Aktivace tmavého režimu prokazatelně šetří baterii. V některých případech je úspora až 29 procent

  • Tmavý režim telefonu šetří baterii
  • V testovacích případech je úspora až 29 procent
  • V reálu to bude méně, ale každá hodina navíc ve výdrži se počítá

Pokud vám jde o to, aby smartphone co nejdéle vydržel na jedno nabití, měli byste u něj aktivovat tmavý režim. Displejový panel je jednou z energeticky nejnáročnějších komponent telefonu, který je v permanenci prakticky neustále. A pokud u něj najdete nějakou úsporu, podepíše se nad výdrží telefonu poměrně výrazně. V případě tmavého systémového režimu může být energetická úspora až 29 procent oproti stavu, kdy je tento režim deaktivovaný, a na pozadí systémových nabídek svítí čistě bílá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náhodně vybraný screenshot z Google Play při světlém a tmavém režimu. V prvním případě je bílých přesně 1 539 524 pixelů (počítadlo Pixel Color Counter), konkrétně 66 % zobrazené plochy. A tyto bílé pixely jen zbytečně spotřebovávají energii

Pokud pořídíte screenshot systémového zobrazení, a pokud byste dali všechny tlačítka, grafiku a text těsně vedle sebe, někdy tyto prvky zaberou jen 30 % zobrazovací plochy displeje. Zbylý prostor je nevyužit, a tak jej vyplňuje bílá barva. Ta však nemá žádné praktické využití, tři čtvrtiny displeje svítí jen proto, aby byly ostatní zobrazené prvky vidět v dobré konstrastu. A zatímco LCD displeje mají podsvětlenou celou plochu, v případě OLED displejů je jas ovládán na úrovni jednotlivých pixelů. Ty, které mají zobrazovat absolutní černou, se neaktivují, a tím dochází k úspoře energie. 

V testu úspora až 29 procent, v reálu bude nižší

K otestování tmavého a světlého režimu byl použitý smartphone se 4,5" OLED displejem a 4 500 mAh baterií. Ze screenshotu displeje ve světlém a tmavém režimu vznikla slideshow, která se přehrávala ve smyčce. Telefon měl ze startu plně nabitou baterii, aktivní letecký režim a jas displeje na maximum. Se světlým pozadím vydržel zobrazovat 10 hodin a 25 minut, s tmavým pozadím to bylo 13 hodin a 31 minut, tedy o 3 hodiny a 6 minut, resp. o 29 % času, déle. A to pouhou změnou barvy na pozadí. V případě větších displejových plochu, resp. panelů s vyšším maximálním jasem, mohou být rozdíly teoreticky ještě větší.

Nic ale nemá jen jednu stranu mince. Proti černé hovoří to, že není na pohled tak atraktivní jako svítivá bílá, ze které zobrazované objekty přímo vystupují. V černé jsou prvky uživatelského rozhraní spíše utopené a texty mohou být o něco hůře čitelné.

OLED displeje dnes najdeme zhruba ve tři čtvrtinách smartphonů na trhu, a už dávno nejsou výsadou jen těch nejdražších modelů. Úspora však záleží i na tom, co konkrétně na telefonu děláte. U statických nabídek a aplikací přejímajících systémové nastavení pozadí může být výrazná, v jiných situacích ale třeba také nulová nebo zanedbatelná. Osobně, pokud testuji telefon s OLED panelem, automaticky nastavuji tmavý režim, i kdyby mi uspořil jen nepatrné množství energie. Každá hodina navíc ve výdrži telefonu se počítá.

Zdroj: MSN

Diskuze (35) Další článek: Vylepšená aplikace Zepp pro hodinky Amazfit. Má přehlednější design a do popředí posouvá zdravotní metriky

Témata článku: , , , , , ,