27 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

27 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

  • Waze je oblíbená navigace s prvky sociální interakce
  • Uživatelé v reálném čase vzájemně sdílí cenné dopravní informace
  • Znáte všechny funkce a vychytávky této povedené aplikace?

Waze (zdarma pro Android a iOS) je navigační aplikace unikátní zejména v tom, že spoléhá na svou uživatelskou základnu. V reálném čase umí informovat o dopravě, policii, nehodách a dalších událostech, takže se ji vyplatí používat, i když znáte cestu jako své boty. Je-li pak po vaší trase příliš hustý provoz, najde alternativu, takže čas dojezdu je založen i na aktuální dopravní situaci. Nechybí také podpora pro Android Auto nebo Apple CarPlay.

Plánované jízdy

Když víte, že se musíte dopravit na nějakou událost vozem, je vhodné spočítat si, jak dlouho vám cesta zabere. V Nastavení ale najdete možnost Plánované jízdy. Po jejím otevření si můžete do Waze připojit používané kalendáře, ve kterých už máte schůzky s místem jejich polohy zaznamenané a aplikace vám podle toho pošle upozornění, že je čas vyrazit. Samozřejmě dobu jízdy upraví i vzhledem k aktuálnímu provozu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 2 / 27

Nastavte si zvuky

Není nic horšího, když čekáte, že vám navigace něco řekne a ona mlčí, nebo naopak když vás při řízení ruší neustálými instrukcemi. Po naplánování trasy ale vidíte u času dojezdu malý zvonek. Když na něho klepnete, můžete si zde vybrat z několika voleb, mezi které patří Zvuky zapnuty, Jen varování nebo Zvuky vypnuty.

Lze si tu vybrat i to, jaké zařízení má zvuky přehrávat. Místo reproduktorů v autě si můžete vybrat třeba svůj telefon nebo jiné zařízení, pokud je přítomno.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 27

Dítě v autě

Možná to bude znít poněkud hloupě, ale v dnešní uspěchané době by se tomu člověk ani nedivil. Waze vás umí po přijetí do cíle upozornit na to, jestli jste v autě náhodou nezapomněli svého potomka. Aby vás o tom aplikace informovala, jděte skrze Moje Waze do Nastavení -> Upomínky -> Dítě v autě a aktivujte přepínač. Nemusí jít ale nutně o dítě, můžete si zde dát i vlastní zprávu, třeba nezapomenout na palubní desce peněženku atd.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 4 / 27

Ikona vozidla

Pokud vás nebaví koukat jen na prostou šipku značící vaši polohu na mapě při jízdě, můžete si ji změnit. V Nastavení a volbě Zobrazení mapy totiž najdete nabídku Ikona vozidla. Když jí vyberete, uvidíte zde kompletní seznam znamení zvěrokruhu, ale také papírovou šipku, Partywagen, Zombí-auto, Štěkáru a mnoho dalších roztodivných dopravních prostředků. Jen si dejte pozor, aby vás to příliš nerozptylovalo.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 5 / 27

Přidejte dálniční známku

Při plánování trasy, která vede skrze zpoplatněné úseky, tedy typicky dálnice, vás o tom aplikace informuje. Pokud dálniční známku máte, můžete ji přímo z dialogu přidat, díky čemuž se vám už nebude dále tato informace zobrazovat a zdržovat vás. Přidat ji ale můžete i z Nastavení, kde najdete volbu Dálniční známky a povolení. Samozřejmě zde najdete i ty pro Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko a mnohé další.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 6 / 27

Kdy je nejlepší čas vyrazit

Když si rozkliknete naplánovanou trasu, tak na ní uvidíte několik zajímavostí. První je linka, na které se vám zobrazují mimořádnosti, které vás mohou brzdit. Pod ní se ale nachází nabídka Najděte nejlepší čas vyrazit. Když ji vyberete, zobrazí se hustota provozu napříč časem, takže se mnohdy může vyplatit dát si na pumpě ještě jednu kávu a za volat usednout až za chvíli. Že je na čase vyrazit, vás může upozornit notifikace.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 7 / 27

Kontrolujte více dostupných tras

Při plánování trasy Waze automaticky vybírá tu, která trvá nejkratší čas. Někdy se ale vyplatí obětovat pár minut a ušetřit hromadu kilometrů, nebo se vyhnout konkrétnímu místu. Vyberte nabídku Trasy a prohlédněte si ty alternativní.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 8 / 27

Pošlete hlášení

Stojíte v koloně? Potkali jste policejní hlídku? Našli jste chybu na mapě? Přes žlutý trojúhelník se symbolem plus můžete událost nahlásit, čímž ji zanesete do mapy i pro ostatní uživatele. Dnes jste pomohli vy jim, příště pomohou oni vám. Ostatně na tomto stojí smysl celé aplikace. Uživatele jsou totiž často rychlejší než oficiální informační kanály, které poskytují informace třeba Googlu atd. Informace by ale samozřejmě měl zadávat spolujezdec, nikoli řidič.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 9 / 27

Nerozptylujte se psaním

Trefovat se za jízdy prstem do drobných písmen klávesnice a dlouhé sekundy nesledovat vozovku samozřejmě také není úplně ideální. Cestujete-li ale sami, tak se vám místo vypisování textu může hodit hlasové ovládání. Jen klepnete na červený mikrofon a už mluvíte. Stačí přitom jen vyslovit adresu, nebo hesla jako „domů“ či „práce“.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 10 / 27

Přidejte zastávku či přestávku

Pokud na cestě potřebujete protáhnout sedací partie nebo se nabudit kávou, uchopte spodní lištu a vytáhněte ji nahoru. V sekci Přidat zastávky si snadno najdete cestu k nejbližšímu parkovišti, čerpací stanici nebo restauraci, aniž byste výrazně sjeli ze své trasy. Čerpací stanice navíc ukazují i aktuální ceny pohonných hmot, takže pokud potřebujete doplnit palivo, snadno zjistíte, kde je po vaší trase nejlevnější.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 11 / 27

Navigace bez nutnosti spuštění aplikace

Potřebujete-li rychle usednout a ihned vyrazit, nemusíte kvůli navigování aplikaci vlastně ani spouštět a zadávat v ní adresu. V systému iOS vám postačí ikonu aplikace déle podržet a ihned se můžete vydat domů, do práce, nebo někomu odeslat svou polohu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 12 / 27

Neustále zobrazená maximální povolená rychlost

Možná vám nestačí, že Waze upozorní na překročení dovolené rychlosti, až když už je pozdě. Jděte do Nastavení, kde zvolte nabídku Zobrazení mapy a následně Tachometr. Zde pak vyberte Zobrazovat rychlostí limit a aktivujte Vždy. Následně budete mít u své rychlosti neustále přítomný i ukazatel té maximální povolené.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 13 / 27

Upravte si ikony podle vašich zájmů

Když půjdete do Nastavení a zvolíte zde nabídku Zobrazení mapy, můžete si zde určit ještě další možnosti než jen zobrazování tachometru. Když vyberete Hlášení v sekci Zobrazit na mapě, získáte možnost přesně si definovat, o kterých událostech chcete být informováni. Díky tomu budete mít přehlednější mapu bez pro vás zbytečných informací.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 14 / 27

Sdílejte čas příjezdu

Umí to mnoho navigačních aplikací a Waze není výjimkou. Ať už jedete k příbuzným, na pracovní schůzku, nebo ke komukoli jinému, komu chcete/potřebujete sdělit, kdy dorazíte, stačí s ním sdílet trasu. Při plánování stačí vyjet s nabídkou výše a zde už právě možnost Sdílet trasu uvidíte. Po její volbě pak jen určíte, kterou službou chcete sdílení učinit a samozřejmě také s jakým kontaktem chcete informace sdílet. Ten pak bude mít v živém čase přehled o vašem pohybu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 15 / 27

Jízda na motocyklu či v elektromobilu

Ne všichni musí sedět v autě a třeba motorkář má na trasu jiné požadavky. V Nastavení a nabídce Detaily o vozidle se nachází volba Typ vozidla, ve které si můžete právě určit, že chcete navigovat skrze trasy vhodné pro motocykly. V detailech si ale můžete rozkliknout i nabídku Elektrická vozidla. Konkrétně u nich budete i vědět, kde najdete jejich dobíječky podle právě vašeho konektoru. Vybrat si lze i specifické poskytovatele.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 16 / 27

Změňte hlas navigování, nebo přidejte ten svůj

Pokud už vás nebaví přednastavená Eliška, vyměňte ji. V nabídce Hlas a zvuk, která se nachází v Nastavení, stačí vybrat volbu Waze hlas a určit, kterým hlasem chcete být navigováni. Z těch českých je na výběr je ještě Petra nebo Vlastimil, nicméně nové mohou stále přibývat. Úplně nahoře však můžete přes volbu Přidat hlas nahrát i nový hlas, třeba ten váš vlastní.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 17 / 27

Muž bez stínu

Ceníte si svého soukromí? Nechcete, aby kdokoli v aplikaci viděl, kudy cestujete? Učiňte se neviditelnými. Stačí jít do Nastavení, zvolit záložku Soukromí a zaškrtnout nabídku Zapnout neviditelnost. Vaše uživatelské jméno, nálada a další informace se tak již nebudou ostatním nijak zobrazovat. Možnost najdete i pod nabídkou Zobrazit profil.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 18 / 27

Integrace Spotify a dalších hudebních služeb

Pokud využíváte nějaké hudbu streamující služby (a to klidně bez předplatného), můžete si ji přímo ve Waze nechat zobrazovat. Stačí k tomu v pravém horním rohu klepnout na ikonu noty. Zobrazí se vám zde v zařízení nainstalované tituly. Pokud zde žádné nevidíte, přes níže zobrazené Nastavení si je můžete klidně do zařízení stáhnout. Jedná se např. o Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer, Tidal nebo YouTube Music.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 19 / 27

Historie jízd

Pokud se chcete zpětně podívat, kudy jste za pomoci aplikace cestovali, můžete nahlédnout do své Navigační historie. Tu najdete v Nastavení a volbě Soukromí. Informace, které zde však najdete, nebudou starší než tři měsíce, protože ty aplikace automaticky maže. Chcete-li historii smazat ručně, můžete tak učinit volbou úplně nahoře.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 20 / 27

Jakou máte náladu?

Protože je Waze komunitní aplikace, můžete v ní také všem dát najevo, jakou máte náladu. Po nainstalování aplikace budete zobrazováni jako nováček, další možnosti se vám budou odemykat až postupně, první úroveň je po v aplikaci ujetých 160 km. Máte-li tedy již něco naježděno, je zde skutečně pestrá paleta nálad. Ikonu změníte v Nastavení, kde si úplně nahoře rozklikněte svůj profil a zvolte nabídku Nálada.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 21 / 27

Skryté příkazy

Aplikace nabízí několik skrytých příkazů, které aktivujete jejich napsáním do vyhledávání. Pokud zadáte heslo ##@morph, změní se vaše nálada na fialovou příšerku. O poznání užitečnější je ale heslo ##@coord. To vám totiž bude následně v aplikaci zobrazovat souřadnice.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 22 / 27

Čemu se vyhnout?

Někdy dokáže člověka překvapit, kam ho ta navigace žene. Aby k takovým situacím nedocházelo, v Nastavení a nabídce Navigace si můžete určit, jestli se chcete vyhnout placení mýta, přívozům, dálnicím nebo třeba nezpevněným cestám (nebo jen jejich dlouhým úsekům) či dokonce obtížným křižovatkám. 

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 23 / 27

Kolik máte bodů?

V tomto případě nejde o body za dopravní přestupky, ale body, které získáváte v navigaci Waze například za nahlášení či potvrzení nějaké komplikace na silnici.

Abyste zjistili své aktuální skóre, klepněte na úvodní obrazovce na tlačítko se třemi vodorovnými čárkami v levém horním rohu. V další sekci stiskněte Zobrazit profil a na další stránce můžete vidět počet získaných bodů.

Klepněte pro větší obrázek Zjištění počtu bodů

Pokračování 24 / 27

Varování před snížením rychlosti

Jednou z letošních novinek je upozornění na snížení maximální povolené rychlosti. Objevuje se s určitým předstihem, pokud je očekáváno výrazné snížení rychlosti – například před vjezdem do obce. Kromě bezpečnosti může mít pozitivní vliv také na spotřebu paliva.

Pokud vás tato funkce obtěžuje, můžete ji vypnout. Na úvodní stránce klepněte na tlačítko se třemi vodorovnými čárkami. Poté přejděte do Nastavení a pokračujte do Varování a hlášení. Zde otevřete Hlášení – Snížená rychlost na trase a deaktivujte přepínač Upozornit při řízení.

Klepněte pro větší obrázek 
Vypnutí varování před snížením rychlosti

Pokračování 25 / 27

Hlášení s názvy ulic a čísly silnic

Je podle vás srozumitelnější pokyn „Sjeďte vpravo“, nebo „Vyjeďte výjezdem číslo 342 směr Klimkovice“? Za nás je jednoznačně lepší druhý způsob, kdy navigace pomocí hlasové syntézy hlásí názvy ulic, čísla silnic a směry.

Aby navigace uměla číst názvy ulic a čísla silnic, musí podporovat hlasovou syntézu – TTS, neboli převod textu na řeč. A to Waze umí! Na úvodní obrazovce klepněte na tlačítko se třemi vodorovnými čárkami a přejděte do Nastavení. Pokračujte do sekce Hlas a zvuk a zde otevřete Waze hlas. V případě češtiny zvolte Česky - Eliška (Včetně názvů ulic).

Klepněte pro větší obrázek Český hlas s názvy ulic

Pokračování 26 / 27

Kde natankovat?

Waze vám může pomoci s vyhledáním čerpací stanice. Aby aplikace poskytovala relevantní informace, je nejprve nutné nastavit několik parametrů. Na úvodní obrazovce klepněte na tlačítko se třemi vodorovnými čárkami v levém horním rohu a pokračujte do Nastavení.

Pokračujte do sekce Čerpací stanice, kde jako první zvolte Preferovaný typ paliva. Kromě toho si můžete vybrat Preferovanou značku čerpacích stanic. V sekci Řadit stanice podle si pak zvolte, zda chcete benzínky řadit podle ceny, vzdálenosti, nebo značky.

Klepněte pro větší obrázek Nastavení čerpacích stanic

Když pak během jízdy klepnete na tlačítko s lupou a v dalším kroku zvolíte Palivo, zobrazí se vám přehled čerpacích stanic dle vámi zvolených parametrů.

Klepněte pro větší obrázek Vyhledání čerpacích stanic

Pokračování 27 / 27

Hlaste chyby v mapách

Nad aktuálností mapových podkladů bdí komunita editorů, která mimo jiné zadává uzavírky a nové úseky. Je ale jasné, že editoři nemohou být všude, proto když narazíte na problém, neváhejte a nahlaste ho! Zpravidla do několika hodin se vám ozve některý z editorů, který se vyptá na podrobnosti.

Následně provede příslušné úpravy v mapových podkladech, které se v řádu několika dní (obvykle do tří dnů) promítnou v navigaci. Právě díky tomuto komunitnímu prvku může Waze poskytovat jedny z nejaktuálnějších map.

Když tedy na cestě narazíte na problém, klepněte na žlutý trojúhelník v pravém dolním rohu. V dalším kroku zvolte Chyba mapy a na následující obrazovce vyberte typ problému. Pokud si nejste zcela jisti, zvolte Obecná chyba mapy. Po stisku tlačítka Odeslat bude hlášení odesláno editorům mapových podkladů, kteří buď rovno provedou příslušné změny, nebo se vás zeptají na detaily a následně mapu upraví.

Klepněte pro větší obrázek Nahlášení chyby v mapě

Nejlepší tipy a návody pro mobily

Překvapilo nás, kolik lidí napříč generacemi používá na svém mobilu pouze základní funkce. Je to ohromná škoda. Vydali jsme proto časopis, speciál Computeru, kde na 132 stranách najdete podrobné návody, jak si Androidem usnadnit život.

Časopis si můžete hned teď pohodlně objednat online na iKiosku. Stojí 149 Kč a bez dalšího příplatku jej zabalíme a pošleme rovnou do vaší schránky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud