TCL Thunderbird

TCL Thunderbird

Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

12
Fotogalerie

12 nejdůležitějších věcí, které hýbaly světem telekomunikací a mobilních technologií v roce 2021

  • Rok 2021 byl rokem velkých změn a problémů
  • Celé telekomunikace ovlivnil nedostatek komponent i legislativní změny
  • Dočkali jsme se však nových trendů, technologií i nečekaných návratů

Renesance chytrých brýlí

Rok 2021 by šlo nazvat také jako rok chytrých brýlí. Mnoho let po legendárních brýlích Google Glass, kdy se v tomto odvětví mnoho nedělo a výrobci se soustředili hlavně na velké headsety pro virtuální realitu se myšlenka chytrých brýlí vrátila. Letos jsme se dočkali mnoha konceptů i několika hotových produktů. Zajímavé je, že častokrát jdou jednotliví výrobci úplně jinou cestou.

Klepněte pro větší obrázek
Rok 2021 přinesl spoustu nových chytrých brýlí, každé jsou přitom jiné.

Mezi ty nejzajímavější počiny patří Ray-Ban Stories vzniklé ve spolupráci s Metou (Facebokem) sloužící primárně ke sdílení obsahu. Dalšími kompaktními brýlemi byly Vive Flow od HTC, které jsou kompaktní zařízení pro VR, které se připojí k chytrému telefonu. Xiaomi Smart Glasses mají pro změnu ambici stát se náhradou telefonu. Pak jsou zde brýle TCL pro rozšířenou realitu nebo Huawei EyeWear, které chtějí vypadat, jak běžné brýle s repráčkem a hlasovým ovládáním.

Pokračování 2 / 12

Čipová krize

Pokud je něco, co naprosto definuje celoroční situaci na trhu se smartphony, je to jednoznačně čipová krize. Ze strašáka, který začátkem roku dělal vrásky menším výrobcům se totiž postupně vyklubal obrovský problém i pro ty největší hráče. Dotkla se dokonce i Applu, který musel poprvé po 10 letech zastavit výrobu iPhonů. 

Klepněte pro větší obrázek
Navzdory čipové krizi jsme se do tohoto byznysu pustili noví hráči

Dočkali jsme se i takových situací, že výrobci byli nuceni kalkulovat, který produkt pro ně má větší prioritu, aby do nich čipy, kterých je jako šafránu mohli použít. Situace také zamíchala karty s celým čipovým trhem a na výsluní se dostali i takoví výrobci čipů, které jsme u značkových telefonů vídali v minulosti jen výjimečně.

Kromě toho začali výrobci telefonů dělat i čipy vlastní. Google představil vlastní procesor Tensor, Oppo přispěchalo s koprocesorem MariSilicon a budou zřejmě přibývat i další. Apple pro změnu začal své čipy dávat i do počítačů.

Pokračování 3 / 12

Wear OS 3 jako nový motor chytrých hodinek?

Rok 2021 lze nazvat i jako rokem chytrých hodinek, jejichž prodeje tento rok silně rostly, a to překvapivě i na úkor náramků, jak ukazují statistiky. Jednou z klíčových událostí, která se projeví hlavně v budoucnu, však může být příchod nového Wear OS 3 od Googlu. 

Klepněte pro větší obrázek
Wear OS 3 na nových hodinkách od Samsungu. Brzy se dočkají i další.

Ten byl představen na jaře a s jeho vývojem Googlu pomohl Samsung, který se stal i prvním výrobcem, jenž jej v upravené verzi nasadil do produktu. Hlavně jde však o příslib do budoucna. Platforma Googlu totiž poslední roky pozvolna skomírala, což vedlo výrobce k tvorbě proprietárních řešení a roztříštění trhu. Nový systém však může trh chytrých hodinek pěkně nastartovat.

Pokračování 4 / 12

Boj proti velkému bratrovi

Pro uživatele dvě nenápadná tlačítka při spuštění aplikace, pro jejich tvůrce a prodejce reklamy naprosto stěžejní a často i existenční věc. Tím, když Apple na jaře přišel s na první pohled pěknou myšlenkou vrátit uživatelům kontrolu nad svým soukromím. Funkce App Tracking Transparency totiž dá uživateli volbu, zda aplikací předá informace o zařízení další detaily, které se využívaly v různých metrikách.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatel dostane vždy na výběr, zda předání dat povolí nebo ne.

Nejvíce tento krok zasáhl Facebook a další velké hráče, kteří žijí z reklamy. Pokud totiž uživatel předávání dat nepovolí, přijdou tyto firmy o přístup k jejich datům a tím pádem i přesnému zacílení reklamy. Firmám ale nakonec nezbylo nic jiného než se přizpůsobit.

Pokračování 5 / 12

Třetí velká mobilní platforma

Rok 2021 byl zajímavý i v tom, že nám tu po několika letech dominance Androidu a iOS vyrostl třetí operační systém pro mobily – Huawei Harmony OS. Systém využívá kódu otevřeného Androidu a Linux Kernelu a na tom staví vlastní  služby Huawei s celým ekosystémem, který už v minulosti na systému od Googlu odstartoval. Vzhledově je HarmonyOS hodně podobné Androidu s některými prvky podobnými iOS.

Klepněte pro větší obrázek
HarmonyOS má být platformou pro různá zařízení

Výhodou je ale jeho univerzálnost. Sice zatím primárně běží na zařízeních od Huawei (ač to se také postupně mění), ovšem nalézt můžeme Harmony OS v přístrojích od chytrých hodinek přes telefony, až třeba po chytrá auta. Zatím je nevýhodou systému nedostatek aplikací kvůli absenci GMS, ovšem to se postupně mění a díky podpoře APK souborů je možné na Googlu nezávislé aplikace doinstalovat i ručně.

Pokračování 6 / 12

Selfie v displeji

Již několik let vídáme telefony s výřezy či průstřely v displeji, které jsou daní za roztáhnutý displej až ke krajům na čelní straně. Letos jsme se však konečně dočkali toho, jak se těchto „vad na kráse” zbavit. Přišli totiž telefony se selfie kamerkou pod povrchem displeje. Nejdříve to začátkem roku odstartovalo ZTE, jehož Axon 20 sice skryl pod obrazovku, ale kvůli odlišné struktuře pixelů, to minimálně na světlých plochách bylo jako pěst na oko. Podobně na tom je i Samsung Galaxy Z Fold3.

Klepněte pro větší obrázek
Nové technologie displeje mají integrovanou kamerku úplně zakrýt.

Až s postupem roku se podařilo tento nešvar odladit a přišlo nové ZTE Axon 30 nebo Xiaomi MIX 4, které již i nad displejem nabízí vysokou jemnost obrazu a o kamerce prakticky nevíte. Nyní už jen zbývá vylepšit kvalitu obrazu samotného předního fotoaparátu, která kvůli displejové vrstvě nad ním trpí.

Pokračování 7 / 12

Pro Čechy stále drahá mobilní data

Pokračujícím trendem v roce 2021 byla v České republice bohužel i drahá mobilní data. Již začátkem roku naše země dopadla v nezávislém britském průzkumu naprosto tragicky, když se umístila na spodních příčkách z celé Evropy a i ve světě můžeme závidět i méně ekonomicky vyspělým zemím.

Klepněte pro větší obrázek
Česká republika je s cenou mobilních dat černá ovce Evropy

To bohužel na podzim potvrdila i Evropská komise, podle které máme jednoznačně nejdražší tarify z celé Evropské unie. Otázkou je, co se musí stát, aby na to místní operátoři zareagovali a začalo se něco měnit. Ideální by bylo, kdyby spotřebitelé hromadně přestali používat neadekvátně naceněné služby – to je ale v případě ničím jiným nenahraditelných mobilních služeb těžko realizovatelné. Český telekomunikační úřad chce zkusit regulovat velkoobchodní cenu mobilních dat, nejdřív si ale musí své argumenty obhájit před Evropskou komisí a zatím v tom není moc úspěšný...

Pokračování 8 / 12

Sideloading a nižší poplatky

V roce 2021 opět pokračovaly soudní bitvy Epicu s Applem, ale i Googlem. Tyto kauzy ale nakonec získaly daleko větší přesah a otevřely některá velká témata. Jedním z nich je sideloading. Toto pro firmu jako Apple prakticky zapovězené slovo, jelikož jde o povolení instalace aplikací z alternativních zdrojů stálo Apple letos hodně vysvětlování. Do věci se totiž vložila i Evropská komise, která chování Applu vidí jako omezení konkurence a chtěla by po Applu, aby instalaci odjinud povolil.

Klepněte pro větší obrázek
Povolit či nepovolit instalaci aplikací z alternativních obchodů?

S tím úzce souvisí i poplatky pro vývojáře a styl placení. Vývojářům, menším firmám, ale i státům se nelíbí vysoké 30% poplatky Applu i Googlu, což vedlo k tlakům, které způsobily snižování na polovinu pro menší vývojáře. Do hry se v některých zemích vložili i státní orgány, které donutili velké hráče nabízet alternativní způsoby platby, kde se zákazník může provizím vyhnout úplně.

Pokračování 9 / 12

Jeden smutný konec a jeden nejistý návrat

Rok 2021 nám trochu nečekaně vzal jednu z tradičních značek telefonů – LG. Ještě v úvodu roku jsme se těšili na její rolovací displeje v telefonu a byli překvapení z exotického LG Wing a jen pár týdnů poté přišla zpráva, že firma končí chytrými telefony a zaměří se pouze na jinou elektroniku, ve které vyniká – tedy hlavně domácí spotřebiče a televizory.

Klepněte pro větší obrázek
V závěru mobilního byznysu LG ukázalo velice zajímavé telefony.

Opačný scénář potkal společnost Honor, která se naopak po odprodeji čínským Huaweiem osamostatnila a přestaly se na ni vztahovat americké restrikce. Díky tomu se tak mohla se smartphony vrátit na globální trhy, včetně toho českého. Od té doby jsme se dočkali dvou vlajkových modelů, ovšem ani tak ještě firma nemusí mít vyhráno. Američtí senátoři krouží kolem a zjišťují, jestli vazby na Huawei nezůstaly zachovány...

Pokračování 10 / 12

Větší fotosenzory

Každým rokem jsme svědky postupného zlepšování kvality fotoaparátů telefonů, zlepšuje se rozlišení, velikost pixelů, postprocessing a další parametry fotografie.   Pozvolně se nám v čase zvětšuje i samotný snímač fotoaparátu, ovšem většinou jen nepatrně kvůli fyzickým limitům telefonů. Proto bylo vcelku překvapením, když jsme se letos poprvé ve smartphonech dočkali 1" snímače.

Klepněte pro větší obrázek
Rok 2021 přinesl první 1" snímače do telefonů

Vůbec poprvé s ním na jaře přišel japonský Sharp Aquos R6, ale mnohem zajímavější bylo jeho využití u nové Sony Xperia Pro-I. Je tedy otázkou času, kdy se postupně dostane i do dalších telefonů, což může odemknout potenciál k ještě lepším fotografiím. Větší snímač totiž dokáže pobrat více světla, lepší dynamický rozsah a celkově pomáhá při focení za horšího světla.

Pokračování 11 / 12

Sbohem 3G, vítej 4G a 5G v pražském metru

S českým éterem se letos nadobro rozloučily mobilní 3G sítě, všichni tři operátoři je průběžně během roku vypínali, poslední vysílače zhasly na konci listopadu. Uvolněné frekvence z pásma 2 100 MHz, kde 3G sítě běžely, poslouží pro zkapacitnění v současnosti nejpoužívanější sítě 4G (LTE) a někde také „nahození“ nové generace 5G.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní signál chytíte po celém metru, většinou dokonce 5G!

Obě tyto technologie (4G a 5G) se na konci letošního roku dostaly konečně také prakticky do celé sítě pražského metra. Operátoři s pražským dopravním podnikem se sice chlubí, jak to stihli rok před termínem (ten byl původně stanoven na konec roku 2022), předně ale byla ve srovnání s jinými evropskými městy obrovská ostuda, že pokrytí v metru dosud nebylo. Teď jsme tedy vlastně jen srovnali krok.

Pokračování 12 / 12

Regulace pro lepší budoucnost?

Evropská komise letos měla pilný rok, což některým výrobcům telefonů mohlo nadělat vrásky. Přišla s mnoha návrhy, které v budoucnu mají pomoci hlavně spotřebitelům. Nejvíce zarezonovalo navrhované sjednocení nabíjecích konektorů. Pokud návrh projde, všechny chytré telefony (ale i další drobná elektronika) by musely nabízet konektor USB-C, což se samozřejmě nelíbí Applu.

Klepněte pro větší obrázek
USB-C má být podle Evropské komise jednotným konektorem

S tím souvisí i sjednocení standardů pro rychlé dobíjení a odstranění adaptérů z balení telefonů ve jménu ekologie. Dohady se vedou také o prodloužení garantované softwarové podpory telefonů s cílem natáhnout jejich životní cyklus, aby zákazníci nemuseli nový mobil kupovat tak často. Evropská komise vidí jako optimální dobu pět let. Němci mluví dokonce o sedmileté podpoře. Nejvíce by změna ovlivnila telefony s Androidem, které mají většinou dvouletou, maximálně tříletou podporu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud