Acer Liquid Jade Primo. Acer s operačním systémem Windows 10 Mobile a funkcí Continuum. Podle výrobce má jít po krku Lumiím. Jaká je realita?
Acer po několika pokusech s levnými modely na starších verzích Windows, uvedl na český trh svůj první smartphone postavený na aktuálním systému Windows 10 Mobile. A rovnou jde o nejvyšší model jeho tuzemského portfolia. Acer Liquid Jade Primo nabízí jako volitelné příslušenství dokovací stojánek, který slouží k využití funkce Continuum. Ani tak ale nebude mít jednoduchou pozici. Přichází poměrně pozdě po dvojici špičkových Lumií 950 a 950 XL, které nabízí stejné funkce (včetně Continua) a po půl roce na trhu stačily výrazně zlevnit.
Acer Liquid Jade Primo na tiskových snímcích výrobce
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 76 × 8,4 mm, 150 g displej: 5,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 808 (6× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm) operační systém: Microsoft Windows 10 Mobile fotoaparát: 21MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Acer Liquid Jade Primo je smartphone, jehož největší výhody i úskalí pramení z operačního systému Windows 10 Mobile. Platforma silná po stránce produktivity sice pro Microsoft momentálně není prioritou, ale stále ještě může být vkladem do budoucna a zajímavou alternativou k Androidu nebo iOS. Hardware ovšem obecně velmi rychle zastará, a tak není moc na co čekat. Navíc není jisté, kdy se zase objeví nějaký nový smartphone s Windows.
Plusy:
- design a konstrukce
- výkon
- funkce Continuum
- vícebarevná notifikační dioda
- dualSIM
- USB-C konektor
- dobré 4K video
Minusy:
- chybí NFC
- funkce QuickCharge a jen 2A nabíječka
- pomalé reakce a náhodné restarty systému (může vyřešit aktualizace)
- problém s ostřením u fotografií
- funguje jen s některými sluchátky
Stojánek pro Continuum není v ceně
Samostatný odstavec na počátku recenze věnujme funkci Continuum. Níže najdete odkaz na recenzi, ve které jsme testovali Microsoft Display Dock. Acer nabízí vlastní řešení v podobě Acer Display Docku, který není krabičkou ležící na stole, ale rovnou dokovacím stojánkem přímo pro samotný telefon. Telefon do stojánku zasunete, připojí se napevno umístěným USB-C konektorem, stojánek zapojíte do napájení a je hotovo. Na stojánku najdeme na jednom boku dvojici USB, na druhém jedno stále napájené USB 3.0 a HDMI. Stačí připojit monitor, televizi, flash disk, myš, klávesnici, externí disk, fotoaparát, jiný smartphone, cokoliv, co má vlastní zdroj energie nebo se spokojí s napájením přes USB.
Jade Primo jde do stojánku zasunout ztuha, stejně tak se těžko vytahuje. Guma uvnitř se ale jistě časem ošoupe. Uvnitř doku je USB-C konektor.
Nebudu zde popisovat jednotlivé funkce, k tomu slouží video v článku níže. Zamrzí, že v balení kromě samotného doku a nabíjecího kabelu nenajdeme třeba USB – USB-C kabel, jako tomu bylo u řešení od Microsoftu, jako bonus jsou zde pouze dvě nálepky k trvalému umístění doku třeba na stůl. Jade Primo se do doku zasunuje poměrně ztuha, vytáhnout jde ještě hůře, časem se ale gumové styčné plochy jistě ošoupou. Opačným směrem smartphone vložit nelze, o USB-C konektor uvnitř tedy strach mít nemusíte. Největší negativum? Acer Display Dock není součástí balení smartphonu, jak Acer sliboval na několika tiskových konferencích, a jeho pořízení je tak investicí navíc.
Na jednom boku 2× USB, na druhém HDMI a jedno USB 3.0, které je stále pod proudem. V balení jsou rovněž dvě nálepky pro pevné přichycení na podložku.