Aktualizace nejoblíbenějších programů a Excel do mobilu

Nová platforma založená na operačním systému Symbian, dvě výborné logické hry nebo naprosto podrobný správce běžících aplikací. To, ale i mnohé další o novinkách ze světa Symbianu se dočtete v tomto článku.
Aktualizace nejoblíbenějších programů a Excel do mobilu

Nová softwarová platforma

Protože sítě třetí generace už jsou všude kolem nás a s každým měsícem přibývá operátorů, kteří začínají s 3G sítěmi pracovat, každé sebemenší zaváhání může stát společnosti podíl na trhu. A právě postavení na trhu by si v budoucnosti mohla ještě více upevnit společnost Symbian Ltd. Její operační systém Symbian OS byl totiž vybrán japonskou společností NTT DoCoMo, Inc. pro vývoj společné softwarové platformy FOMA pro sítě třetí generace. První mobilní zařízení založené na této platformě už bylo představeno. Jedná se o model FOMA F901iC z nejnovější řady FOMA 901i series. Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.

Series 60 Challenge v plném proudu

Stejně jako v předchozích letech, i letos byla vyhlášena vývojářská soutěž Series 60 Challenge. Hlavním smyslem organizace této soutěže je ukázat světu inovace Symbian Series 60 a povzbudit vývoj nových produktů určených pro tuto platformu. Přestiž soutěže podtrhuje i výčet sponzorů, mezi nimiž nechybí Nokia, Sendo, Siemens a Symbian. Letošní ročník probíhá v pěti kategoriích:

1. Nejlepší služba operátora
2. Nejlepší podniková aplikace
3. Nejlepší multimediální aplikace
4. Nejlepší hráčská aplikace
5. Zvláštní cena

Finalisté soutěže budou představeni 17. ledna 2005, celkový vítěz celého klání pak oznámen na Series 60 Gala konaném na francouzské Riviéře 12. února 2005.

Aktualizace

CameraFX

Své nové verze 2.0.3 se nedávno dočkala aplikace CameraFX určená k pokročilejší práci s fotoaparátem fotomobilu a fotografiemi. Kromě českého uživatelského prostředí nabízí CameraFX možnost nočního režimu při focení, nové klávesové povely pro rychlejší práci s barvami nebo nové 3D efekty. Pohled do prostředí programu a jeho základní funkce najdete v naší recenzi.

Autor: WildPalm (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 10,00 eur

HeadLine

Od stejné společnosti pochází i další zmiňovaná aplikace. O čtečce RSS kanálů HeadLine jsme se už na MobilManii také zmiňovali a za tuto dobu si získala mnoho příznivců v řadách uživatelů Series 60. Nejnovější verze 1.1.1 nepřináší sice žádné radikální změny, ale výrazně zlepšuje podporu některých novějších typů kanálů a také plnou kompatibilitu s mobilními telefony Nokia 6600 a 7610. Samozřejmě je pro tento software k dispozici i čeština. Jak nastavit RSS kanál pro příjem novinek z MobilManie si přečtěte zde.

Autor: WildPalm (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 10,00 eur

NetFront

Další aktualizace se dočkal i známý internetový prohlížeč NetFront. Verze 3.2 přináší především zrychlené reakce programu při obsluze nebo technologii Smart-Fit Rendering pro lepší zobrazování webových stránek na malém displeji mobilního telefonu. Více informací se dozvíte v bleskovce nebo na stránkách aplikace. Pro registrované uživatele předchozí verze 3.1 je tu do 31. 12. 2004 bonus v podobě aktivačního klíče k verzi 3.2 zdarma. Stačí jen na e-mailovou adresu nf3support@access-sys-eu.com zaslat IMEI telefonu společně s registračním číslem verze 3.1 a obratem vám bude zaslán nový aktivační kód na aktualizovanou verzi.

Autor: Access Systems Europe (stránka programu)
Download
Cena: 11,90 dolarů

Dashfly Minutes 2.1

Telefony Series 60 většinou nejsou vybaveny počítadlem SMS. Pokud pak často odesíláte textovky, nemáte přehled o tom, kolik volných zpráv ještě lze poslat a kolik jste již poslali. V tomto pomůže právě Dashfly Minutes. Kromě zpráv počítá i délky jednotlivých hovorů a objemy přenesených dat. Oproti konkurenci má ale jednu nespornou výhodu. Není třeba, aby běžel rezidentně na pozadí operačního systému, takže nevybíjí baterii jako většina ostatních. Po spuštění si jednoduše všechny potřebné informace stáhne z logu telefonu.


Update z logů • nastavení • seznam vyčerpaných jednotek • podrobný výpis

Autor: Dashfly (stránka programu)
Download (zkušební verze bude zaslána na elektronickou poštou po zadání e-mailové adresy)
Cena: 14,95 dolarů

MiniExcel

Máme tady jednu drobnou utilitku pro věčné pracanty. Jak už podobnost s produktem společnosti Microsoft v názvu napovídá, jde o mobilní náhražku klasického Excelu. Aplikace je vytvořená v Javě, takže na žádném symbianovém telefonu by s ní neměly být problémy. Na ploše 26 (písmena A–Z) × 99 můžete využívat základní aritmetické operace, relační operátory, některé pokročilejší funkce a další. Seznam a uživatelský manuál najdete na domovských stránkách aplikace.

 
Hlavní nabídka • tabulka • editace buňky • nastavení

Autor: Simprit (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 7,95 dolarů

System Explorer 1.7

Poslední dnešní aplikace je určena spíše pro technicky pokročilejší uživatele a technoidy, kteří chtějí mít opravdu naprosto detailní přehled o svém telefonu. System Explorer poskytuje přehled o všech běžících úkolech, procedurách telefonu, chybových hlášeních, ale také procesoru, klávesnici, displeji, mobilní síti a mnohém dalším. Jeho součástí je i pokročilý správce souborů. Pokud však nejste do oblasti Symbianu a podrobných technických parametrů telefonu zasvěceni, raději System Explorer ani nezkoušejte – jednak pro vás bude tato aplikace zbytečná, v krajním případě pak až nebezpečná, jelikož umožňuje změnit různá skrytá nastavení.

 
Hlavní menu • správce souborů • seznam aktivních procesů • informace o síti

Autor: Justek (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 17,00 dolarů

A na závěr si dáme dvě hry, které pomohou trochu procvičit vaše mozkové závity.

Quartz

Účelem první hry je odstranit z hrací plochy všechny kostky. To se děje postupným skládáním stejných barev vedle sebe. Pokud se vám podaří vedle sebe umístit čtyři kostky stejné barvy, jsou odstraněny a okolní hrací plocha posunuta. Odstraněním všech hracích kamenů se posouváte do další úrovně. Samozřejmě platí, že čím vyšší úroveň, tím složitější hra. Celá partie je ve zkušební verzi omezena časovým limitem pěti minut, po němž hra končí.

 
Hlavní nabídka • nastavení • hrací plocha

Autor: Elements Interactive (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 3,95 dolarů

Jewel Impulse 2

Jewel Impulse 2 je sada logických her doplněných o velice příjemné uživatelské rozhraní, grafiku a zvukovou kulisu. Ke správné funkčnosti na symbianovém telefonu budete potřebovat kromě samotné aplikace ještě program MGS. Ten je ale součástí archivu s instalačním balíčkem. Ve zkušební verzi můžete spustit jen jednu ze tří nabízených her. Je jí FallenAngels. Stejně jako v předchozím Quartz i zde je účelem poskládat vedle sebe, nad sebe nebo do diagonály co nejvíce kamenů stejné barvy.

 
Prostředí MGS • prostředí hry • výběr hry • hrací plocha

Autor: Noumena Innovations (stránka programu)
Download (zkušební verze)
Cena: 6,95 dolarů

Diskuze (1) Další článek: Srovnání všech megapixelových fotomobilů (exteriér)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Aktualizace, Aktualizace softwaru, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Zmiňovaná aplikace, Akt, Excel, MOBI, Mobil, Celkový vítěz, Nejlepší služba, Program, Minie, Pokročilý správce


Určitě si přečtěte