3G to má za pár. Proč se UMTS sítě vypnou dřív než ještě starší GSM

Rok 2021 bude v tuzemských mobilních sítích nejen ve znamení výrazného rozšiřování 5G technologie, ale zároveň ústupu starších sítí. Nemá totiž smysl provozovat hned čtyři generace sítí vedle sebe. Jako první má své dny sečteny 3G (UMTS), která ovšem není tou úplně nejstarší provozovanou technologií. Ještě starší 2G (GSM) ji přečká, slouží totiž primárně hlasovým službám.

Ke konsolidaci síťových technologií vede operátory stále narůstající spotřeba mobilních dat. Těžištěm jejich přenosu je čtvrtá generace sítí LTE, do budoucna ji doplní ještě rychlejší a kapacitnější 5G s kratší odezvou. 3G se tak v portfoliu stává nadbytečnou a bude vhodné jí obsazené kmitočty uvolnit právě ve prospěch 5G. Všichni tři operátoři provozují 3G síť v pásmu 2 100 MHz.

Vypnutí 3G většina uživatelů nepostřehne

Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor, v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ říká Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Jako první už ohlásil vypnutí své 3G sítě na konec března 2021 Vodafone.

Pro zákazníky vypnutí 3G sítí neznamená prakticky žádnou zásadní změnu. Naprostá většina smartphonů totiž vedle 3G podporuje i 4G (LTE) sítě, takže se telefon případně sám „přeladí“ na vyšší generaci. I tak je navíc na českém území 4G pokrytí výrazně lepší než 3G, takže zřejmě nebude mnoho uživatelů, kteří by dnes byli vyloženě odkázáni na starší 3G síť a její HSPA přenosy (poznáte podle toho, že vám na mobilu při surfování svítí H nebo H+).

Majitelé starších zařízení, typicky tlačítkových telefonů, se i po vypnutí 3G bez problému dovolají a budou moci přijímat i odesílat textové zprávy. Hlasové volání a SMS totiž na 99 % území ČR zajišťuje ještě starší technologie 2G, které se plánovaná obnova netýká. Stejně tak vypnutí 3G sítí žádným způsobem neohrozí dostupnost tísňových volání, včetně např. e-callu (nouzové volání vozidla v případě nehody), upřesňuje APMS.

Jak šel čas s mobilními sítěmi:

  • 1G (NMT): Analogová mobilní síť, kterou u nás od roku 1991 jako jediný operátor provozoval Eurotel (předchůdce O2). Vypnuta byla v roce 2006.
  • 2G (GSM): V 90. letech minulého století nastoupila první digitální 2G síť, která přinesla novinku v podobě SMS zpráv a prvních mobilních dat (GPRS nebo EDGE). Ta běhala max. rychlostí 9,6 kbit/s.
  • 3G (UMTS): Do ČR přišly 3G až v roce 2009 (zhruba s pětiletým zpožděním proti zbytku Evropy). Přinesly jako novou funkci videohovory a zejména významné zrychlení mobilního internetu. Začínalo se s rychlostí 3 Mbit/s, později se zvedla na 14,4 Mbit/s a v roce 2013 – na konci rozvoje 3G – to mohlo být při nejvyšší specifikaci HSPA+ až 42 Mbit/s.
  • 4G (LTE): V roce 2012 se v ČR do provozu přihlásily současné 4G sítě (LTE), které umožnovaly rychlost od 40 Mbit/s výše (v tuzemských podmínkách až 500 Mbit/s), a proto se další rozvoj 3G de facto zastavil. 3G síť v ČR na celostátní pokrytí nikdy nedosáhla a byla využita zejména pro budování mobilního internetu ve městech.
  • 5G (NR – New Radio): V roce 2020 začalo spouštění prvních ostrůvků 5G sítí v ČR. Nová generace přinese rychlejší přenosy (až 1000 Mbit/s), větší kapacitu a kratší odezvu. Významnější než pro smartphony bude její použití v oblasti průmyslové digitalizace a internetu věcí.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (46) Další článek: Xiaomi Mi 11: Kyklop přijde do ČR s vyšší cenou a kupodivu i s nabíječkou

Témata článku: , , , , , , , , , , Většina uživatelů, Jiří Grund, Vypnutí, GSM, Česká republika, Operátor, Grund, Pro +, NMT, Nouzové volání, Mobilní síť, Evropa, HSPA, UMTS, Síť