5G bude ještě dostupnější. Qualcomm oznámil čipset Snapdragon 690 s Wi-Fi 6

Nejvýkonnější čipsety s podporou 5G mají nevýhodu v tom, že jsou pro výrobce smartphonů příliš drahé. Mobilní výrobci tak místo našlapaného Snapdragonu 865 stále častěji volí levnější alternativu - Snapdragon 765G. A nově se jim otevírá další možnost, mobilní čipset Snadragon 690. Fakticky je jedná o nástupce Snapdragonu 675, který je doplněn 5G modemem X51. 

Nový čipset je vyráběn 8nm technologií, a oproti předchůdci nabídne až o 60 % větší grafický výkon, a až o pětinu rychlejší procesorová jádra. Čipset podporuje SA (Stand Alone), NSA (Non-Stand Alone) a globální 5G pásma pod 6 GHz. Podpora milimetrových vln tedy zůstává doménou jen dříve zmiňovaných Snapdragonů sedmičkové a osmičkové řady.

Představení 5G čipsetu Snapdragon 690:

5G ale není jedinou novinkou, která se poprvé objevuje v šestkové řadě Snapdragonů. Mezi další přídavky patří natáčení 4K HDR videa, duální Wi-Fi 6, podpora 120Hz displejů či architektura Cortex-A77. Maximální rozlišení fotografií je 192 pixelů, maximální rozlišení displeje je Full HD+. Baterii bude možné nabíjet přes Quick Charge 4+, ve výbavě se dostalo i na pátou generaci enginu umělé inteligence ARCSOFT. Stará se o zlepšení kvality fotografií, stírá přechody při přepínání mezi objektivy či v reálném čase lépe vykresluje efekty fotografických filtrů na displeji.

První 5G smartphony se Snapdragnem 690 se na trh dostanou ve druhé polovině letošního roku. Mezi první zájemce o nový čipset patři firmy HMD Global, LG, Motorola, Sharp, TCL a Wingtech.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: DPMB spustí elektronické odbavení ve vozech. Pípat můžete kartou i mobilem, systém vypočte nejvýhodnější tarif

Témata článku: Střední třída, HMD Global, Snapdragon, Qualcomm, 5G, Sítě 5G, Wi-Fi, Umělá inteligence, AI, Quick Charge, Non Stand Alon, Displej, Čipset, Wingtech, Non-Stand Alon, Stand Alon, DOS, NSAPilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

** Pozitivní účinky cvičení se neomezují jen na svaly, plíce a oběhový systém, ale významně prospívají i zraku ** Pro lidi, kteří cvičit nemohou, vědci vyvíjejí „cvičení v pilulce“ ** Ostatní by měli sportovat, protože dobrovolné sportování zabírá líp než vynucené

Jaroslav Petr
TěloCvičeníZdraví
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Díky virtualizaci lze jednoduše provozovat druhý operační systém nad tím hlavním. Může posloužit pro experimenty, ale také plnohodnotnou práci. A to i v podobě, kdy o virtualizaci nemusíte vůbec vědět.

Stanislav Janů
Software
Závody Hot Wheels Unleashed odhalují další okruh College Campus

Závody Hot Wheels Unleashed odhalují další okruh College Campus

V Hot Wheels budete pálit gumy napříč pestrými okruhy.

Michal Maliarov
VideoZávodní
Recenze TWS sluchátek JBL Live Pro+. Skvělý zvuk i ANC s vysokým komfortem

Recenze TWS sluchátek JBL Live Pro+. Skvělý zvuk i ANC s vysokým komfortem

Velmi kompaktní sluchátka se skvělým zvukem a účinným potlačením hluku, tak by se dal popsat testovaný model JBL Live Pro+. Tato sluchátka jsou v nabídce výrobce nejvyšším modelem, který má zachovanou malou nožičku.

Petr Březina
JBLSluchátka
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony