Vodafone má akční tarif pro ty, kdo hodně volají a málo datují. 1,5 GB dat a neomezené minuty za 297 Kč

Tři největší čeští operátoři moc dobře vědí, že si v tuzemském oligopolním rybníčku cenově příliš konkurovat nemusí, zákazníci neodejdou, protože nemají kam. Ale přece jen tu a tam stojaté vody cenově nadsazených tarifů občas rozčísne nějaká ta „méně nevýhodná“ nabídka.

Operátoři těmto poloveřejně nabízeným tarifům říkají akviziční, protože jimi chtějí nalákat zákazníky konkurence. V každém měsíci se objevuje takový tarif zpravidla pouze jeden a pokaždé s trochu pozměněnými parametry. Vodafone teď oprášil svůj akviziční tarif z letošního května a dal mu o 30 Kč nižší cenovku.

Klepněte pro větší obrázek
(Staro)nový akční tarif nabídne neomezené minuty, neomezené SMS a 1,5 GB dat za 297 Kč
Klepněte pro větší obrázek
Při prokliknutí do e-shopu získáte dodatečnou slevu 3 Kč, ale jde zřejmě o chybu. V ceníku akční nabídky je udávaný měsíční paušál 297 Kč

Aktuálně platný akční tarif „Neomezené volání a SMS do všech sítí a 1,5 GB za 297 Kč“ obsahuje všechny volné jednotky vyjmenované ve svém názvu za měsíční paušál 297 Kč. Podle ceníku operátora se jedná o zkombinovaný balíček neomezeného volání a SMS do všech sítí se slevou 61 %, vylepšený o 1,5 GB dat se slevou 100 %. Žádný běžný tarif se stejnými parametry ale nelze aktuálně u operátora pořídit, takže uváděné slevy jsou do jisté míry virtuální.

Akční tarif může být zajímavý zejména pro zákazníky, kteří provolají mnoho minut do různých mobilních sítí a k tomu si taky chtějí vyzkoušet tak trochu surfovat, ale opravdu jen „víkendově“. Tarif je možné objednat výhradně online na webu operátora, kde bude nabízen do 30. listopadu 2023, případně do dalšího ohlášeného prodloužení platnosti. Po aktivaci lze tarif využívat na dobu neurčitou.

Mapujeme historii akčních tarifů Vodafonu:

 • Říjen až listopad 2023: neomezené minuty, neomez. SMS, 1,5 GB dat za 297 Kč
 • Červen až září 2023: neomezené minuty, neomez. SMS, 3,5 GB dat za 327 Kč
 • Květen 2023: neomezené minuty, neomez. SMS, 1,5 GB dat za 327 Kč
 • Duben 2023: 130 minut, 100 SMS a 3 GB dat za 327 Kč

Nabídka pouze pro nové zákazníky

Jenže pozor. Ani tato nabídka není úplně pro všechny. Tarif si oficiálně mohou aktivovat pouze noví zákazníci nebo ti, kteří přecházejí od konkurence, případně majitelé předplacenek Vodafonu. Pokud jste stávající paušální zákazník, používáte například cenově nevýhodný tarif Start 250 s 1 GB dat a 250 volnými minutami za 435 Kč měsíčně a logicky byste tak chtěli přejít na o třetinu levnější tarif s půlgigabajtem dat navíc a neomezenými minutami, operátor vám takový přechod na výhodnější tarif nedovolí. Nebo minimálně ne bez rozhovoru s retenčním oddělením.

Nebo můžete zkusit „kličku“ s dočasným převodem čísla k jinému operátorovi a pak navrácení zpět k Vodafonu, případně převedení starého paušálu na předplacenku a pak její zpětnou změnu na nový paušál. To je ale nedůstojný postup a je ostuda, že operátoři své vlastní kmenové paušální zákazníky „nutí“ pro získání tarifu s výhodnějšími parametry něco takového dělat, místo aby jim sami proaktivně naservírovali výhodnější nabídku.

V celoevropském kontextu dodejme, že ani tyto parametry tarifu za danou akční cenu nejsou nijak extrémně výhodné, ale rozhodně posouvají cenovou politiku tuzemských operátorů na správnou trajektorii. I tak bychom si ale za cenu okolo 300 korun měsíčně dokázali představit výrazně více dat. Navíc nezapomínejme, že stále jde o časově omezenou limitovanou nabídku, nikoli běžný ceníkový tarif.

Jaké ceny tarifů bychom považovali za rozumné:

(Jde o hypotézu, u českých operátorů žádné takové tarify neexistují)

 • 500 Kč: neomezená data plnou rychlostí, neomezené minuty + SMS do všech sítí
 • 400 Kč: neomezená data omezenou rychlostí, neomezené minuty + SMS do vš. s.
 • 300 Kč: 10 GB dat, neomezené minuty + SMS do všech sítí
 • 150 Kč: 10 GB dat
 • 150 Kč: neomezené minuty + SMS do všech sítí 
 • cena dodatečného 1 GB dat max. 20 Kč
 • cena dodatečné 1 minuty hovoru max. 1 Kč
 • cena dodatečné 1 SMS max. 0,50 Kč

Akční tarif se v nabídkách operátorů objevuje několikrát do roka, zpravidla pokaždé s jinými parametry a cenou. Jeho úkolem je přilákat zejména zákazníky konkurentů, proto se mu v interní hantýrce říká akviziční tarif. Aktivuje se obvykle výhradně pouze online prostřednictvím internetu a je určen pro nové zákazníky nebo zákazníky přecházející od jiných operátorů. Na českém trhu akviziční tarif uvádí nejčastěji operátoři T-Mobile a Vodafone.

Aktualizováno 23. října 2023 po změně nabízeného akvizičního tarifu.

Diskuze (113) Další článek: Zájem o telefony bez Googlu roste. Murena 2 má upravený Android a nově i fyzický přepínač pro režim Letadlo

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Internet, SMS, Vodafone, Akční nabídka, Paušál, Tarif, F +, Parametr, Operátor, GB data, Datamánii, Výhodný tarif, Start, Neo +, Zákazníci, Data, Vodafone — Heureka.cz