Společnost Telefónica Czech Republic podala žalobu na některé podmínky aukce. ČTÚ bude před soudem obhajovat zvýhodnění připravená pro 4. operátora.
Konec planých hrozeb a chození kolem horké kaše. Česká Telefónica skutečně podala žalobu na některé podmínky aukce o volné telekomunikační frekvence. Vyšlo to najevo jen pár minut po oznámení, že se PPF aukce nezúčastní. Jde o černý den českých telekomunikací? To ukáže až budoucnost, ale už teď je jisté, že začíná pořádná mela!
Žaloba nemíří proti celé aukci, ale proti (podle Telefóniky) diskriminačním a nezákonným ustanovením jejích podmínek. Zároveň však společnost uvádí, že tento krok nijak neovlivní její záměr se aukce zúčastnit.
Co se tedy Telefónice nelíbí? V tiskové zprávě uvádí, že ČTÚ hodlá v zájmu posílení konkurenčního prostředí zavádět celou řadu diskriminačních a protiprávních opatření, ke kterým podle Telefóniky nemá jakékoliv zdůvodnění. Úřad totiž neprovedl předchozí analýzu relevantního trhu a nepodrobil nově vyhlášená pravidla aukce testu proporcionality. „Orgány veřejné moci totiž mají povinnost řádně zdůvodnit a doložit, že přijatá omezující či diskriminující opatření sledují legitimní cíl, jsou způsobilá k jeho dosažení, nepřekračují meze toho, co je nezbytné k dosažení daného cíle a že zároveň neexistují méně omezující alternativy“, uvádí Telefónika v tiskové zprávě.
Podobný přístup regulátora vedl například v Maďarsku ke zpětnému zrušení výsledků obdobné aukce, neboť Nejvyšší soud dospěl k závěru, že vyhrazení spektra pro nový subjekt bylo protiprávní. Otázkou je, jestli vyhrazení pásma 800 MHz k něčemu bude, protože nejvážnější adept na 4. operátora se aukce nezúčastní (výše zmíněná PPF) a o dalším zájemci se neví. Ale nepředbíhejme, uzávěrka ještě neproběhla.
V žalobě se Telefónica ohrazuje také proti uloženému závazku národního roamingu ve prospěch nového žadatele o přidělení frekvencí. Také tomuto požadavku by měla předcházet podrobná analýza relevantního trhu. Dalším bodem je pokus úřadu měnit existující frekvenční příděly (opět ve prospěch jiného soukromého subjektu), což podle Telefóniky překračuje pravomoci vymezené Zákonem o elektronických komunikacích. Posledním bodem žaloby je uložení závazku velkoobchodní nabídky, což Telefónika označuje za narušení hospodářské soutěže a uvádí, že virtuální operátoři v posledních měsících vznikají i bez této pozitivní diskriminace.
Telefónica zdůrazňuje, že není jejím cílem zdržovat průběh aukce, je i v jejím zájmu, aby rozdělení frekvencí proběhlo rychle a hladce. Na druhou stranu nelze předpovědět, jak se zachová soud. Je možné, že předběžné opatření k dočasnému pozastavení aukce povede.