5G aukce nabírá zpoždění, frekvence mají být přiděleny až v druhé půlce roku 2020

5G aukce nabírá zpoždění, frekvence mají být přiděleny až v druhé půlce roku 2020

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal na svých stránkách stručné oznámení s předběžným harmonogramem aukce frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz, označované jako 5G aukce. Celý proces začne až po Novém roce. Původně ČTÚ předpokládal start první fáze vyhlášení výběrového řízení už letos na podzim.

Zajímá vás připojení na poslední míli, stávající rozvoj, podpora státu i budoucnost 5G sítí? Přijďte na konferenci pořádanou časopisem Computer a Živě.cz: Český internet 2020: Připojení na poslední míli. Zbývají poslední volná místa, neváhejte se zdarma registrovat.

Proč dochází zhruba ke čtvrtletnímu zpoždění, není z oznámení úplně jasné. Úřad pouze uvedl, že následující harmonogram zvolil v návaznosti na proběhlou veřejnou konzultaci, na konzultace s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a s ohledem na úkol informovat vládu ČR o konečném návrhu podmínek. Patrně úřad očekává ještě další konzultace a vyjednávání, kvůli kterým by se zahájení první fáze aukce před Vánoci nestihlo.

Rámcový harmonogram „5G aukce“:

  • vyhlášení výběrového řízení (zveřejnění dokumentace): začátek ledna 2020;
  • podávání přihlášek do výběrového řízení: polovina února 2020;
  • zahájení elektronické aukce: duben 2020;
  • vydání rozhodnutí o udělení přídělů rádiových kmitočtů: červenec 2020.

Ani uvedené termíny nemusí být konečné a mohou se v závislosti na dalším procesu přípravy podmínek výběrového řízení změnit. ČTÚ v takovém případě zveřejní aktualizovaný harmonogram.​

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (13) Další článek: Revoluční záznamník. Google Pixel 4 převede zvuk na text a dokáže v něm vyhledávat

Témata článku: Sítě 5G, Aukce, ČTÚ, 700 MHz, Frekvence, Dražba, Telekomunikace, Zpoždění, Výběrové řízení, Konzultace, Půlka roku, Česká republika, Harmonogram


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 20

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny