AirTag nasdílíte letištnímu personálu a dalším důvěryhodným osobám. Pomůže to k dohledání zavazadel

  • Sdílení polohy AirTagu v rodině funguje od loňského roku
  • Po updatu na iOS 18.2 se k tomu přidá sdílení s jinými osobami
  • Polohu svého kufru nově nasdílíte třeba i zaměstnancům letiště...

Apple v září loňského roku umožnil sdílení lokace vašeho AirTagu až pěti členům rodiny, kteří mohli společnými silami dohlížet nad aktuální polohou domácích mazlíčků, zvířat nebo sdílených věcí, k nimž byl AirTag připevněný. Aktualizace na iOS 18.2 přinese novou funkci pro sdílení polohy lokátoru i těm, kteří nejsou členy vaší rodiny. V praxi tak známou polohu vašeho „ztraceného“ zavazadla můžete oznámit aerolince, zaměstnancům handlingové firmy přímo na letišti nebo další „důvěryhodné osobě“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
AirTag v iOS 18.2 nově nasdílíte i s vybranými osobami mimo svou rodinu. Pomůže to s dohledáním zavazadel třeba na letištích.

V aplikaci Najít se po updatu na iOS 18.2 (už nyní je k dispozici veřejná beta) objeví položka pro „Sdílení polohy předmětu“, která nasdílí detaily vašeho AirTagu. Hlavním ukazatelem je jeho poloha, kterou nasdílíte prostřednictvím odkazu k vašemu lokátoru. Sdílí se však čistě jen odkaz, který otevírá mapy od Applu s přesnou polohou AirTagu, takže protistrana nemusí mít iPhone, ale třeba Android nebo desktopový systém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkce „Sdílení polohy předmětu“ je k dispozici od 11. listopadu 2024 ve většině oblastí po celém světě, a to jako součást beta verze systému iOS 18.2 ve formě bezplatné aktualizace softwaru pro všechny uživatele s iPhonem Xs a novějším. Sdílená poloha bude k dispozici jen do té doby, než uživatel svůj ztracený předmět najde. Kromě toho může majitel ztraceného předmětu sdílení polohy kdykoli zastavit. To navíc po sedmi dnech skončí automaticky.

Klepněte pro větší obrázekJakmile uživatel vygeneruje odkaz Sdílení polohy předmětu v aplikaci Najít na iPhonu, iPadu nebo Macu, příjemce si bude moct otevřít webovou stránku s polohou ztraceného předmětu, která se bude zobrazovat na interaktivní mapě

Nasdílení lokace funguje jen tehdy, pokud je AirTag vedený jako ztracený, a vy zrovna nejste přímo v jeho blízkosti. Pro představu se může jednat o situace, kdy jste na terminálu a čekáte u výdeje zavazadel, a vidíte, že je váš kufr stále „na letištní ploše“. Nasdílení lokace vašeho AirTagu automaticky vyprší za týden, popř. tehdy, když jej označíte jako nalezený. Při sdílení můžete rovnou přidat i své kontaktní údaje, tj. telefonní číslo a e-mailovou adresu, které může nálezce vaší věci použít k tomu, aby vás kontaktoval.

AirTag v odbaveném zavazadle

Není třeba se bát ani toho, že by se aerolinkám nepozdávalo to, že máte AirTag umístěný v kufru. Podle rozhodnutí ICAO (International Civil Aviation Organization) z loňského roku jsou v odbavených zavazadlech schválená zapnutá elektronická zařízení, které nemají v baterie obsah lithia větší než 0,3 gramu a současně má jejich baterie na výstupu maximálně 2,7 Wh. AirTag, ale i řada dalších lokátorů, používá baterie typu CR2032, které tyto normy s velkou rezervou splňují.

Klepněte pro větší obrázek
AirTag může z rozhodnutí ICAO z roku 2023 i do odbaveného kufru, pokud je na kufru jen přivěšený, hrozí, že o něj v průběhu cesty přijdete. Vždy se ale hodí situaci ověřit u konkrétní aerolinky

Většina aerolinek s přibaleným AirTagem v odbaveném zavazadle nemá sebemenší problém, je však vhodné před cenou ověřit podmínky zavazadel u konkrétního dopravce. Před dvěma lety to dělalo problém Lufthanse, která však AirTagy (a podobné lokátory) posléze povolila. AirFrance zase uvádí, že i když víte, kde se váš kufr s AirTagem po příletu přesně nachází, musíte počkat, až jej zaměstnanci letiště přepraví na pás, což „nějakou chvíli“ zabere.

V nadcházejících měsících začne sdílení polohy ztracených předmětů pomocí aplikace „Najít“ podporovat přes 15 aerolinek, např. Aer Lingus, Air Canada, Air New Zealand, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Delta Air Lines, Eurowings, Iberia, KLM Royal Dutch Airlines, United, Virgin Atlantic a Vueling. Sdílení polohy ztracených předmětů pomocí funkce „Najít“ se tak stane součástí zákaznického servisu těchto aerolinek pro vyhledávání ztracených nebo zpožděných zavazadel. Další aerolinky budou přibývat postupně.

Narazili jste při přibalení AirTagu do odbaveného zavazadla v posledních dvou letech na nějaký problém s aerolinkami? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.

Zdroj: TheVergeMacrumorsICAO,

Diskuze (30) Další článek: V ledovém kluzišti je uvězněný iPhone. Dostane se z něj až v lednu a je otázkou, zda to přežije

Témata článku: , , , , , , , , , Aerolinky, Dohledání, Eurowings, Zavazadlo, Letiště, Iberia, Lufthansa, Důvěryhodná osoba, United, Sdílení, Kufr, MAC, ICAO, Rodina, Předmět, Poloha,