5G síť pro slovenské O2 postaví stejně jako v Česku Ericsson

5G síť pro slovenské O2 postaví stejně jako v Česku Ericsson

Dceřiná společnost českého O2, operátor O2 Slovakia, se rozhodla pro stejného dodavatele technologií pro výstavbu 5G sítí jako jeho česká matka, resp. sestra CETIN. Slovenská operátorská trojka postaví sítě nové generace za pomoci vybavení společnosti Ericsson. Švédský dodavatel zároveň provede i modernizaci infrastruktury 2G, 3G a 4G v radiové části sítě. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Smlouva navazuje na pilotní projekt s více dodavateli, který proběhl v Bratislavě na konci roku 2020. Ve stejném období společnost O2 Slovakia získala spektrum v klíčových frekvenčních pásmech 700 MHz, 900 MHz a 1800 MHz. Díky technologii 5G RAN od Ericssonu bude moci O2 Slovakia nabídnout lepší mobilní širokopásmové připojení (MBB), pokročilé mobilní širokopásmové připojení (eMBB) a díky modernizaci starších generací sítí zároveň přispět ke snižování spotřeby energie.

Dohromady se smlouvou s O2 Slovakia má společnost Ericsson aktuálně 137 uzavřených dohod na komerční provoz 5G sítí s jednotlivými národními operátory. Z toho 78 je veřejně oznámených smluv na provoz 5G sítí, včetně 85 zprovozněných 5G sítí na pěti kontinentech.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (9) Další článek: V čipech Qualcomm je vážná bezpečnostní díra. Ohrožuje třetinu smartphonů

Témata článku: Technologie, Sítě 5G, O2, Ericsson, CETIN, MBB, Česká republika, Slovakia, Dodavatel, Výstavba, Operátor, Bratislava, MHz, Síť


Určitě si přečtěte

Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny