Přestože trh smartphonů za poslední dekádu velmi vyrostl, rozhodně se to neobešlo bez problémů. Některé produkty výrobcům dokázaly pořádně zatopit, což pro ně znamenalo kromě omluvy i velké problémy. Jak si ukážeme v následujících příkladech, problémy se nevyhýbají ani těm největším hráčům na trhu: Applu a Samsungu.
Nechtěné ohýbání telefonů
V roce 2014 Apple představil vlajkové smartphony iPhone 6 a 6 Plus , které byly už od začátku kontroverzní svým designem, který se ale velmi rychle uchytil a částečně z něj některé telefony vychází dodnes. Telefon však na svém počátku nemile proslavila kauza #bendgate.

Apple iPhone 6 a zejména větší 6 Plus se dal ohnout holýma rukama. Výsledkem byla aféra #bendgate (obr.: Unbox Therapy)
Tuto kauzu tehdy náhodou spustil známý youtubový kanál Unbox Therapy, kdy se na videu podařilo telefon holýma rukama ohnout. Přestože měl telefon hliníkovou konstrukci, ve svém nejslabším místě u tlačítek pro regulaci hlasitosti se ohnula. Někteří uživatelé si dokonce později začali stěžovat, že se jim telefon lehce ohnul i při nošení v zadní kapse u kalhot. Apple tehdy celou kauzu označil jako vzácné případy, jelikož ji napřímo kontaktovali pouze jednotky zákazníků.
Vzhledem k prodaným desítkám milionů kusů měla pravdu. Až několik let poté vyšlo najevo, že nešlo o nijak zveličený problém, ale o skutečnou kauzu, jelikož interní uniklé dokumenty Applu ukázaly, že firma o potencionálním problému věděla ještě před uvedením, jelikož se projevil i během testování.
Přesto celá situace tehdy byla tak propírána médii, že si Apple s následující řadou iPhone 6S dal velký pozor a využil silnější typ hliníku zvaný Series 7000, používaný i v kosmickém průmyslu.
Vybuchující baterie
Mnohem většího problému se v roce 2016 dočkal Samsung, který zažil ještě pikantnější aféru. Ten rok v létě uvedl na trh vlajkový model Galaxy Note 7. Měl skvělou výbavu i špičkový design a i v prvních recenzích si vedl skvěle. Velmi krátce se však začaly objevovat informace o nadměrném zahřívání a dokonce došlo i na exploze.

Některé kusy Samsung Galaxy Note 7 se kvůli konstrukčním problémům samy vznítily nebo explodovaly (foto: nbcnews.com)
Případy však přibývaly a kauza se rychle rozšířila a dostala se až tak daleko, že některé aerolinky vyhlásili zákaz brát tento model telefonu na palubu. Samsung se k tomu však otevřeně postavil a telefon rychle stáhnul z trhu, aby se situace pošetřila.
Nakonec firma sama uznala konstrukční chyb v baterii, která byla velmi těsná a v případě rozpínání mohlo dojít k jejímu vznícení nebo právě k výbuchu. Tím víceméně budoucnost nadějného telefonu skončila, ač na některých trzích později přišla upravená, bezpečná verze. Ovšem vzhledem k silné minulosti původní verze se z ní nikdy žádný trhák nestal.
Antennagate
S kauzou #Antennagate se vrátíme mnohem dál do minulosti. Konkrétně do roku 2010, kdy trhu smartphonů kraloval Apple iPhone. Společnost tehdy uvedla na trh iPhone 4, který přišel s moderním designem kombinující kov a sklo, který nasměroval vzhled moderních telefonů v dalších letech. Čistý design a honba po detailech se však Applu nevyplatila.

Apple iPhone 4 přinesl nový, revoluční design. Ten ale způsobil i nečekané problémy
Velmi brzy se totiž zjistilo, že nové telefony od Applu trpí vážným problémem se signálem. Konstrukční návrh s čistými kovovými boky skvěle vypadal i fungoval, ovšem jen do doby, než jej uživatel vzal do ruky. Ke smůle Applu totiž prsty v ruce zakrývaly právě ta klíčová místa, kde měl telefon uvnitř skryté antény, takže signál v takovémto případě klesl, a to někdy až tak nízko, že nefungovaly ani telefonní hovory.
Apple tehdy zpočátku problém ignoroval a bagatelizoval s tím, že se jedná pouze o vymyšlenou kauzu. S přibývajícím počtem případů a negativními zkušenostmi i z řad odborných recenzentů však problém rychle přiznal. Dokonce přispěchal s jednoduchým, ač bizarním řešením. K telefonu začal dodávat kryt, se kterým uživatel prsty přímo nezakryl antény a signál fungoval, jak měl.
Nefunkční displeje
Je tomu poměrně nedávno, v roce 2019, kdy se na trhu rozjel velký závod se skládacími telefony. Roky se o nich mluvilo, existovali prototypy, ale nikdo se je dlouho neodvážil použít do finálního produktu. Samsung se pokusil si na trhu utrhnout prvenství, které nakonec nestihl, jelikož jej předběhla čínská značka Royole Flexpai. Samsung byl nakonec až druhý v pořadí, ale ani tak neměl nakonec vyhráno.

Samsung Galaxy Fold byl skládací prvotinou výrobce, který však musel na trh kvůli problémů s displejem uvádět nadvakrát.
Jeho první telefon Samsung Galaxy Fold se designově povedl. Měl malý vnější displej na vnitřní straně. Když pak uživatel přístroj otevřel čekal na něj displej velký, krytý ochrannou folií. Spolu s uvedením, ještě před zahájením prodeje firma rozeslala první vzorky recenzentům, kteří měli natěšeným zákazníkům zprostředkovat dojmy z telefonu, který nebyl vůbec levný.
Ti se hned chytili tenké, nevzhledné fólie na displeji a začali ji strhávat. Výsledkem však pak bylo vypínání displeje a různé chyby s obrazovkou, které telefon činily nepoužitelným, kauza je známá jako #Foldgate. Firma tak byla nucena velmi rychle všechny telefony začít stahovat z oběhu a hledat problém. Trvalo to pár měsíců, znamenalo to pokaženou reputaci nového typu smartphonů hned ve svém počátku, ale nakonec se podařilo. Opravená verze už fungovala bez problémů a dnes už máme několikátou generaci.
Zpomalování telefonů
Další kauza se týká rovnou více výrobců a je částečně stále živá. Jedná se o prokázané úmyslné zpomalování telefonů bez vědomí uživatele. Tím se nejdříve neslavně proslavil Apple a týkalo se hlavně iPhonů 6 a 6s. Apple tehdy totiž do systému iOS implementoval funkci, která měla prodloužit životnost baterie starších iPhonů, kde už baterie nebyla nejnovější.

Některé starší iPhony 6 nebo 6S Apple úmyslně zpomalil. Firma to omlouvala prodloužením životnosti baterie.
Bohužel se ale vydal cestou omezování výkonu. To by samo o sobě nebylo špatně, kdyby s tím dopředu varoval uživatele. Situace se díky benchmarkům poměrně rychle provalila a Apple si takto pokazil pověst a byla na něj uvalena i nejedna žaloba. Firma nakonec byla nucena zaplatit i pokutu ve výši 113 milionů dolarů.
Kauza se zpomalováním telefonů ale nakonec dohnala i Samsung, a to letos v úvodu roku. Zde byla ale situace odlišná a ukázalo se, že mají telefony vytipované některé náročné aplikace u kterých cíleně výkone omezují. Firma se pak za situaci sama omluvila a slíbila řešení.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium