4. operátor je na dohled, nové podmínky mu přejí

ČTÚ vypořádal připomínky k podmínkám aukce a mnoho jich do finální verze zapracoval. Škoda jen, že nováček nedostane přednostně pásmo 800 MHz pro sítě LTE.
4. operátor je na dohled, nové podmínky mu přejí

Na sváteční den 5. července si Český telekomunikační úřad (ČTÚ) schoval zprávu o vypořádání připomínek k aukci volných kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Termín pro vypořádání připomínek a tím i „ostrá“ fáze aukce se několikrát posouvaly, pojďme se tedy podívat, jak se ČTÚ popral s návrhy devětadvaceti subjektů, kteří měli co říci k původně navrženým podmínkám, které tuzemský regulátor zveřejnil v druhé půlce března.

ČTÚ byl za návrh podmínek pranýřován zejména „starou“ trojicí tuzemských operátorů, kteří za pozitivní diskriminaci případného nováčka hrozili soudy a arbitrážemi. „Na přípravě vypořádání připomínek ČTÚ spolupracoval s poradcem a návrh vypořádání podrobil i dalším právním a regulačním oponentním posouzením,“ deklaruje ČTÚ v úvodu zprávy o vypořádání připomínek.

Tuzemský regulátor rozhodl nevyhovět návrhům na přímé vyčlenění části pásma 800 MHz pro nové zájemce, což je škoda. Je jisté, že lukrativní „osmistovka“ půjde na dračku a byla by obrovská škoda, kdyby si pásmo rozdělili stávající operátoři, kteří se v minulosti zmocnili i pásma 2100 MHz (sítě 3G) a nechali ho ležet ladem. A nebýt hrozby odejmutí frekvencí, leželo by ladem další roky.

Pásmo 800 MHz přednostně pro nováčka nebude

Pro zvýšení podpory nových zájemců o vstup na trh alespoň regulátor prodloužil platnost závazku poskytování národního roamingu v sítích LTE (4G) na celkovou dobu platnosti přídělu kmitočtů a až na 10 let pro služby 2G a 3G. S ohledem na srovnatelný charakter pásem 800/900 MHz nově ČTÚ stanovil společný spektrální limit v souhrnu pro tato pásma na 2×22,5 MHz, což je naopak krok správným směrem, který stávajícím operátorům neumožní zbytečně nahromadit pásmo.

V zájmu zvýšení podpory konkurence ČTÚ rovněž ve finální podobě vypořádání konzultace zohlednil i doporučení vlády zvýšit rozsah spektra vymezeného v pásmu 1 800 MHz pro nového hráče nově na 2×15,6 MHz. Opět pozitivní změna, nezbývá než doufat, že spektrum získá nový operátor.

Tuzemský regulátor dále vyhověl návrhům na zmírnění některých požadavků na výstavbu sítí a prodloužil termíny pro zahájení využívání přidělených kmitočtů i termínů pro dosažení konečného pokrytí. Že se tak stane, jsme predikovali i my v tomto článku. Dle mého názoru není prodloužení lhůt problém, alfou a omegou je v tomto případě skutečnost, že rozvojová kritéria jsou na rozdíl od dřívějších aukcí jasně daná.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ zahájí výběrové řízení v závěru příštího týdne a my budeme s napětím sledovat, kdo se přihlásí...

ČTÚ dodává, že změkčení neohrozí rozšíření mobilního broadbandu na venkov, opět nezbývá než doufat, že operátoři nenajdou nějakou kličku jak se z budování infrastruktury mimo velká města vyvléknout. Jak se říká, peníze jsou vždy až na prvním místě a tak nám zbývá požadavek na snížení vyvolávací ceny volných kmitočtů. Jelikož jde v podstatě o skrytou daň, kterou dříve či později zaplatí koneční spotřebitelé, je dobře, že ČTÚ cenu snížil.

Cena klesla o 1,8 miliardy

Nová vyvolávací cena kmitočtů činí 7,4 miliardy namísto původně navrhovaných 9,2 miliardy korun. Vyšší cena je také kontraproduktivní z hlediska vstupu nového operátora pro kterého představuje nezanedbatelný náklad. V této souvislosti ČTÚ oznámil, že snížil i cenu vyhrazeného bloku v pásmu 1800 MHz. Regulátor tak v zásadě nevyhověl připomínkám stávajících operátorů, ale také těm, kteří požadovali zastavení aukce do doby, dokud úřad nedotáhne dokonce analýzu trhu, která by umožnila větší míru regulace včetně nařízení vstupu virtuálních operátorů.

Osobně jsem s podmínkami spíše spokojen a změny, které ČTÚ zapracoval do finální verze hodnotím pozitivně. Je ale škoda, že i část pásma 800 MHz nebude vyhrazena pro nováčka, protože pokud někdo má hodně peněz na koupi právě této části spektra, pak jsou to tři stávající operátoři. Nyní nezbývá než čekat a doufat, že o aukci bude zájem. Přeci jen, nového hráče á la francouzský Free Mobile potřebuje ČR jako sůl.

Diskuze (53) Další článek: Nexus 7 prý porušuje patenty Nokie

Témata článku: Operátoři, Kauzy, ČTÚ, Ostatní, LTE, Zmírnění, Pře, Dohled, Spektrální limit, Vypořádání připomínek, Operátor, Nov, Původní návrh, Free Mobil, Pranýř


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21