5G smartphony vrátí trh k růstu už v příštím roce. Letos se většina prodá v Číně

5G smartphony vrátí trh k růstu už v příštím roce. Letos se většina prodá v Číně

V nejnovější predikci pro trh smartphonů uvádí analytická společnost IDC výhled, podle kterého za letošní rok poklesne objem jejich distribuce o 9,5 % na 1,2 miliardy kusů. K plnému oživení má dojít v roce 2022, ale už v příštím roce se trh může vůči letošnímu propadu vrátit k mírnému růstu. Zajistit to má stále se rozšiřující kategorie 5G smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek

Nástup chytrých telefonů s 5G konektivitou není ani tolik řízen poptávkou ze strany zákazníků, kteří si ve většině případů zatím bohatě vystačí se 4G (LTE) telefony. Když ale výrobci v době pandemie a zavírání továren řešili, které modely budou muset vypustit a které komponenty na jejich výrobu u partnerů odříci, nikdo se nechtěl 5G vzdát z obavy o pozdější horší dostupnost ve chvíli, kdy se trh vrátí do normálu. Většina výrobců tak proškrtala spíše portfolio 4G mobilů.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli je nástup 5G zařízení stále relativně pozvolný, letošní rok lze rozhodně považovat za průlomový. Podle dat IDC by se mělo za celý rok 2020 globálně prodat více než 200 milionů 5G smartphonů, loni to byly přitom jen nízké desítky milionů. Novou technologii žene kupředu hlavně Čína, kde se letos prodá více než dvě třetiny celé 5G produkce. V příštím roce se má objem prodeje 5G telefonů globálně zdvojnásobit s tím, jak bude klesat jejich průměrná prodejní cena pod hranici 600 dolarů. V roce 2024 pak 5G telefony mají poprvé v objemu prodeje překonat starší 4G zařízení.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (6) Další článek: Hammerhead Karoo 2 předvádí, jak má vypadat moderní cyklopočítač

Témata článku: Sítě 5G, Smartphony, Čína, Analýza, IDC, Chytrý telefon, Prognózy, Hospodaření a finance, Příští rok, Cin, Analytická společnost, Růst, Trh


Určitě si přečtěte