4. operátor způsobil ve Francii revoluci

Neomezený tarif za 500 Kč láme vaz třem starým operátorům. Zákazníci jsou naštvaní a masově přecházejí k Free Mobile. Připomíná vám to něco?
4. operátor způsobil ve Francii revoluci

V těchto dnech zažívá Francie revoluci v telekomunikacích, a to bez jakékoli snahy o zveličování. Co je za tím? Na trh vstoupil nový mobilní operátor s bombastickou nabídkou – neomezené volání, SMS a MMS + 3 GB dat v přepočtu za pětistovku. Nebo 60 minut a 60 SMS za 50 Kč.

Jmenuje se Free a na francouzském trhu působí od roku 2002 jako poskytovatel internetu a digitální TV. Představte si ho třeba jako české UPC. Společnost Free nyní pole své působnosti rozšířila i na telekomunikace.

Klepněte pro větší obrázek
Francouzům už s triem starých operátorů došla trpělivost, reakce na příchod Free Mobile je obrovská

K pochopení příčin a důsledků a také toho, proč je řeč o revoluci, je třeba vše zasadit do souvislostí. Je třeba pochopit v jakém stavu se francouzský trh před příchodem Free nacházel, jak ho vnímali zákazníci a teprve potom se zamýšlet nad tím, co se nyní stalo. Podle mě jde o nanejvýš zajímavý příběh, ve kterém lze snadno nalézt paralelu s českým telekomunikačním trhem.

Free Mobile: váš telefonní účet vydělíme dvěma

Tak jako v ČR, i ve Francii donedávna působila trojice plnohodnotných mobilních operátorů – Orange, SFR a Bouygues Télécom. Nyní se k nim připojil čtvrtý. Také v ČR by se teoreticky mohl objevit čtvrtý mobilní operátor, ale k tomu se ještě dostaneme. Co se týče cen, Francie je nad průměrem zemí OECD – ne úplně na konci jako ČR a ani to není takový cenový ráj jako Rakousko.

Operátoři ve Francii:

 • Orange, www.orange.fr
  Značka pod kterou poskytuje služby France Télécom.
  Nabízí i internet ADSL, jeho tržní podíl přesahuje 40 %.
 • SFR, www.sfr.fr
  Dříve patřil pod Vodafone, nyní pod korporaci Vivendi.
  Má třetinový podíl na trhu.
 • Bouygues Télécom, www.bouyguestelecom.fr
  Vlastní ho stejnojmenná stavební korporace.
  Provozuje i TV kanál TF1, má 20% podíl na trhu.
 • Free, www.mobile.free.fr
  Na trhu působí od roku 1999, od roku 2002 jako
  poskytovatel internetu, digitální TV a pevných linek.
  Komerční start mobilních služeb: 10. ledna 2012

Francouzský zákazník má ale větší výběr, na místním trhu totiž legálně působí mnoho virtuálních operátorů. Například: Carrefour Telecom (obchodní řetězec), La Poste (pošta), NRJ Mobile (rádio), Darty Mobile (u nás Datart, prodejce elektra), Virgin Mobile, atd. Slovo legálně jsem použil schválně, jelikož u nás to zatím jinak než pololegálně nejde a proto u nás máme termín „šedí virtuálové“.

Ve Francii se také v roce 2005 stalo něco, co je u nás nemyslitelné. Tamější regulátor ARCEP, obdoba našeho ČTÚ, udělil oligopolní trojici pokutu celkem 534 milionů eur za nekalou hospodářskou soutěž. Šlo o tajnou dohodu mezi operátory, kteří si v letech 1997 až 2003 každý měsíc předávali informace o svých obratech, ziscích, nových zákaznících, atd. s cílem zajistit si konkrétní pozice a podíly na trhu.

Bombastický neomezený tarif, který láme vaz konkurenci

O konkurenčním boji na francouzském trhu tak můžeme mít oprávněné pochybnosti. Naštvanost zákazníků, kteří už staré trojce nevěří je velká, a tak hromadně podávají výpovědi a přecházejí k Free. Jejich nabídka je jednoduše úžasná a jen tak mimochodem úplně bez závazku. Nabídka Free Mobile je dostupná úplně pro každého (Zdroj: www.mobile.free.fr)

Tarifneomezenýsociální
paušál19,99 € (500 Kč)2 € (50 Kč)
paušál pro stávající zákazníky s ADSL15,99 € (400 Kč)0 € (0 Kč)
voláníneomezeně do všech mobilních sítí ve Francii, Kanadě a USA včetně Aljašky a Hawaje + neomezené volání na pevné linky ve 40 zemích60 minut do všech sítí
SMSneomezeně60
MMSneomezeně-
dataneomezené připojení přes Free Wi-Fi hotspoty (4 miliony míst) + 3 GB přes 3G-
kurz 1€ = 25 Kč, platí pro první 3 miliony zákazníků

Ceny v tabulce jsou platné pro první tři miliony zákazníků. Šéf Free Mobile Xavier Niel říká: „Určili jsme cíl tři miliony zákazníků, abychom zjistili, jestli jsme se ve svých ekonomických výpočtech nespletli. Myslíme si, že ne a že tyto ceny budeme moci ponechat. Pokud jsme se spletli, zavazujeme se nezdražit ceny pro první tři miliony zákazníků. Ale naopak pokud snížíme ceny, tak je snížíme pro všechny, včetně prvních tří milionů klientů".

Xavier Niel společnost Free založil, šéfuje jí a je většinovým akcionářem. Pokud vládnete francouzštinou, můžete zhlédnout představení nabídky operátora Free Mobile. Xavier vysvětluje motivaci k vytvoření nabídky nového operátora – drží se motta: komplet tarif vše v jednom za super cenu. Mluví i o stagnujícím trhu a o zájmu oligopolních operátorů – uvázat si zákazníka a pořádně ho oškubat. Proto jsou tarify Free Mobile bez úvazku.

Bere si na paškál nabídky a nepřehledné všeobecné podmínky konkurentů – 70ti stránkové brožury, ve kterých se zákazník nemá šanci vyznat. Všeobecné podmínky Free Mobile se proto vejdou na jeden list A4. Dále ceny – ceny volání i SMS ve Francii stagnují. Věřte nebo ne, ale průměrná cena za minutu hovoru se prý podobně jako u nás pohybuje okolo 5 Kč. SMSka v průměru 2,5 Kč a mladí jich pošlou okolo tisícovky měsíčně… A to leze do peněz.

Dále internet – pro Free srdeční záležitost. Konkurenci kritizuje za to, že nasadila rovnítko mezi internet a web + e-mail. Do mobilního internetu patří přece i VoIP a tethering a proto je přímo součástí tarifu i datový balíček. Ale ne s ušmudlanými 100 či 500 MB, nároky současných uživatelů s vyspělými smartphony jsou 3 GB. Součástí tarifu je i připojení přes Wi-Fi hotspoty, Free jich má po celé Francii přes čtyři miliony.

Řeč přišla i na dotované mobily. Ve Francii je stejná praxe jako u nás – zákazník se při koupi dotovaného mobilu upíše na roky. Tohle ne, říká Xavier Niel. Od Free Mobile můžete mít i mobil. Buď za plnou cenu, nebo na splátky bez navýšení. Ty mohou být na rok, dva až tři, ale paušál máte pořád bez úvazku.

Tak šel čas s Free Mobile:

 • 24.7.2007: vznik Free Mobile
 • 17.12.2009: přihlášení do aukce o 3G síť
 • 12.1.2010: ARCEP udělil Free Mobile licenci
  za 240 milionů eur
 • Podmínky: komerční start do 12.1.2012
  3G pokrytí 25 % populace, hlas 27 % populace
 • 10.1.2012: Free Mobile oficiálně představen
 • 16.1.2012: Free Mobile má 500 tisíc zákazníků

Pokrytí Free Mobile je zatím zhruba čtvrtina populace. To není mnoho. Zákazníci se ale bát nemusí. Tam, kde své vlastí pokrytí nemá, tam poslouží síť Orange. Jde o tzv. národní roaming, o který se u nás neúspěšně pokoušel U:fon. Orange nepřijde zkrátka, za dočasné propůjčení sítě utrží zhruba miliardu eur v průběhu pěti let. Jen pro zajímavost, národní roaming pomohl i O2 na Slovensku. U nás to ale jednoduše nejde...

„Kdo přišel vypovědět smlouvu, ať zatleská“

Takto zněla výzva dvou mladíků, směrem do plné prodejny jednoho ze „starých“ operátorů během víkendu. A tleskali všichni, napsal jeden z prodejců. Oni sami přišli smlouvy ukončit. Nový operátor Free Mobile byl přijat vřele. Mluví se o něm v televizi (krom kanálu TF1) a jsou ho plné noviny i internet. Požadavky na výpovědi a přenesení čísla zahltily linky všech tří operátorů, kteří začali nabízet „podpultové“ tarify a slevy na mobily.

To jim ale není nic platné, jedna zákaznice například napsala na Facebook: „Jsem u nich 10 let a jediné co mi nabídli je sleva 16 € na nový mobil a to ještě při prodloužení smlouvy. To ať si strčí za klobouk“.

I na Facebooku operátorů to ožilo. Lidé jim začali více či méně ostře dávat najevo své rozhořčení a ptají se, jak je možné, že si dovolují jim účtovat tak nehorázné ceny. Všichni tři operátoři tak ještě 12. ledna zakázali psát uživatelům příspěvky na svých facebookových stránkách.

500 000 zákazníků za první týden

Za prvních šest dní získal Free Mobile půl milionu zákazníků. Píše o tom Le Journal du Geek. Celý francouzský trh pak tvoří zhruba 60 milionů potenciálních zákazníků. A světe div se, ceny začaly klesat, také stávající operátoři přicházejí s výhodnějšími tarify, „flatovému“ tarifu Free Mobile se ale většinou rovnat nemohou. Navíc mají obrovský vroubek u zákazníků, kteří často smýšlejí tak, že ať už jejich operátor udělá cokoli, jdou z principu k Free Mobile.

 
Zákazníci touží „potrestat“ svého operátora, neboť z ničeho nic každý z těch tří dokázal nabídnout ceny nižší o 30 až 50 %.
 

Paralela s českým trhem je zřejmá. Také u nás se mají dobře tři velcí mobilní operátoři a mohl by přijít někdo nový. Pokud by se tak stalo, ceny by klesly jako v roce 2000, když začal Oskar. Vsázet se na to ale nedá. Je totiž možné, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastaví podmínky aukce tak, že budou hrát do karet stávajícím operátorům a tím zabrání vstup nové dravé konkurenci. Rád bych se ale mýlil.

Velký dík za pomoc při přípravě tohoto článku si zaslouží pan Andrej Zamfirescu, který ve Francii 20 let žil a pracoval.

A co si o francouzském trhu a Free Mobile myslíte vy? Líbil by se vám neomezený tarif za pětistovku?

Diskuze (185) Další článek: Chystá se TomTom pro Badu, premiéra nastane u Wavu III

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Kuriozita, Stejná praxe, Komerční start, Virgin Mobil, Vroubek, Obchodní řetězec, Operátor, Facebook operátor, Francouzský trh, Bouygues Telecom, Telefonní účet, Xavier, Zajímavý příběh, Zákaznice, Arcep, Místní trh, Způsob, První týden, Stagnující trhDalší vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence