3D displeje: začíná nová éra mobilů?

Sharp a Samsung představily 3D displeje pro mobilní telefony. Bude to zlomový okamžik pro mobilní průmysl nebo jen evoluce, která se hned jen tak neuchytí?

Třídimenzionální zobrazování zažívá svůj boom. Výrobci elektroniky začínají nabízet 3D televizory, některé notebooky disponují 3D displeji a v kině si můžete prostorový zážitek vychutnat s aktivními 3D brýlemi. Ve stejných šlépějích se snaží jít i Sharp, který nedávno jako první představil 7,4palcový dotykový 2D/3D displej, který má šanci se uchytit i u mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej zobrazuje pro každé oko jiný obraz, což s sebou přináší stereoskopický efekt, a není proto potřeba použít pasivní (dvě barevné složky obrazu) ani aktivní 3D brýle. Jak je z názvu patrné, tento displej nabídne i možnost přepínání mezi 2D a 3D grafikou, neopomeňme ani další základní specifikace: rozlišení 480 × 854 bodů, kontrastní poměr 1 000 : 1 a jas 500 cd/m2. Sharp ve své tiskové zprávě dodává, že i přes novou dimenzi obrazu má displej stejnou tloušťku jako konvenční 2D displeje a kvalitativně můžete být srovnatelný s podobnými displeji od Sony a Panasonicu, kteří však k prohlížení displeje ještě potřebují 3D brýle.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní telefony už nemají moc místa, kam ještě rozšířit své funkční působiště, a právě 3D displej je jednou z inovací, která by na mobilním telefonu mohla mít velký úspěch. Otázky nastávají prakticky jen dvě. Bombastické 3D displeje budou náročnější na energii, proto je třeba s vývojem displejů pohnout i s vývojem palivových článků nebo akumulátorů s vyšší výdrží. 3D displeje mají navíc svá specifika. Abyste mohli zažít ten pravý efekt, musíte být od telefonu v přesně dané vzdálenosti a úhlu, jinak výsledky nebudou až tak dechberoucí.

Druhou neznámou je samotná dostupnost nové technologie. V Japonsku se mají uživatelé dočkat již na podzim, kdy bude zahájena sériový výroba telefonů s 3D dotykovým displejem (3D bez dotykové vrstvy plánují úvest ještě v první půli tohoto roku). Konkurenční Samsung také přispěchal se svým prvním modelem s trojrozměrným obrazem, pro změnu určeným pouze pro korejský trh. Jak už to tak bývá, nové technologie z východu Asie putují do zbytku mobilního světa delší dobu. Kdy se tedy 3D technologie na displejích mobilů dočkáme i v Evropě, není zatím jasné...

 

 

Diskuze (24) Další článek: Vyberte nejlepší fotku z toulavých mobilů

Témata článku: Technologie, Displeje, 3D, Nová éra, Podobný displej, Výroba telefonů, Mobil, Stereoskopický efekt, Displej, Éra, Nov, MOBI


Určitě si přečtěte