5G ještě dostupnější. Mobil s konektivitou pro nové sítě seženete už pod 7 tisíc

5G ještě dostupnější. Mobil s konektivitou pro nové sítě seženete už pod 7 tisíc

Hladina nejnižších cen za 5G smartphone vytrvale klesá. Zařízení s konektivitou pro sítě páté generace můžete sehnat dokonce pod 7 tisíc korun. Nově se pod tuto hranici dostává Motorola Moto G 5G s upravenou cenovkou na 6 499 Kč. Za čtvrt roku je to zlevnění o další tisícovku. Startovací cena tohoto modelu byla na podzim loňského roku 7 999 Kč.

V obchodně zajímavém segmentu cenově dostupných 5G smartphonů už nějakou dobu figurují značky Redmi (Redmi Note 9T se prodává za 6 999 ), Realme (Realme 7 5G přijde stejně jako zlevněná Motorola na 6 499 Kč), na hranici sedmi tisíc korun se dostal i OnePlus Nord N10 5G a levnější 5G telefon zkouší i Samsung – jemu se ale cenovku Galaxy A32 5G zatím nedaří stlačit pod 8 tisíc korun.

Cenově dostupnějších zařízení s 5G by mělo přibývat s tím, jak se rozšiřuje portfolio mobilních čipsetů s touto konektivitou i do nižší výkonnostní třídy. Na druhou stranu čipů je teď obecně nedostatek, a tak nějaké další výraznější klesání koncové ceny 5G smartphonů příliš rychle očekávat nemůžeme.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (10) Další článek: První fotografie Realme 8 Pro: Chlubí se velkým sloganem na zádech

Témata článku: Motorola, Realme, Redmi, Samsung, Smartphony, Sítě 5G, Nákup a ceny, Střední třída, Konektivita, Motorola Moto G 5G, Realme 7 5G, Redmi Note 9T, Samsung Galaxy A32 5G, Mobil, Nová síť, Síť, Cenovka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně