Air Bank začala uznávat občanku v mobilu. Klienti se na pobočkách mohou prokázat aplikací eDoklady

Air Bank je první z českých bank, která začala uznávat jako plnohodnotný doklad tzv. „občanku v mobilu“, tedy mobilní aplikaci eDoklady. Nutno dodat, že na soukromé subjekty, jako jsou banky nebo mobilní operátoři, se zatím žádné nařízení o povinnosti uznávat eDoklady nevztahuje, ze strany banky jde proto o chvályhodnou dobrovolnou iniciativu.

„Aplikaci eDoklady vnímáme jako velmi užitečný nástroj. Proto jsme se rozhodli umožnit našim klientům i novým zájemcům o naše služby používat ho u nás co nejdříve,“ říká Jakub Feldstein, produktový manažer Air Bank.

Naproti tomu úřady (např. finanční, úřady práce) a policie mají povinnost eDoklady uznávat od 1. července 2024, policie začala s předstihem už v dubnu. Centrální orgány státní správy (ministerstva, některé typy úřadů) přijímají občanku v mobilu jako regulérní doklad už od letošního ledna. Nejdelší lhůtu na adopci budou mít místní a krajské samosprávy (obecní a krajské úřady), nebo Česká pošta – ty mohou eDoklady uznat až od 1. ledna 2025, ale mohou se samozřejmě připojit kdykoli dřív.

Připomeňme, že eDoklady jsou mobilní aplikace určená pro operační systémy Android a iOS. Jejím cílem je zjednodušit lidem život a zařídit, aby s sebou nemuseli stále nosit plastovou kartičku. Neznamená to ale, že eDoklady klasickou fyzickou občanku zcela nahrazují. V tuto chvíli jde o elektronickou alternativu, kterou občan může, ale nemusí použít. Plastová občanka zůstává nadále v platnosti.

Diskuze (27) Další článek: Google do Androidu konečně přidá diagnostický režim. Nedostatky odhalí speciální testy

Témata článku: , , , , , Pobočka, Air Banka, Banka, Klient, Aplikace, Policie, Mobil, Občanka, Úřad práce,