5G sítě jsou na vzestupu. V Číně je optimalizují na míru konkrétním aplikacím, třeba TikToku

Jeden z největších světových dodavatelů komponent a řešení pro 5G sítě, čínský Huawei, uspořádal v Bangkoku pravidelnou výroční konferenci Huawei Mobile Broadband Forum 2022. Na 13. ročníku se už tradičně špičky v telekomunikačním oboru zabývaly tím, jakým směrem se bude ubírat vývoj mobilních širokopásmových sítí a co nové technologie mohou přinést firmám a koncovým spotřebitelům.

K prvnímu komerčnímu nasazení 5G sítí u operátorů došlo v roce 2019. Do Česka dorazila první 5G síť pro využití veřejností 1. července 2020, kdy prvních několik 5G vysílačů v Kolíně a části Prahy spustilo O2. Dnes už je 5G běžný standard, podle Huawei jsou po světě rozmístěny více než 3 miliony základnových stanic, 5G sítě provozuje více než 230 operátorů a připojuje se do nich 700 milionů zákazníků, respektive jejich koncových zařízení.

Přínos pro koncové zákazníky i firmy

„Během pouhých tří let jsme zaznamenali solidní pokrok v zavádění sítí, spotřebitelských službách a průmyslových aplikacích,“ uvedl předseda představenstva společnosti Huawei Ken Chu. I přes současný pozitivní vývoj je podle něj cesta k plně digitalizované společnosti ještě dlouhá. K plnému využití potenciálu nových sítí je potřeba vzájemná spolupráce na všech úrovních i expanze do služeb, jako jsou cloud či systémová integrace.

Klepněte pro větší obrázek
Na konferenci promluvil i předseda představenstva Huawei Ken Hu

V odvětví telekomunikací doposud stále platí, že většinu příjmů operátora tvoří tržby se služeb pro koncové zákazníky. Rozšiřující se 5G sítě přináší některé nové služby i lepší parametry a postupně se tak mění chování spotřebitelů – rychle roste například konzumace videí v HD kvalitě, protože pro kapacitu 5G sítí už tento typ obsahu nepředstavuje takovou zátěž, jakou by byl u starších generací. Nové mobilní aplikace těží z vyšší rychlosti a rychlejší odezvy. Průměrná spotřeba dat uživateli roste, což přináší výrazné benefity také operátorům – průměrný výnos na zákazníka může růst i o desítky procent.

Neméně důležitým segmentem se vedle operátorů a jejich koncových zákazníků (spotřebitelů) u 5G stávají sítě a aplikace pro korporátní a byznysové využití (B2B). Postupně se prosazují v odvětvích, jako je ropný a plynárenský průmysl, výroba či doprava. Tyto aplikace pak pro operátory generují skutečnou komerční hodnotu. V uplynulém roce takto značně profitovali hlavně ti čínští – díky více než třem tisícům nových průmyslových 5G projektů zvýšili své tržby zhruba o půl miliardy USD. Tyto projekty navíc dále generovaly cca desetinásobek této částky ze souvisejících datových služeb a integrovaných ICT služeb.

Síť na míru TikToku

Chu zdůraznil tři hlavní aspekty, na které je potřeba dbát při snaze zvýšit zisky operátorů a plně využít potenciál nových technologií. Sítě by měly být konstruovány tak, aby se přizpůsobily různým uživatelským potřebám. Demonstroval to na příkladu čínských operátorů, kteří optimalizovali sítě na sledování populárních online videí prostřednictvím aplikací, jako je TikTok. Optimalizací snížili čekání na načtení videa při spuštění o 50 % a zamrzání videí dokonce o 90 %, díky čemuž zlepšili zážitek spotřebitelů natolik, že ve výsledku konzumovali dvakrát více dat.

Podle Chua je dále nutné postupovat vpřed s technologiemi 5.5G, které mají poskytnout 10 Gbps downlink, 1 Gbps uplink, kapacitně zvládat 100 miliard připojení a podporovat chytré sítě. V neposlední řadě je důležité podporovat další inovace, které staví na využití 5G sítí. Díky velké šířce pásma a nízké latenci lze poskytovat zcela nové služby – operátoři mohou jednotlivým spotřebitelům nabízet nové zážitky, jako je rozšířená realita (XR), cloudové hry a rozšířené služby volání, zároveň také mohou poskytovat podnikům komplexnější řešení pro digitální transformaci.

5G sítě jsou ve srovnání se 4G až 10× rychlejší a poskytují rychlosti vyšší než 1 Gb/s. Uživatelé v 5G také spotřebují dvakrát více dat než uživatelé 4G, v Číně se uvádí více než 20 GB za měsíc, a očekává se, že toto množství bude nadále růst. To vytváří velké příležitosti pro operátory zejména v oblastech uživatelského zážitku, internetu věcí (IoT) a průmyslové digitalizace. Sítě páté generace ale zatím rozhodně nedosáhly svého vrcholu. V současnosti je pokrytí 5G dostupné pro 29 % celosvětové populace, tedy mnohem méně než 4G, které pokrývá 92 %.

O akci Huawei Mobile Broadband Forum:

Každoroční konferenci pořádá společnost Huawei ve spolupráci s průmyslovými partnery GSMA a GTI. Události se každoročně účastní operátoři mobilních sítí, lídři v odvětví ICT a globální partneři napříč celým ekosystémem technologií, aby diskutovali o tom, jak dosáhnout komerčního úspěchu telekomunikačních sítí, stejně tak jako o dalších průmyslových tématech s vysokou prioritou, jako jsou zelené technologie, umělá inteligence a evoluce 5G.

Zdroj: Huawei

Diskuze (1) Další článek: Platby mobilem trochu jinak. V Česku startuje Kaufland Pay

Témata článku: Huawei, Technologie, Internet, 5G, Mobilní sítě, Čína, Praha, IoT, TikTok, Chua, Operátor, Kolín, ICT, Síť, Bangkok, Spotřebitel, Aplikace, Načtení, Česká republika