WhatsApp začátkem roku aktualizoval zásady ochrany osobních údajů, které musíte odsouhlasit, abyste mohli aplikaci dále využívat. Jenže tím titulu umožníte sdílet své informace s Facebookem. Čas na udělení souhlasu přitom máte do 15. května, pak už tuto chatovací službu nespustíte. Evropa má díky GDPR navrch, i tak vás ale tento postup mateřského Facebooku může štvát. Alternativ za WhatsApp je přitom spousta.
Signal (zdarma pro Android a iOS)
Stejně jako většina ostatních aplikací pro zasílání zpráv, je i Signal velice snadno použitelný. Nabízí hlasové a video hovory v HD kvalitě, má silné šifrování a funguje na všech mobilních platformách, přičemž nabízí i klienta pro stolní počítače.

Šifrování je typu end-to-end a je založené na bázi vlastního protokolu, který je open source. Díky tomu je umožněno testovat přítomné zabezpečení odborníky, kteří v něm mohou snáze odhalit případné chyby. Z doplňkových funkcí nechybí po zvoleném časovém období mizející zprávy a editor fotografií. Co naopak chybí, jsou animované emotikony.
Plusy
- End-to-end zabezpečení
- Vlastní šifrovací protokol
- Dostupné na všech platformách
- Mizející zprávy
Minusy
- Chybí animované emotikony
Pokračování 2 / 6
Threema (80 Kč pro Android a 79 Kč pro iOS)
Threema má své servery ve Švýcarsku, tedy v zemi, která je pro své zákony na ochranu soukromí známá. Také proto jsou vaše seznamy kontaktů a informace o skupině uloženy pouze ve vašem telefonu, nikoli v aplikaci. Zprávy jsou také smazány, jakmile jsou doručeny. Kromě toho se můžete připojit ke komunikaci za pomoci 8místného ID místo telefonního čísla, což dále chrání vaše soukromí. Kontakty si lze navíc ověřit i pomocí jedinečných QR kódů.

Samozřejmostí je end-to-end šifrování pro všechny typy zpráv, včetně hlasových hovorů, sdílených souborů a skupinových chatů. Aplikace dokonce šifruje i aktualizace vašeho stavu. Stejně jako WhatsApp nabízí titul funkce formátování i odesílání mnoha typů souborů. Na rozdíl od WhatsApp zde ale můžete vytvářet i hlasování. Jednotlivé chaty lze také skrýt a chránit je např. dodatečným heslem. Nechybí ani klient pro počítače.
Plusy
- Nepotřebujete telefonní číslo
- Ověření kontaktů pomocí QR kódu
- Funkce formátování textu
- Možnost přidat chatu heslo
Minusy
Pokračování 3 / 6
BabelApp (zdarma pro Android a iOS)
BabelApp je první komunikační platforma, která chrání data svých uživatelů technologií Blockchain, která je známa hlavně v oblasti kryptoměn. Pokud má daný server aktivovanou ochranu pomocí Blockchainové sítě (placená služba), tak s vámi může kdokoli komunikovat bez obav z útoku.

Šifrované jsou hovory, textové zprávy, audio, video i jakékoli přítomné dokumenty. Ty, stejně jako odeslané a přijaté zprávy jsou po uložení na daném zařízení zašifrované také. BabelApp poslouží nejen na obyčejné chatování s přáteli, ale hlavně v případech, kdy potřebujete řešit citlivé téma, jehož detaily nesmí uniknout ven. Hodí se tak i do firemní sféry.
Plusy
- Ochrana technologií Blockchain
- Dostupné na všech platformách
- Integrace s dalšími aplikacemi
- Rozhraní kompletně v češtině
Minusy
- Za pokročilé služby je třeba platit předplatné
Pokračování 4 / 6
Telegram (zdarma pro Android a iOS)
Všechno na Telegramu, včetně chatů, skupin, médií atd., je šifrováno pomocí kombinace 256bitového symetrického šifrování AES, 2048bitového šifrování RSA a bezpečné výměny klíčů Diffie – Hellman. Šifrování zpráv je však nutné ručně zapnout a je třeba počítat i s tím, že veškerá data jsou uložena v cloudu.

To však může být i výhoda, protože díky možnosti odesílání médií a souborů bez omezení jejich velikosti tím můžete ušetřit úložišti svého zařízení. Podobně jako WhatsApp používá aplikace systém dvojitého zaškrtnutí, abyste zjistili, že byla zpráva přijata a také přečtena. K tomu jsou přítomny i obligátní funkce, jako jsou mizející zprávy atd.
Plusy
- Software s otevřeným zdrojovým kódem
- Synchronizace napříč zařízeními
- Nastavení chatbotů
- Nástroje pro úpravu fotografií a videa a tvorbu GIF
Minusy
- Šifrování je nutné ručně zapnout
Pokračování 5 / 6
Wire (zdarma pro Android a iOS)
Wire pracuje s evropskými zákony o uchovávání dat a je tak bezpečnou aplikací pro zasílání zpráv s end-to-end šifrováním. Nabízí bezplatné osobní účty a placené obchodní plány s dodatečnými funkcemi. Samozřejmostí je hlasová a video komunikace, zajímavostí pak je skupinové sdílení obrazovky a to 1:1.

Text lze formátovat základními možnostmi, v chatech lze vytvářet seznamy, zprávy se mohou automaticky mazat po vámi nastaveném čase, sdíleným souborům můžete ručně nastavit jejich velikost. Wire je multiplatformní, takže si jej užijete i na počítačích a celkem můžete mít jeden účet až na osmi zařízeních.
Plusy
- Open-source zabezpečení
- Jeden účet až na osmi zařízeních
- Skupinové konverzace až pro 128 účastníků
- Mazání omylem odeslaných zpráv
Minusy
- Za pokročilé služby je třeba platit předplatné
Pokračování 6 / 6
Viber (zdarma pro Android a iOS)
Viber nabízí defaultní šifrování na obou stranách komunikace pro soukromé hovory a chaty, které není potřeba jakkoliv nastavovat. Doručené zprávy také nejsou ukládány a záloha na Cloudu je v základu vypnutá. Pokud tedy chcete svá data zálohovat, musíte se pro to rozhodnout sami a jít do nastavení.

Aplikace umí „sebedestruktivní“ zprávy, stejně jako tajné konverzace uzamknuté heslem. Nabízí i ruční ověření kontaktů, abyste měli jistotu, že mluvíte s tím člověkem, se kterým skutečně chcete. Viber sice v počtu uživatelů převyšuje nejen Messenger, WhatsApp a Telegram, ale v tuzemsku se jedná o poměrně populární službu, která je na trhu už 10 let. Navíc poskytuje službu Viber Out, se kterou můžete volat na klasická mobilní a telefonní čísla po celém světě, která nemají nainstalovanou aplikaci.
Plusy
- Skupinový chat s až 250 lidmi
- Důvěryhodné kontakty
- Funkce skrytého chatu
- Viber Out
Minusy
- In-App nákupy v podobě různých nálepek atd.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně