A-GPS: do mobilů se chystá navigace

Řidiči a turisté znají systém GPS, který je schopen určit polohu a navigovat po zadané trase. Tato myšlenka zaujala výrobce mobilních telefonů. Podobný systém s názvem A-GPS se proto rozhodli instalovat i do svých výrobků.

Systém A-GPS (Assisted Global Positioning System) je vylepšená verze navigačního systému GPS (Global Positioning System) použitelná v mobilních zařízeních. S tím je ale spjato několik problémů a technických řešení, které se pokusíme objasnit.

Základní schopnosti navigačních systémů zůstávají zachovány. A-GPS by měl také sloužit k navigaci, pohotovému vyhledávání osob či rychlému zjištění polohy zraněných při dopravních nehodách a jiných nepříjemných událostech. Svět mobilní komunikace ale nabízí víc a nezůstane jen u této funkčnosti.

Jsem tady

Systém GPS ke svému provozu využívá satelity umístěné vysoko nad zemským povrchem. Vysílají signály, ze kterých navigační zařízení dovedou zjistit polohu a z ní potom vycházejí při navigaci. K přesnému určení pozice je potřebná přímá viditelnost na několik satelitů, a to v praxi může být problém. V centrech měst obklopených výškovými stavbami se můžete setkat s výpadky, uvnitř budov či v jiných stíněných oblastech je systém GPS úplně nepoužitelný.

Tuto nevýhodu odstraní právě systém A-GPS. Smyslem je umožnit kontakt mobilního přístroje se satelitem nepřímo. Využívá se zde asistenčních zařízení instalovaných do sítě, které zprostředkují komunikaci s družicemi GPS. To ale vyžaduje značné a hlavně nákladné zásahy do infrastruktury sítě, službu navíc bude možné využívat se specializovanými mobilními telefony.

Přibližně ve třetím čtvrtletí letošního roku se má na trh dostat řešení od Siemensu. Ten na vývoji nového standardizovaného řešení A-GPS spolupracuje se sdružením Open Mobile Alliance (OMA). OMA vyvíjí nový standard SUPL (Secure User Plane Location), který bude představen v červnu 2005. Umožní používat navigační službu ve všech mobilních sítích prostřednictvím jakéhokoli telefonu podporujícího A-GPS. Výrobce do svého telefonu přidá speciální čip. Konkrétně Siemens v současné době provádí testy interoperability s dodavateli Global Locate a SiRF Technology Holdings.

Jak to tedy bude

Technologie A-GPS je založena na IP technologii. Lokalizační server komunikuje přímo s mobilním přístrojem prostřednictvím protokolu vyšší vrstvy IP, který je zaveden do mobilní sítě. Ústřednová a radiová část mobilní sítě tak zůstávají beze změny. Výměna informací mezi telefonem a lokalizačním serverem probíhá přes běžná datová spojení, např. GPRS. Toto řešení tedy využívá protokolů a rozhraní, které již v ústřednové a radiové části sítě existují.

Již zmíněné lokalizační servery jsou schopny vyhodnotit pozici mobilního telefonu přímo na zemi, provést některé potřebné početní úkony a zjištěné výsledky spojit se signálem satelitu GPS. Tím tedy odpadne problém nedostupnosti satelitního signálu ve stíněných oblastech. Polohu v takovém případě nebude určovat satelit, ale telefon, odvodí se podle okolních stanic BTS. Tato informace se zpracuje a lokalizační server již zajistí komunikaci se satelitem. Konečné údaje jsou poté poskytovány mobilnímu telefonu opět po bezdrátové mobilní síti.

Pomocí technologie A-GPS získává mobilní zařízení data o oběžných drahách, frekvencích a provozních schopnostech satelitů z mobilní sítě, a dokáže tak analyzovat i slabší signály ze satelitů během několika sekund. U GPS trvá zjištění informace poněkud delší dobu. S A-GPS uživatel pouze zadá požadavek, výpočty se provedou na lokalizačních serverech a zpět je poslán pouze výsledek. Vše trvá jen několik málo sekund, což šetří nejen čas, ale také energii.

A co my

Jak již bylo řečeno v úvodu, systém A-GPS neztratil nic z funkcí, který nabízí tradiční GPS. Tam, kde nebude signál operátora, bude možné komunikovat pouze se satelity. Plánuje se také napojení A-GPS na systém záchranné služby, která bude moci během několika chvil zjistit přesnou polohu, aniž byste ji museli složitě popisovat. S A-GPS se také objeví úplně nové služby, lokalizaci bude možné spojit třeba i s textovými zprávami.

T-Mobile v současné době v Praze A-GPS testuje. Používá k tomu mobilní telefon Siemens SX1, který je vybaven speciálním čipem pro tento systém.

Diskuze (39) Další článek: Americká Superstar láme rekordy: 41,5 milionu textovek

Témata článku: GPS, Ostatní, Siemens SX1, Přímá viditelnost, Mobil, GPS test, MOBI


Určitě si přečtěte

Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze