2004: chytré mobily budou levnější

V minulém roce byl odstartován segment chytrých telefonů, který bude v roce 2004 významně růst, a to počtem prodaných kusů i množstvím novinek. Čeká nás nový Nokia Communicator a chytré mobily za lidovější ceny.
2004: chytré mobily budou levnější

Na serveru www.allaboutsymbian.com vyšel zajímavý článek na téma nejbližší budoucnosti chytrých telefonů s operačním systémem Symbian. Jedná se o krátkou předpověď největších očekávání pro rok 2004. Pokud si pamatujete, na konci roku jsem psal o tom, co nás čeká v následujícím roce na poli mobilní komunikace obecně, avšak konkrétně chytrým telefonům byl věnován pouhý odstaveček. Dnes bych to rád napravil.

Nokia Communicator

Než se současná Nokia 9210i octne ve vlnách pravěkých vod, měli by Finové představit jeho přímého následovníka. Jak by měl vypadat? To už jsme na stránkách MobilManie probírali, a to v článku Jirky Kuruce, který měl především vyvolat diskusi - povedlo se, přečtěte si. Původně jsme nový komunikátor očekávali už v říjnu, místo toho Nokia mimo jiné uvedla model 7700, který je spíše multimediálním zařízením. Nokia 7000 navíc nemá plnohodnotnou qwerty klávesnici, což je jeden z hlavních důvodů, proč lidé čekají na 9310.

Přesně tak by se měl přístroj jmenovat - alespoň dle logického úsudku. Podle všeho bude finský terminátor představen na únorovém 3GSM kongresu v Cannes. Pokud ani tam ne, hlavní cesta povede o měsíc později přes německý CeBIT. Podle prvních neoficiálních informací bude jádrem Symbian pro Series 90. Rozevírací koncepce by měla zůstat. Mezi hlavní datové funkce má patřit GPRS, EDGE a Bluetooth. Hovoří se také o WiFi a podpoře jednoho ze standardů 3G (UMTS nebo CDMA), což je spekulace největšího zrna. Zde bych se prosím zastavil, další věci můžeme jen tušit. Těšíme se ale vrchovatě.

Chytré telefony budou lepší i levnější

Zatímco v minulém roce se prodalo zhruba jedenáct milionů chytrých mobilů, přední agentury hovoří o číslu čtyřicet milionů pro rok 2004. Mobily s operačním systémem už nebudou patřit do kategorie těch nejdražších, jejich rozšíření se dočkáme především v nižších kategoriích. Levnější a odlehčené varianty svých horkých želízek údajně chystá Sony Ericsson (P800/P900) i Nokia (Series 60).

Je možné, že se dočkáme i nástupce Nokie 6600, tento týden byla představena americká verze, která má větší paměť, EDGE, MP3 přehrávač a datový konektor Pop-Port. Že by předzvěst evropského modelu 6600i? Jak jinak konkurovat našlapanému Siemensu SX1, který se možná objeví s upravenou klávesnicí po vzoru Nokie 3650/3660? Své chytré zástupce také vyšlou na trh výrobci, kteří je zatím ve svém portfoliu nemají - ti si totiž uvědomí důležitost tohoto segmentu.

Velmi zajímavé bude sledovat počínání Nokie N-Gage. Ačkoli toho tento herní chytrolín za minulý rok mnoho nestihnul, v tomto roce nás ještě může velmi překvapit. Na jeho displeji se objevují čím dál zajímavější tituly, navíc se jedná o jeden z nejlevnějších telefonů Series 60 včetně rádia, MP3 a podpory paměťových karet. Rozhodně bych mu nezačal vyrábět rakev.

Souboj operačních systémů

Stupňovat se také bude boj mezi Microsoftem a sdružením Symbian o každé procento podílu operačního systému u jednotlivých výrobců telefonů. Zatím dominoval Symbian, Microsoft ovšem se svým Windows Mobile nabízí daleko větší jednotnost, kompatibilita je zkrátka u "oken" velké plus. Lze také předpokládat maličký podíl operačních systémů postavených na Linuxu nebo Palm OS.

Oblast chytrých telefonů nabere ještě větší spád, než jsme pozorovali v uplynulém roce, ten byl pouze rozjezdový. To se ukázalo i minulý týden na gigantickém veletrhu CES v americkém Las Vegas, kde bylo oznámeno spoustu nových trendů a technologií. Už brzy se v mobilech například objeví grafické čipy nebo pevné disky, byť to nemusí být zrovinka tento rok. Bude zkrátka pořád o čem psát.

Těšíte se?

Váš názor Další článek: Nokia 6650 - zkušenosti čtenáře s 3G telefonem

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N-Gage, Sony Ericsson P800, MOBI, Mobil


Určitě si přečtěte