3G se definitivně loučí. T-Mobile a O2 dnes ukončí provoz druhé nejstarší mobilní sítě

3G se definitivně loučí. T-Mobile a O2 dnes ukončí provoz druhé nejstarší mobilní sítě

Oživeno 30. listopadu: Vypínání 3G sítě T-Mobilu a O2 dnes dospělo do poslední fáze. Operátoři vzájemně sdílející své sítě dnes ukončí provoz mobilní sítě třetí generace na posledních vysílačích.

S postupným vypínáním 3G začal T-Mobile letos v říjnu na Moravě, O2 v květnu v Praze. Vodafone, který jako jediný svoji 3G s nikým nesdílel, ji vypnul už na konci března.

Všichni tři čeští operátoři provozovali sítě třetí generace typu UMTS v pásmu 2 100 MHz. To se teď uvolňuje k využití jinými generacemi, přednost dostává nejnovější 5G a někde také dokrytí 4G (LTE).

Zákazníci mohou být v klidu, ukončení provozu starší sítě se jich prakticky nijak nedotkne. Pro datové přenosy je z dnešního pohledu 3G už pomalé a pro hlasové hovory a SMS může stejnou roli zastat celoplošná 2G síť, která je sice úplně nejstarší, ale u všech tří operátorů nadále zůstává v provozu.


Původní článek z 4. října:

Několikrát avizované vypínání mobilní 3G sítě dospělo ke své realizaci. V těchto dnech začíná T-Mobile jako poslední z českých operátorů na některých místech na Moravě odpojovat od sítě starou 3G technologii. Na jí dosud vyhrazené frekvenci, která v českých podmínkách byla u všech tří operátorů v pásmu 2 100 MHz, poběží nejnovější generace 5G. Ke kompletnímu vypnutí 3G T-Mobilu dojde na konci listopadu.

Klepněte pro větší obrázek

Ukončení provozu celé sítě 3G se dotkne jen minimálního počtu zákazníků T-Mobilu (méně než 1 %), jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE (4G) a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS zprávy využívat síť 2G, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

Kvůli špatnému pokrytí mizí 3G jako první

Mobilní síť 3. generace (3G), využívající technologii UMTS, spustil tuzemský T-Mobile v roce 2009. Jednalo se o první mobilní síť schopnou vysokorychlostních datových přenosů, která zahájila dodnes trvající éru mobilních internetových služeb. Rychlost přenosů v síti 3G dosahovala v nejvyšší specifikaci HSPA+ až 14,4 Mb/s pro stahování a 5,7 Mb/s pro nahrávání dat.

V současné době je UMTS již zastaralou technologií a kvůli děravému pokrytí na českém území zároveň tou nejméně potřebnou. Proto se operátoři rozhodli odstřihnout ji dříve než celoplošnou a stále funkční 2G (GSM/EDGE).

Se sítí 3G jsme se rozloučili v našem magazínu Týden mobilně:

Diskuze (58) Další článek: OnePlus 10 Pro pokračuje s top výbavou i Hassebladem. Čeká ho ale redesign

Témata článku: T-Mobile, Technologie, SMS, LTE, Mobilní sítě, Pokrytí, 3G, Praha, Mobilní telefon, UMTS, Síť, Datový přenos, Mobilní síť, Vypínání, Operátor, GSM, MoravaUž vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice
Vakcína typu mRNA vyléčí nemocné srdce a zmizí. Zatím jen u myší

Vakcína typu mRNA vyléčí nemocné srdce a zmizí. Zatím jen u myší

** Pomocí technologie vyvinuté k výrobě mRNA vakcín se podařilo dočasně přeprogramovat bílé krvinky ** Přeškolené krvinky likvidují v srdci buňky, které brání srdeční svalovině podávat plný výkon ** Už po týdnu se nemocné srdce laboratorních myší vrátilo k normálu

Jaroslav Petr
VakcinaceMedicínaMyši
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Do bankomatů a platebních terminálů s NFC se lze nabourat aplikací pro Android

Do bankomatů a platebních terminálů s NFC se lze nabourat aplikací pro Android

** Expert odhalil zranitelnosti v bankomatech a platebních terminálech ** Přes NFC umožňuji změnu placené částky nebo výběr hotovosti ** Řada zařízení přitom není dodnes aktualizována

Karel Kilián
BankomatNFCBezpečnost