AirDroid na dálku přenese vše potřebné. Mimo volání si vystačíte i s bezplatnou verzí aplikace

  • Aplikace AirDroid umožní rychlou vzdálenou správu Androidu
  • Telefon můžete na dálku ovládat, vyhledat nebo jej zálohovat
  • Budete potřebovat samostatnou či webovou aplikaci a AirDroid účet

Aplikace AirDroid je zdatným pomocníkem při propojení telefonu s Androidem a desktopovým operačním systémem (Windows či macOS). Na dálku můžete telefon např. lokalizovat, přečíst a odesílat přes něj textové zprávy, synchronizovat notifikace z telefonu do počítače, zrcadlit displej smartphonu nebo třeba telefon na dálku kompletně ovládat. K dispozici máte samostatnou PC aplikaci nebo webovou aplikaci, u obou však budete potřebovat AirDroid účet.

Pokud jej nepropojíte s Gmailem nebo Facebookem, je třeba zadat uživatelské jméno, e-mail a heslo. Po ověření vašeho e-mailu můžete přidat své mobilní zařízení. Na smartphonu s Androidem je třeba stáhnout aplikaci AirDroid, ve které si po přihlášení nastavíte, co vše bude možné s vaším telefonem dělat na dálku. A to se bavíme zejména o Androidu, u iOS je aplikace taktéž dostupná, jenže její možnosti jsou dost omezené...

Klepněte pro větší obrázek
V mobilní aplikaci AirDroid si přehledně nastavíte, co má telefon umět, a s tím jdou ruku v roce i povolení potřebných oprávnění

V bezplatném režimu aplikace máte měsíční kvótu 200 MB na vyzkoušení vzdáleného přístupu, který se však nepočítá, pokud máte telefon i PC na stejné Wi-Fi síti. Pokud se vám AirDroid zalíbí, budete muset zainvestovat do předplatného, které se platí na měsíční bázi. A to platí i tehdy, pokud budete chtít využít některé funkce navíc. Třeba volání z počítače či webového prohlížeče je možné jen u Premium verze aplikace, což platí i o přiřazení tří a více mobilních zařízení pod jeden účet.

Možnosti webové aplikace

Po přidání telefonu stačí přejít na webové stránky web.airdroid.com, a následně se vám potvrdí spárování s vaším telefonem. Uvítá vás jakási plocha, ze které můžete spustit jednotlivé moduly či aplikace. Rychle se tak dostanete např. ke svým fotografiím, videím, protokolům volání nebo k textovým zprávám. Nejdůležitější informací je podpora češtiny, o které se může PC aplikaci jen zdát. Pozadí této plochy si můžete upravit, vpravo vidíte důležitý toolbox vztažený k vámi připojeným telefonům. U bezplatné verze mohou být maximálně dva.

Klepněte pro větší obrázek
Webová aplikace AirDroid nabízí plochu, rychlé přístupy a práci v oknech. Takto by měl vypadat moderní software (byť v podobě webové aplikace) pro snadné propojení a synchronizaci smartphonu a počítače

Otevřená okna vidíte u spodní lišty, zatímco detail spojení u pravého spodního okraje. V horní část displeje nechybí ani vyhledávání na Google Play a užitečné rychlé zkratky k volání, notifikacím či k textovým zprávám. Mimo synchronizace souborů můžete na dálku zobrazit či spravovat kontakty. V AirDroidu si dále pustíte hudbu z telefonu, jehož displej můžete zrcadlit či přímo přes webový prohlížeč ovládat na dálku. Samozřejmostí jsou i zálohy souborů z telefonů, resp. jejich rychlé ukládání do počítače. Zde pomůže mobilní aplikace.

Desktopová aplikace pro staromilce

Pokud vám svět cloudů a webových aplikací nevoní, nabídne podobné možnosti ovládání i desktopová aplikace (pro Windows a MacOS), kterou si stáhnete zde. Hned na úvod je třeba zmínit, že se jedná o starší verzi aplikace, která na vás bude hovořit pouze anglicky. Přijdete i o přehledný „desktop“, který nahradí menu v levé části obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Desktopová aplikace vypadá už na první pohled trochu zastarale...

Z menu můžete rychle přestoupit k souborům, prohlédnout si notifikace, textové zprávy (včetně odeslání nové), procházet a vyhledávat v telefonním seznamu či sledovat okolí telefonu na dálku přes hlavní fotoaparát na zádech vašeho telefonu, a to včetně jednosměrného přenosu zvuku. Mezi další vzdálené příkazy patří psaní na telefonu pomocí PC klávesnice, zrcadlení displeje s jeho nahráváním či již dříve zmiňované ovládání telefonu na dálku.

Správa souborů v aplikaci AirDroid:

U novějších Androidů jsou postupy pro vzdálené ovládání trochu složitější, protože musíte potvrdit spoustu položek a oprávnění. Některé funkce potřebují Root telefonu, který však můžete obejít jednorázovým připojením telefonu k počítači se zapnutým režimem Ladění ve Vývojářském režimu. Přesný postup vám ochotně prozradí sama aplikace.

Osobně u nás ale vítězí webová verze, která působí o dost moderněji, a navíc má i více možností a větší interakci mezi smartphonem a počítačem. Pokud tedy hledáte prostředníka v bezdrátové komunikaci mezi smartphonem a PC, můžeme AirDroid jen doporučit. Kompletní návod ke všem funkcím aplikace naleznete zde.

U webové aplikace je nespornou výhodou čeština, a také to, že drtivou porci funkcí dostanete zadarmo. A pokud chcete, můžete dokonce ovládat jeden Android prostřednictvím druhého!

V obdobných vodách sice boduje i Microsoft s aplikací Váš Telefon, jenže tato aplikace funguje nejlépe jen se Samsungy, u telefonů ostatních značek musíte občas překousnout absenci některých funkcí. A právě zde může AirDroid, i v bezplatné verzi, posloužit jako zajímavá alternativa. A ostatně, nemusí zůstat jen u základního AirDroidu...

Klepněte pro větší obrázek
Přes AirDroid Cast můžete zrcadlit obsah z mobilu do webového prohlížeče počítače či notebooku

Samostatnou aplikaci AirDroid Cast můžete využít pro streamování obsahu z displeje telefonu přímo do okna webového prohlížeče. Stačí být u obou zařízení připojen na stejné Wi-Fi síti, přejít na web webcast.airdroid.com a z mobilu načíst QR kód, který se zobrazí v prohlížeči, nebo z něj jen opsat vyobrazený přístupový kód.

Diskuze (29) Další článek: Xiaomi Smart Band 7 dorazil do Česka. Má větší displej i baterii a drží si rozumnou cenu

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Google Play, Gmail, Konektivita, Desktop, AirDroid, Správce zařízení, Facebook, Software pro PC, Webový prohlížeč, Verze aplikace, Windows a macOS, Dálka, Počítač, Volání, Fil Transfer, Telefon, Aplikace, Bezplatná verze, Webová aplikace, Telefony s iOS na Heureka.cz