4. operátor způsobil ve Francii revoluci

Neomezený tarif za 500 Kč láme vaz třem starým operátorům. Zákazníci jsou naštvaní a masově přecházejí k Free Mobile. Připomíná vám to něco?
4. operátor způsobil ve Francii revoluci

V těchto dnech zažívá Francie revoluci v telekomunikacích, a to bez jakékoli snahy o zveličování. Co je za tím? Na trh vstoupil nový mobilní operátor s bombastickou nabídkou – neomezené volání, SMS a MMS + 3 GB dat v přepočtu za pětistovku. Nebo 60 minut a 60 SMS za 50 Kč.

Jmenuje se Free a na francouzském trhu působí od roku 2002 jako poskytovatel internetu a digitální TV. Představte si ho třeba jako české UPC. Společnost Free nyní pole své působnosti rozšířila i na telekomunikace.

Klepněte pro větší obrázek
Francouzům už s triem starých operátorů došla trpělivost, reakce na příchod Free Mobile je obrovská

K pochopení příčin a důsledků a také toho, proč je řeč o revoluci, je třeba vše zasadit do souvislostí. Je třeba pochopit v jakém stavu se francouzský trh před příchodem Free nacházel, jak ho vnímali zákazníci a teprve potom se zamýšlet nad tím, co se nyní stalo. Podle mě jde o nanejvýš zajímavý příběh, ve kterém lze snadno nalézt paralelu s českým telekomunikačním trhem.

Free Mobile: váš telefonní účet vydělíme dvěma

Tak jako v ČR, i ve Francii donedávna působila trojice plnohodnotných mobilních operátorů – Orange, SFR a Bouygues Télécom. Nyní se k nim připojil čtvrtý. Také v ČR by se teoreticky mohl objevit čtvrtý mobilní operátor, ale k tomu se ještě dostaneme. Co se týče cen, Francie je nad průměrem zemí OECD – ne úplně na konci jako ČR a ani to není takový cenový ráj jako Rakousko.

Operátoři ve Francii:

 • Orange, www.orange.fr
  Značka pod kterou poskytuje služby France Télécom.
  Nabízí i internet ADSL, jeho tržní podíl přesahuje 40 %.
 • SFR, www.sfr.fr
  Dříve patřil pod Vodafone, nyní pod korporaci Vivendi.
  Má třetinový podíl na trhu.
 • Bouygues Télécom, www.bouyguestelecom.fr
  Vlastní ho stejnojmenná stavební korporace.
  Provozuje i TV kanál TF1, má 20% podíl na trhu.
 • Free, www.mobile.free.fr
  Na trhu působí od roku 1999, od roku 2002 jako
  poskytovatel internetu, digitální TV a pevných linek.
  Komerční start mobilních služeb: 10. ledna 2012

Francouzský zákazník má ale větší výběr, na místním trhu totiž legálně působí mnoho virtuálních operátorů. Například: Carrefour Telecom (obchodní řetězec), La Poste (pošta), NRJ Mobile (rádio), Darty Mobile (u nás Datart, prodejce elektra), Virgin Mobile, atd. Slovo legálně jsem použil schválně, jelikož u nás to zatím jinak než pololegálně nejde a proto u nás máme termín „šedí virtuálové“.

Ve Francii se také v roce 2005 stalo něco, co je u nás nemyslitelné. Tamější regulátor ARCEP, obdoba našeho ČTÚ, udělil oligopolní trojici pokutu celkem 534 milionů eur za nekalou hospodářskou soutěž. Šlo o tajnou dohodu mezi operátory, kteří si v letech 1997 až 2003 každý měsíc předávali informace o svých obratech, ziscích, nových zákaznících, atd. s cílem zajistit si konkrétní pozice a podíly na trhu.

Bombastický neomezený tarif, který láme vaz konkurenci

O konkurenčním boji na francouzském trhu tak můžeme mít oprávněné pochybnosti. Naštvanost zákazníků, kteří už staré trojce nevěří je velká, a tak hromadně podávají výpovědi a přecházejí k Free. Jejich nabídka je jednoduše úžasná a jen tak mimochodem úplně bez závazku. Nabídka Free Mobile je dostupná úplně pro každého (Zdroj: www.mobile.free.fr)

Tarifneomezenýsociální
paušál19,99 € (500 Kč)2 € (50 Kč)
paušál pro stávající zákazníky s ADSL15,99 € (400 Kč)0 € (0 Kč)
voláníneomezeně do všech mobilních sítí ve Francii, Kanadě a USA včetně Aljašky a Hawaje + neomezené volání na pevné linky ve 40 zemích60 minut do všech sítí
SMSneomezeně60
MMSneomezeně-
dataneomezené připojení přes Free Wi-Fi hotspoty (4 miliony míst) + 3 GB přes 3G-
kurz 1€ = 25 Kč, platí pro první 3 miliony zákazníků

Ceny v tabulce jsou platné pro první tři miliony zákazníků. Šéf Free Mobile Xavier Niel říká: „Určili jsme cíl tři miliony zákazníků, abychom zjistili, jestli jsme se ve svých ekonomických výpočtech nespletli. Myslíme si, že ne a že tyto ceny budeme moci ponechat. Pokud jsme se spletli, zavazujeme se nezdražit ceny pro první tři miliony zákazníků. Ale naopak pokud snížíme ceny, tak je snížíme pro všechny, včetně prvních tří milionů klientů".

Xavier Niel společnost Free založil, šéfuje jí a je většinovým akcionářem. Pokud vládnete francouzštinou, můžete zhlédnout představení nabídky operátora Free Mobile. Xavier vysvětluje motivaci k vytvoření nabídky nového operátora – drží se motta: komplet tarif vše v jednom za super cenu. Mluví i o stagnujícím trhu a o zájmu oligopolních operátorů – uvázat si zákazníka a pořádně ho oškubat. Proto jsou tarify Free Mobile bez úvazku.

Bere si na paškál nabídky a nepřehledné všeobecné podmínky konkurentů – 70ti stránkové brožury, ve kterých se zákazník nemá šanci vyznat. Všeobecné podmínky Free Mobile se proto vejdou na jeden list A4. Dále ceny – ceny volání i SMS ve Francii stagnují. Věřte nebo ne, ale průměrná cena za minutu hovoru se prý podobně jako u nás pohybuje okolo 5 Kč. SMSka v průměru 2,5 Kč a mladí jich pošlou okolo tisícovky měsíčně… A to leze do peněz.

Dále internet – pro Free srdeční záležitost. Konkurenci kritizuje za to, že nasadila rovnítko mezi internet a web + e-mail. Do mobilního internetu patří přece i VoIP a tethering a proto je přímo součástí tarifu i datový balíček. Ale ne s ušmudlanými 100 či 500 MB, nároky současných uživatelů s vyspělými smartphony jsou 3 GB. Součástí tarifu je i připojení přes Wi-Fi hotspoty, Free jich má po celé Francii přes čtyři miliony.

Řeč přišla i na dotované mobily. Ve Francii je stejná praxe jako u nás – zákazník se při koupi dotovaného mobilu upíše na roky. Tohle ne, říká Xavier Niel. Od Free Mobile můžete mít i mobil. Buď za plnou cenu, nebo na splátky bez navýšení. Ty mohou být na rok, dva až tři, ale paušál máte pořád bez úvazku.

Tak šel čas s Free Mobile:

 • 24.7.2007: vznik Free Mobile
 • 17.12.2009: přihlášení do aukce o 3G síť
 • 12.1.2010: ARCEP udělil Free Mobile licenci
  za 240 milionů eur
 • Podmínky: komerční start do 12.1.2012
  3G pokrytí 25 % populace, hlas 27 % populace
 • 10.1.2012: Free Mobile oficiálně představen
 • 16.1.2012: Free Mobile má 500 tisíc zákazníků

Pokrytí Free Mobile je zatím zhruba čtvrtina populace. To není mnoho. Zákazníci se ale bát nemusí. Tam, kde své vlastí pokrytí nemá, tam poslouží síť Orange. Jde o tzv. národní roaming, o který se u nás neúspěšně pokoušel U:fon. Orange nepřijde zkrátka, za dočasné propůjčení sítě utrží zhruba miliardu eur v průběhu pěti let. Jen pro zajímavost, národní roaming pomohl i O2 na Slovensku. U nás to ale jednoduše nejde...

„Kdo přišel vypovědět smlouvu, ať zatleská“

Takto zněla výzva dvou mladíků, směrem do plné prodejny jednoho ze „starých“ operátorů během víkendu. A tleskali všichni, napsal jeden z prodejců. Oni sami přišli smlouvy ukončit. Nový operátor Free Mobile byl přijat vřele. Mluví se o něm v televizi (krom kanálu TF1) a jsou ho plné noviny i internet. Požadavky na výpovědi a přenesení čísla zahltily linky všech tří operátorů, kteří začali nabízet „podpultové“ tarify a slevy na mobily.

To jim ale není nic platné, jedna zákaznice například napsala na Facebook: „Jsem u nich 10 let a jediné co mi nabídli je sleva 16 € na nový mobil a to ještě při prodloužení smlouvy. To ať si strčí za klobouk“.

I na Facebooku operátorů to ožilo. Lidé jim začali více či méně ostře dávat najevo své rozhořčení a ptají se, jak je možné, že si dovolují jim účtovat tak nehorázné ceny. Všichni tři operátoři tak ještě 12. ledna zakázali psát uživatelům příspěvky na svých facebookových stránkách.

500 000 zákazníků za první týden

Za prvních šest dní získal Free Mobile půl milionu zákazníků. Píše o tom Le Journal du Geek. Celý francouzský trh pak tvoří zhruba 60 milionů potenciálních zákazníků. A světe div se, ceny začaly klesat, také stávající operátoři přicházejí s výhodnějšími tarify, „flatovému“ tarifu Free Mobile se ale většinou rovnat nemohou. Navíc mají obrovský vroubek u zákazníků, kteří často smýšlejí tak, že ať už jejich operátor udělá cokoli, jdou z principu k Free Mobile.

 
Zákazníci touží „potrestat“ svého operátora, neboť z ničeho nic každý z těch tří dokázal nabídnout ceny nižší o 30 až 50 %.
 

Paralela s českým trhem je zřejmá. Také u nás se mají dobře tři velcí mobilní operátoři a mohl by přijít někdo nový. Pokud by se tak stalo, ceny by klesly jako v roce 2000, když začal Oskar. Vsázet se na to ale nedá. Je totiž možné, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastaví podmínky aukce tak, že budou hrát do karet stávajícím operátorům a tím zabrání vstup nové dravé konkurenci. Rád bych se ale mýlil.

Velký dík za pomoc při přípravě tohoto článku si zaslouží pan Andrej Zamfirescu, který ve Francii 20 let žil a pracoval.

A co si o francouzském trhu a Free Mobile myslíte vy? Líbil by se vám neomezený tarif za pětistovku?

Diskuze (185) Další článek: Chystá se TomTom pro Badu, premiéra nastane u Wavu III

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Kuriozita, Arcep, Bouygues Telecom, Způsob, Vroubek, Zajímavý příběh, Virgin Mobil, Stejná praxe, Obchodní řetězec, Telefonní účet, Zákaznice, Facebook operátor, Místní trh, Operátor, První týden, Xavier, Komerční start, Francouzský trh, Stagnující trhSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty