5G souboj o pražské metro vrcholí. O2 do konce roku pokryje většinu stanic a tunelů

Prvního července spustilo O2 v Praze a Kolíně první českou 5G síť. Prvního října kontroval Vodafone a spustil 5G v pražském metru. Prvního prosince vrací úder O2 a slibuje, že ještě do konce roku pokryje 5G signálem více než polovinu (35) stanic a navazujících tunelů (viz mapka v galerii). Obdobný závazek koncem října deklaroval také T-Mobile:

Pokrývání zahájí v nejbližších dnech ve stanici Muzeum na trase C, následovat budou další stanice a přilehlé tunely. Signál bude do konce prosince 2020 k dispozici na trase C v úseku Háje - Nádraží Holešovice, na trase B v úseku Českomoravská - Radlická a stanice Nové Butovice a dále na trase A v úseku Náměstí Míru - Dejvická. Dále se bude pokračovat v roce 2021.

Operátor přidal i zajímavá čísla. 5G podporuje každý desátý telefon zakoupený u O2, což nezní jako moc, ale jen za poslední tři měsíce se zdvojnásobil počet dostupných modelů a prodej 5G telefonů vzrostl o 560 %.

A trend bude jistě pokračovat s tím, jak se podpora 5G dostává do stále levnějších telefonů. Nejlevnější v nabídce O2 je aktuálně Samsung Galaxy A42 za 9 495 Kč, nejlevnější 5G smartphone na českém trhu aktuálně je Realme 7 5G s cenou 7 499 Kč (při Black Friday to bylo ještě o tisícovku méně).

ČR má po 5G aukci. Budování sítí se ve velkém rozeběhne v roce 2021:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (17) Další článek: Qualcomm představil Snapdragon 888, který bude pohánět příští generaci vlajkových lodí

Témata článku: Sítě 5G, O2, Black Friday, Mobilní sítě, Metro, Háj, Muzeum, Česká republika, Stanice, Praha, Konec roku, Náměstí, Nová Butovice, Holešovice, Tunel, Kolín, Trasa


Určitě si přečtěte