5G ještě dostupnější. Mobil s konektivitou pro nové sítě seženete už pod 7 tisíc

Hladina nejnižších cen za 5G smartphone vytrvale klesá. Zařízení s konektivitou pro sítě páté generace můžete sehnat dokonce pod 7 tisíc korun. Nově se pod tuto hranici dostává Motorola Moto G 5G s upravenou cenovkou na 6 499 Kč. Za čtvrt roku je to zlevnění o další tisícovku. Startovací cena tohoto modelu byla na podzim loňského roku 7 999 Kč.

V obchodně zajímavém segmentu cenově dostupných 5G smartphonů už nějakou dobu figurují značky Redmi (Redmi Note 9T se prodává za 6 999 ), Realme (Realme 7 5G přijde stejně jako zlevněná Motorola na 6 499 Kč), na hranici sedmi tisíc korun se dostal i OnePlus Nord N10 5G a levnější 5G telefon zkouší i Samsung – jemu se ale cenovku Galaxy A32 5G zatím nedaří stlačit pod 8 tisíc korun.

Cenově dostupnějších zařízení s 5G by mělo přibývat s tím, jak se rozšiřuje portfolio mobilních čipsetů s touto konektivitou i do nižší výkonnostní třídy. Na druhou stranu čipů je teď obecně nedostatek, a tak nějaké další výraznější klesání koncové ceny 5G smartphonů příliš rychle očekávat nemůžeme.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (10) Další článek: První fotografie Realme 8 Pro: Chlubí se velkým sloganem na zádech

Témata článku: Motorola, Realme, Redmi, Samsung, Střední třída, Smartphony, Nákup a ceny, 5G, Sítě 5G, Konektivita, Motorola Moto G 5G, Realme 7 5G, Redmi Note 9T, Samsung Galaxy A32 5G, Nová síť, DOS, Cenovka, Mobil, Pro +, Síť