7 rad a triků pro noční focení mobilem

Foťte v noci! Noční fotky jsou neuvěřitelně efektní, přitom je zvládnete pořídit i mobilem. Jak na věc?

Fotoaparáty v mobilech jsou čím dál kvalitnější, a tak si troufají i na náročnější disciplíny. Soutěž #P8NocniSvet pořádaná společností Huawei chce přitáhnout pozornost k nočnímu focení mobilem. Už název soutěže upozorňuje na vrcholný model Huawei P8, zúčastnit se ale můžete s kterýmkoliv jiným telefonem (kompletní pravidla zde). Ale co fotit? Mrkněte na naše tipy…

My jsme si na pomoc při snímání nočních scén vzali právě Huawei P8, který svými schopnostmi fotografování za minimálního osvětlení vyniká. Obsahuje totiž optickou stabilizaci obrazu a v aplikaci fotoaparátu nabízí speciální režimy - Noční režim Super, Malování světlem, Stopy koncových světel a Cesta hvězd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní fotoaparátu je jednoduché, dle obrázků u různých režimů je vám také hned jasné, k čemu vlastně slouží

Rada 1: Nepřehánějte to s bleskem

Jsou totiž jen dvě výjimky, kdy se ve fotografii hodí. První je v případě fotografování interiérových momentek, kdy může být světlo diody nápomocno při snímání portrétů. Druhý případ je, pokud za tmy narazíte na něco nečekaného, či si obecně potřebujete na něco posvítit. Jinak světlo diody dosáhne na tak krátkou vzdálenost, že pomůže v jediném – v rychlejším vybití baterie telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Dioda je u mobilního telefonu jen doplňkovou funkcí, jejímu použití se spíše vyvarujte

Abyste zamezili neostrým záběrům, určitě si pořiďte stativ. Pokud nastane situace, kdy jej nebudete moci použít, zapřete alespoň lokty o tělo, zábradlí či cokoli jiného, aby se vaše ruce co nejméně chvěly. Nastavte si samospoušť a zadržte dech.

Rada 2: Zbytečně moc světla škodí

Když procházíte nočním městem, je v něm všude kolem vás značného osvětlení. Hledejte jakékoli jeho náznaky a používejte je ke svému prospěchu. Pro portrétní fotografii tak umístěte svůj objekt třeba do záře lampy, a klidně počkejte na projíždějící auto, jehož reflektory osvítí okolní scénu.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie vždy byla, je a bude hlavně o množství světla na fotografované scéně

Zároveň si ale dejte pozor na přepaly, které jsou v postprodukci špatně editovatelné. Ty vznikají právě při velkém přesvícení scény, na kterou dopadá přílišné množství světla, čímž na fotografii vzniknou bílé fleky. Redukovat je můžete ručním snížením expozice.

Pokud se vám na scéně vyskytne protisvětlo, umístěte do jeho směru postavu. Vznikne tak poutavá silueta - hodí se zejména při koncertech, v podchodech a podloubích či při západu slunce.

Rada 3: Buďte kreativní

Noční fotografie přímo vybízí k experimentování se světlem. Fantazii se přitom meze nekladou. Dejte si ale pozor na automatický režim fotoaparátu. Ten totiž nemusí správně změřit množství světla dopadajícího na čip snímače a může chybně nastavit expozici a tím vznikne nevzhledný snímek. Použijte tedy některou z pokročilejších aplikací nebo třeba speciálních nočních režimů.

Trik 1: Noční režim Super

HDR neboli High Dynamic Range je technologie, která zajistí větší rozsah mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem scény. Fotoaparát tedy pořídí několik snímků, které následně složí do jednoho, čímž redukuje jeho nedostatky. Noční režim Super funguje obdobně, jen je určen výhradně na noční scénu. Během několika sekund (počítá se dle dopadajícího světla) několikrát vyfotografuje scénu, poté snímky složí dohromady a softwarově je zesvětlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo scéna focená automatickým režimem, vpravo ta snímaná za pomoci Nočního režimu Super

Chcete-li si podobnou scénu vyfotografovat sami bez chytrého algoritmu, klidně můžete. Stačí pořídit několik snímků té samé scény s různou expozicí. Nezapomeňte na stativ, aby se scéna nepohnula a nebyla rozmazaná. Pak už vám jen postačí přes sebe snímky překrýt, případně softwarově doladit. Jedná se tedy o stejný princip, který se využívá u HDR fotografie.

Trik 2: Malování světlem

Vypadají nevšedně, efektně a poutavě. Světelné čáry jsou jedním z nejsložitějších žánrů fotografie. Vyžadují totiž hodně času, příprav a trpělivosti při opakovaných pokusech. Nastavte ISO na co nejmenší hodnotu, co vám aplikace dovolí, tím totiž snížíte míru šumu na minimum. Čas je třeba naopak nastavit na hodnotu delší. Nemusí to však být ta nejdelší možná, protože na jednodušší scénu vám bude stačit čas klidně jen v jednotkách sekund. Udržíte tím svou fantazii na uzdě a nevytvoříte zbytečnou změť obrazců.

Klepněte pro větší obrázek
Malovat světlem jde na tisíc způsobů, záleží jen na vašem nápadu

Malovat přitom můžete čímkoli, co vám padne pod ruku a vydává to světlo. Jednat se může o baterku, zapalovač, prskavku, ale koneckonců i tu LED diodu mobilního telefonu. Čím kýčovitější zdroj, tím lépe, protože na výsledném snímku bude vypadat zajímavěji. Volbu kompozice scény pak volte co nejjednodušší, aby na ní nebyla změť objektů, které by rušily oči pozorovatele.

Klepněte pro větší obrázek

Trik 3: Stopy koncových světel

Jak název napovídá, tento režim umí krásně protáhnout světlo v pohybu, které prochází celou fotografovanou scénou. Opět je to hlavně o nastavení času, takže toto zvládnete i s každou manuální aplikací. Stačí si najít nějaké vyvýšené místo. Třeba na mostě, pod kterým plyne rušná doprava.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ostrost snímku je důležitá, určitě použijte stativ a ručně zvolte bod zaostření

Nečekejte na to, až autům na semaforu padne zelená. Nastavte v aplikaci delší čas, zaostřete a při snímání scény pohněte telefonem. Stejně tak nemusíte fotografovat jen auta, ale i jakýkoli čilý městský ruch.

Trik 4: Cesta hvězd

Předně, pokud chcete fotografovat noční oblohu, musíte vycestovat z města, aby vaše snímky nebyly zahaleny smogovým závojem. Za použití režimu Cesta hvězd pak nasnímáte poutavé snímky toho, jak hvězdy putují po obloze. Použití stativu je zde však nutností, protože po tak dlouhou dobu, po jakou se fotografie snímá, jej neudržíte.

Klepněte pro větší obrázek
Z důvodu oblačného počasí jsme nemohli pořídit snímek vlastní. Zde tedy jeden ukázkový z galerie soutěže #P8NocniSvet. Až zmizí mraky, můžete mít podobný!

V manuálních aplikacích tohoto opět dosáhnete tím, že v nich nastavíte, co nejdelší čas to jde. Ne všechny vám ale dovolí tak dlouhý rozsah. Určitě však vypněte HDR, které by způsobilo nežádoucí obrysy objektů na fotografii a stejně tak nepoužívejte ani digitální zoom, i když jste hvězdám natolik vzdálení.

Diskuze (17) Další článek: Microsoft má prototyp klávesnice s dotykovým e-inkovým displejem

Témata článku: Huawei, Focení mobilem, Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, Stejný princip, MOBI, Zapalovač, Focení, Trik, Mobil, Druhý případ, Oblačné počasí, Reflektor, TRI, Noční focení, Kompozice, High Dynamic Range, Pro +, F +