbanky jsou dražší kvůli
nutnosti použití plochých Li-pol článků
namísto kulatých Li-ion

 

Zatímco u tužkových akumulátorů je údaj v mAh v pořádku, protože je jasné, že jde o napětí 1,2 V, u powerbank už není hned jisté, zda jde o kapacitu při napětí článků (3,7 W) nebo při výstupních 5 V. Tak jako u notebooků by měli výrobci správně udávat kapacitu ve Wh (počet wattů za hodinu), to však dělá jen málokterý. Můžete si ji však snadno vypočítat, když si vynásobíte napětí a proud. Powerbanka s udávanou kapacitou 10 400 mAh by tak měla mít 38,5 Wh, protože udávaná kapacita je zpravidla při napětí 3,7 V. Kdyby měla být při 5 V, činila by 7 700 mAh.

Díky udávané hodnotě kapacity při 3,7 V si můžete snadno udělat obrázek, kolikrát se z powerbanky váš chytrý telefon nebo tablet nabije – stačí si vydělit kapacitu powerbanky kapacitou baterie telefonu/tabletu. Nezapomeňte však na ztráty, které nejsou zanedbatelné.

Vyšší proud = nižší účinnost

Počítejte s tím, že i když má powerbanka udávanou hodnotu 10 400 mAh, jde o kapacitu baterií, tedy při vybíjení z ní dostanete méně kvůli nutnému převodu napětí 3,7 V na výstupních 5 V. Když budeme uvažovat účinnost převodu vcelku dobrých 85 %, vychází z toho výsledná kapacita 8 840 mAh. Teď také počítejte s tím, že ani telefon nemá 100% účinnost nabíjení a i zde dojde ke ztrátám, dejme tomu dvacetiprocentním, a to ještě v případě, že je telefon vypnut a není napájen i on samotný. Pro baterii tak z 10 400mAh powerbanky zbude jen lehce přes 7 000 mAh.

 

Čím vyšší budete z powerbanky odebírat proud, tím nižší bude účinnost DC-DC převodníku a tím menší kapacitu z ní dostanete.

 

Účinnost DC-DC převodníku v powerbance klesá se zvyšujícím se proudem, což je podobné, jako kdybyste jeli po dálnici namísto 130 km/h například 200 km/h – také vám poroste spotřeba. A právě pomocí proudu můžete poskytnutou kapacitu powerbankou ovlivnit. Pokud na nabití nespěcháte, stačí nabíjet telefon či tablet z 1A portu a nejlépe při vypnutém přístroji, aby si nebral příliš mnoho energie. Jen tak „vyždímáte“ z powerbanky maximum.

Nabít ideálně přes noc

Při výběru powerbanky se také dívejte na to, jaký je udávaný proud u vstupního micro-USB/mini-USB portu, tedy pokud jej výrobce vůbec uvádí. Jde přitom o zásadní údaj, díky kterému zjistíte, za jak dlouho se dostane vaše powerbanka ze zcela vybitého do plně nabitého stavu. Výborná hodnota je 1,5 A a více, jak vidíte, tak v našem testu takovýto nabíjecí proud zvládlo jen několik powerbank. Přitom u vysoké kapacity baterií si počkáte například s proudem jen 0,8 A na nabití powerbanky pěkně dlouho, obzvláště přičte-li se k tomu ještě nízká účinnost jejího nabíjení, například 80 %. U powerbanky s kapacitou 10 400 mAh to znamená dobu nabíjení téměř 16 a půl hodiny, při proudu 1,5 A by to přitom bylo 8 hodin a 40 minut. Nezapomeňte u takového kvalitní powerbanky použít i adekvátní USB nabíječku s výstupem 5 V/2 A, jinak vám bude možnost jejího rychlého nabíjení k ničemu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozdíly ve velikostech powerbank jsou skutečně markantní. Nejmenší objem má TP-Link (zcela vpravo), největší pak Eurocase (druhá zleva).

Při běžném používání powerbanky oceníte, když s ní budete mít co nejméně starostí. Starší typy powerbank se samy nevypnuly, a tak se často stávalo, že když jste je nejvíce potřebovaly, byly vybité. To už se vám u dnešních modelů nestane, všechny se při poklesu odběru na nulu po chvíli vypnou. Liší se však v tom, zda se umí i po připojení USB zařízení i automaticky zapnout, což vám ušetří čas při hledání tlačítka a jeho stisku. Všechny powerbanky v testu mají také indikaci stavu nabití, která je poměrně spolehlivá, může však být i lehce nelineární. Některé dokonce ukazují aktuální stav v průběhu nabíjení, ostatní pak až po stisku tlačítka.

Výbava a provedení

Pokud má powerbanka vyšší kapacitu, měla by mít dva USB porty, už proto, že může nastat situace, že budete chtít nabíjet dvě zařízení současně. Powerbanky, které obsahují Li-ion články sice mají větší tloušťku, ve výsledku ale zase menší objem vzhledem ke skutečně kapacitě v porovnání s velmi plochými modely s Li-pol články. Také se dá s Li-ion bateriemi dosáhnout vyšších kapacit powerbank za nižší cenu. Zvažte tedy, kde budete powerbanku nosit, zda nutně potřebujete skladnější plochý tvar.

Klepněte pro větší obrázek
Powerbanka Eurocase Power Bank PB12000 používá jako jediná k nabíjení starý mini-USB konektor, najdete u ní však celou řadu redukcí pro nabíjení rozličných zařízení.

Od věci také není odolné kovové provedení, u kterého si jen musíte dávat pozor, abyste si kovem nepoškrábali telefon, když bude powerbanka společně s ním v batohu. Ta se vám pak odmění robustnějším luxusněji vypadajícím designem. Naopak nejhorší volbou mohou být lesklé černé plasty, které se hned poškrábou a upatlají a musíte neustále zvažovat, kam powerbanku pokládáte.

Témata článku: iGet, , , , , Výstupní napětí, Klavír, Reálná hodnota, Srovnávací test, Hladký povrch, Vysoká hmotnost, Nízká hmotnost, Kovový obal, Srovnávač, Udávaná kapacita, Dlouhá doba, Většina zařízení, Nabíjecí proud, Connect IT, Výborná hodnota, Důležitý údaj, Velký náskok, Mini USB, Tenký profil, Kvádr