1Q 2022: Trh se smartphony znovu propadl, nedařilo se hlavně Číňanům. Apple a Samsung upevnili pozice

1Q 2022: Trh se smartphony znovu propadl, nedařilo se hlavně Číňanům. Apple a Samsung upevnili pozice

Trh se smartphony zaznamenal po předchozích obdobích stagnace a mírného poklesu v prvním čtvrtletí letošního roku opět výraznější propad. Objem dodávek meziročně poklesl o 9 % na celkově distribuovaných 314 milionů kusů chytrých telefonů. Vyplývá to z pravidelné kvartální analýzy výzkumné společnosti IDC.

Výrobce

1Q22 Objem distribuce (mil. ks)

1Q22 Tržní podíl

1Q21 Objem distribuce (mil. ks)

1Q21 Tržní podíl

Meziroční změna

1. Samsung

73.6

23.4%

74.5

21.6%

-1.2%

2. Apple

56.5

18.0%

55.3

16.0%

2.2%

3. Xiaomi

39.9

12.7%

48.6

14.1%

-17.8%

4. Oppo

27.4

8.7%

37.5

10.9%

-26.8%

5. Vivo

25.3

8.1%

35.0

10.1%

-27.7%

Ostatní

91.4

29.1%

93.9

27.2%

-2.7%

Celkem

314.1

100.0%

344.7

100.0%

-8.9%

Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, 28. dubna 2022

Jako hlavní důvod výraznějšího poklesu tentokrát analytici uvádějí pokračující nedostatek komponent a logistické problémy, kterým museli výrobci čelit. Pokles ale není čistě na nabídkové straně, z obav před rostoucí inflací upravili své nákupní chování také spotřebitelé a začali omezovat zbytné nákupy, což se negativně projevilo také v segmentu smartphonů. Na významném čínském trhu navíc silněji než kde jinde udeřila letos začátkem roku další vlna koronavirové pandemie.

Největší pokles v našem regionu

Z pohledu světových regionů se nejvíce propadly prodeje v regionu CEE (Central and Eastern Europe), kam patří také Česká republika. Důvodem je invaze Ruska na Ukrajinu a stažení mnoha výrobců z ruského trhu. Meziroční pokles dodávek v CEE je agenturou IDC odhadován na 20 %. Výrazný pokles přes 12 % pak zaznamenaly trhy jihovýchodní Asie včetně započítané Číny. Právě tento region představuje z pohledu dodávek téměř polovinu světového objemu a má proto na celkovou statistiku výrazný vliv.

Nejlépe se podle analýzy prvním čtvrtletím „prokousali“ Samsung a Apple, kteří zvládli usměrnit výpadky v dodavatelském řetězci a nabídkou produktů i v těžších dobách přilákat obrovský počet zákazníků. Samsung dosáhl na svůj nejvyšší tržní podíl od 1. čtvrtletí 2018 a potvrdil tak pozici dlouhodobé světové jedničky, přičemž nejvyšší pozici jen občas sezónně (obvykle v předvánočním kvartálu) „propůjčuje“ konkurenčnímu Applu. Americká značka jako jediná z první pětky rostla navzdory poklesu celého trhu a upevnila svoji druhou pozici.

Klepněte pro větší obrázek

Třetí Xiaomi se nevyhnulo téměř 18% meziročnímu poklesu, ale je třeba dodat, že hlavní část produktového portfolia stačilo na trh uvést až v samém závěru sledovaného kvartálu. Tradiční „bratrovražedná“ bitva Oppo–Vivo se tentokrát odehrávala na čtvrté a páté pozici s podobným meziročním poklesem, dosaženým tržním podílem i objemem distribuovaných kusů. Podle odhadů IDC bylo tentokrát přece jen o něco málo úspěšnější Oppo.

Diskuze (21) Další článek: Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Témata článku: Smartphony, Statistika, Čína, Hospodaření a finance, Analýza, IDC, CEE, Pokles, Pro +, Tržní podíl, Česká republika, Objem, Jihovýchodní AsieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět