5G se testuje po celé Evropě. V Rumunsku se podařilo dosáhnout rychlosti 3 Gbit/s

S finalizací standardů pro mobilní sítě páté generace (5G) se naplno rozjíždí testování nové technologie. V Česku jsme byli svědky otevřeného testu Vodafonu v Karlových Varech, kde se na vybavení od Huawei a Ericssonu podařilo dosáhnout rychlosti stahování okolo 1,8 Gbit/s.

Sítě páté generace budou mnohem komplexnější než kterákoli z dosud používaných technologií, ale rychlost bude nadále patřit mezi jeden z klíčových sledovaných parametrů. Při podobném testu v Rumunsku, na kterém spolupracovali operátor Orange a technologické společnosti Samsung a Cisco, stahovali někteří uživatelé rychlostí až 3 Gbit/s.

Testovací 5G síť běžela měsíc a půl ve vybraných domech v rumunské Kluži. Testování proběhlo s využitím virtualizované RAN sítě a venkovních 5G routerů od společnosti Samsung, routerů Cisco Meraki Z3 a technologie Ultra Gateway Platform poskytující 5G virtuální packet core nad Cisco NFV infrastrukturou. Společnosti dokázaly v okruhu jednoho kilometru zajistit pokrytí s rychlostí 1Gb/s pro jednoho každého uživatele, a to při standardních podmínkách.

Takhle probíhalo testování 5G v rumunské Kluži (video je v angličtině):

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (10) Další článek: Česká banka Creditas spouští pilot multibankovní aplikace. Přihlásit se do něj můžete i vy

Témata článku: Samsung, Technologie, Mobilní sítě, Sítě 5G, 5G, Měření, Standardy, Orange, Cisco, Pátá generace, Mobilní síť, Měřák, Karlovy Vary, Používaná technologie, Testování, Rumunsko, Evropa, Technologická společnost, Kluž, Nová technologie, Česká republika, DOS, Rychlost, Standardní podmínka, Vodafone, Vodafone — Heureka.cz