5G bude ještě dostupnější. Qualcomm oznámil čipset Snapdragon 690 s Wi-Fi 6

Nejvýkonnější čipsety s podporou 5G mají nevýhodu v tom, že jsou pro výrobce smartphonů příliš drahé. Mobilní výrobci tak místo našlapaného Snapdragonu 865 stále častěji volí levnější alternativu - Snapdragon 765G. A nově se jim otevírá další možnost, mobilní čipset Snadragon 690. Fakticky je jedná o nástupce Snapdragonu 675, který je doplněn 5G modemem X51. 

Nový čipset je vyráběn 8nm technologií, a oproti předchůdci nabídne až o 60 % větší grafický výkon, a až o pětinu rychlejší procesorová jádra. Čipset podporuje SA (Stand Alone), NSA (Non-Stand Alone) a globální 5G pásma pod 6 GHz. Podpora milimetrových vln tedy zůstává doménou jen dříve zmiňovaných Snapdragonů sedmičkové a osmičkové řady.

Představení 5G čipsetu Snapdragon 690:

5G ale není jedinou novinkou, která se poprvé objevuje v šestkové řadě Snapdragonů. Mezi další přídavky patří natáčení 4K HDR videa, duální Wi-Fi 6, podpora 120Hz displejů či architektura Cortex-A77. Maximální rozlišení fotografií je 192 pixelů, maximální rozlišení displeje je Full HD+. Baterii bude možné nabíjet přes Quick Charge 4+, ve výbavě se dostalo i na pátou generaci enginu umělé inteligence ARCSOFT. Stará se o zlepšení kvality fotografií, stírá přechody při přepínání mezi objektivy či v reálném čase lépe vykresluje efekty fotografických filtrů na displeji.

První 5G smartphony se Snapdragnem 690 se na trh dostanou ve druhé polovině letošního roku. Mezi první zájemce o nový čipset patři firmy HMD Global, LG, Motorola, Sharp, TCL a Wingtech.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: DPMB spustí elektronické odbavení ve vozech. Pípat můžete kartou i mobilem, systém vypočte nejvýhodnější tarif

Témata článku: , , , , , , , , , , Čipset, Displej, Stand Alon, DOS, Wingtech, ArcSoft, NSA, F +, Non Stand Alon, Non-Stand Alon