Accent A455: držák za pár korun [recenze]

Mezi nejlevnějšími Androidy může rozhodnout i taková drobnost, jako dvě hardwarová tlačítka. Accent A455 zaujme i barvami a slušnou baterií.
Kapitoly článku

Levné smartphony už zdaleka nemusí být nepoužitelné cihly, co uživatele jen naštvou, protože na nich nic nefunguje. Zážitek samozřejmě není stejný jako u několikanásobně dražších modelů, na základní činnosti však stačí a seznámení se světem chytrých telefonů s minimální investicí už nemusí nezbytně znamenat trápení uživatele i zařízení. Jedním z takových je Accent A455, který vyráží do boje s cenovkou 2 400 korun.

Klepněte pro větší obrázek

První dojmy

  • Inspirace u Samsungu je zřejmá na první pohled
  • Čistý Android, přesto asi nebude 512 MB RAM stačit
  • Pevná konstrukce, zadní kryt sám určitě neodpadne
  • Velká baterie, výdrž by se mohla natáhnout i přes obvyklý den

Accent A455
rozměry a hmotnost: 135 × 67 × 10,6 mm, 160 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 480 × 854, 218 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 3 000 mAh
procesor: Mediatek MT6582M (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Vzhledem k ceně nečekejte v žádné oblasti nějaký zásadní odklon od běžných zvyklostí. Accent si nepotrpí na designové kudrlinky, tady se jede primárně na funkčnost. V šedém lemu kolem celého těla telefonu se ukrývají veškeré ovladače – na pravé straně je to regulace hlasitosti společně s hlavním vypínačem. Obě tlačítka lze dobře nahmatat a mají jasný stisk i odezvu. Konektor sluchátek i microUSB se přestěhovaly na stranu horní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příjemnou drobností je hardwarové tlačítko Domů. Můžete jím telefon probouzet, je přece jen lépe dosažitelné než „vypínač“ na boku.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekV levém spodním rohu najdete ne zcela běžný otvor na poutko.

Plastová konstrukce je pevná, nevrže, nekroutí se, zaoblené hrany a rohy netlačí ani neřežou. Plasty mají povrchovou úpravu SoftTouch, neulpívají na nich otisky a jsou příjemné na dotek. Zadní kryt drží na místě jako přilepený, při sundávání dávejte pozor na nehty. Pod ním se odhalí dvojice slotů pro miniSIM (karty jsou nad sebou), microSD paměťovku a vyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 000 mAh. Ten se podílí na vyšší hmotnosti 160 g.

Pod lehce vystouplou čočkou fotoaparátu se schovává speciální tlačítko. Jeho stisknutím zapnete displej (alternativa k hlavnímu vypínači), podržením spustíte fotoaparát s aktivní čelní kamerkou, tedy rovnou do režimu pro pořizování selfie, a dalším stisknutím rovnou fotíte. Škoda, že funkci tlačítka nelze nijak upravit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon bez zadního krytu • Detail slotů SIM a microSD • Selfie tlačítko pod fotoaparátem

Kromě testované černé varianty můžete zvolit i bílou, ke které dostanete v balení ještě dva barevné kryty. Sami si vyberete: modrý, růžový (na fotkách), červený či zelený. Dva kryty navíc přijdou na sto korun, tolik činí rozdíl mezi černou a bílou verzí. V balení najdete kromě USB kabelu a obyčejných peckových sluchátek i kompaktní nabíječku, u které potěší výstupní proud 1 000 mA. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testovaná černá verze • Bílá varianta s výměnnými kryty • Nabíječka a sluchátka

Displej

Čelní strana s displejem má navíc tenký plastový lem, který nahoře ukrývá reproduktor. Zbylé prvky v podobě senzorů, čelní kamerky nad a tlačítek pod displejem jsou již realizovány v rámci krycího skla displeje. Notifikační diodu Accent bohužel nemá.

Tlačítka telefonu jsou provedena podobně jako u Samsungů. Prostřední hardwarové Domů, které lze použít i k zapnutí displeje, doplňují zleva senzorové Menu a zprava taky senzorové tlačítko Zpět. Obě mají přiměřené bílé podsvícení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reproduktor nad displejem • Detail tlačítek obou barevných variant

Displej s 4,5“ úhlopříčkou disponuje rozlišením 864 × 480. Při bližším prozkoumání zaznamenáte jednotlivé body, z běžné vzdálenosti, ze které se obvykle na mobil díváte, to ale neruší. Pozorovací úhly jsou poměrně široké bez znatelného barevného posunu, pouze při větším náklonu displej ztmavne. Čitelnost na slunci není špatná.

Nemusíte být zvyklí na špičkové displeje s ultrajemným rozlišením, abyste poznali, že tento panel nemohl být drahý. Barvy by mohly být sytější, nepůsobí však vysloveně mdle. Viditelný rastr se dá odpustit a automatická regulace jasu funguje korektně. Pokud se vaše očekávání od displeje budou držet v kontextu ceny telefonu, nebude pro vás jeho sledování zklamáním.

Hardware

Telefon pohání čtyřjádrový Mediatek MT6582 s taktem 1 300 Mhz. Mnohem důležitější údaj však představuje 512 MB paměti RAM, ze kterých je dostupná necelá polovina (kolem 240). Ze 4GB úložiště je uživatelsky dostupných 2,36 GB, přičemž po prvním připojení ke Google Play a aktualizaci systémových aplikací klesne tato hodnota těsně pod 2 GB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupná paměť RAM • Dostupné úložiště po prvním zapnutí • Dostupné úložiště po prvotní aktualizaci

Telefon disponuje slotem pro paměťovky a umožňuje přesun aplikací na kartu. S vloženou kartou je možné zvolit, které úložiště má telefon preferovat. Z hlediska konektivity je potřeba se spokojit jenom se základem v podobě Wi-Fi, Bluetooth a 3G – na LTE, NFC, USB OTG nebo podporu pětigigahertzového pásma u Wi-Fi zapomeňte.

Témata článku: Accent, Android, Smartphony, Recenze, DualSIM, Plastová konstrukce, Accent A455, Vodafone Smart, Vodafone Smart Prime 6, Pár, Velké úložiště, Vyzváněcí profil, Běžný zvyk, Nehty, Viditelný rastr, ACC, Stokoruna, Slušná hodnota, Speciální tlačítko, Výkonový přeborník, Pár korun, Senzorové tlačítko, Necelá polovina, Nenáročný uživatel, Držák, Dual sim telefony na Heureka.cz