Aktualizace pro hybrid Surface Duo. Ještě lepší propojení Windows 11 a Androidu 12L

Stále aktuální Surface Duo 2 (a také jeho o rok starší předchůdce Surface Duo) jsou jediná zařízení Microsoftu, která se svým pojetím blíží smartphonům ve smyslu, v jakém je dnes vnímáme. Nakonec jsou to také jediná zařízení amerického výrobce, která nepoužívají jeho vlastní platformu, ale Android. Dosud ovšem v poněkud obstarožní verzi 11.

Nyní se do zařízení dostává aktualizace Androidu 12L, která je určená pro větší plochy tabletů, ale také skládacích zařízení. Ačkoli Surface Duo neobsahuje flexibilní displej, který by se dal uprostřed ohnout, se svými pevnými dvěma displeji spojenými pantem mezi skládací zařízení rozhodně patří. Hlavní cíl nové aktualizace je podle Microsoftu ještě lépe propojit svět desktopu na Windows 11 s mobilním zařízením Duo na Androidu.

Zařízení Microsoft Surface Duo 2 jsme si vyzkoušeli na veletrhu MWC:

Aby bylo hned na první pohled jasné, že jde o zařízení z ekosystému Microsoftu (i když běží na Androidu), došlo ke sladění vzhledu u základních systémových komponent napříč Windows i Androidem. Díky jednotné ikonografii, barvám a ovládacím prvkům uživatelského rozhraní dává Surface Duo jasně najevo, do jaké rodiny patří. Blíž k desktopu má nové provedení Rychlých a Systémových nastavení.

Práce s widgety a zlepšení soukromí

I když jde o tabletové „elko“, pořád je základem Android 12, takže přináší funkce, které z klasických androidových smartphonů už dávno známe. Grafika Material You je zdatně přeskinovaná, aby „googlovitost“ prostředí tolik nebila do očí, ale například funkce zabarvení celého tématu podle navolené tapety Microsoft ponechal. Samozřejmě přidává i čtyři vlastní, které jsou barevně sladěné s plochou Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na Surface Duo bude díky Androidu 12L lepší práce s widgety, Microsoft aktualizoval například widget Fotky z OneDrive nebo panel Glance Bar, který podporuje upozornění na konverzace. Vylepšena byla práce se stylusem Surface Slim Pen. Po stisknutí jeho „čepičky“ vyskočí na Duo nabídka podobná jako na ostatních zařízeních Surface pro rychlý přístup k aplikacím pro psaní, například Microsoft OneNote. Stylus se spáruje automaticky.

Klepněte pro větší obrázek

V neposlední řadě se update zaměřuje na soukromí a ochranu osobních údajů. Android 12, jak známo, sleduje využití fotoaparátu, mikrofonu a polohy aplikacemi za posledních 24 hodin. Používání fotoaparátu a mikrofonu je aktivně indikováno na stavovém řádku, přičemž obojí lze přímo deaktivovat nebo povolit pomocí nových přepínačů v Rychlém nastavení. Android 12 také dává kontrolu nad přesností polohy pro každou aplikaci a umožňuje vybrat mezi přesnou a přibližnou polohou.

Váš názor Další článek: Pomocník fotoaparátu. Tato nová aplikace od Samsungu vylepšuje focení u telefonů s Androidem 13

Témata článku: Microsoft, Android, Windows, Aktualizace softwaru, MWC, Skládací konstrukce, Aktualizace, Hybridy, Android 12L, Surface Duo, Dobré propojení, Zařízení, Hybrid, Duo, Systémové, Telefony s Androidem na Heureka.cz