Aktualizace systému. Minimum jsou 2 roky, mnohé značky ale garantují delší podporu

  • Společně se značkou telefonu si kupujete i softwarovou podporu
  • Ta se týká nejen updatů systému, ale také záplat zabezpečení
  • Někdo podporu otevřeně přiznává, některé značky spíše mlží...

Chytré telefony je třeba neustále bránit před vnějšími hrozbami. Ví to i samotní výrobci, kteří nabízí pravidelné záplaty zabezpečení. Jenže jejich pravidelnost a doba poskytování bezpečnostních aktualizací závisí, nejen na daném modelu, ale také na značce. Úplně to stejné můžeme vztáhnout i na aktualizace operačního systému.

A zatímco ještě před lety byla jako standard brána dvouletá softwarová podpora, dnes už je situace daleko lepší. Máme tím na mysli zejména výrobce Androidů. Někteří z nich se až v nedávné době odhodlali poskytovat updaty systému a záplaty po delší dobu, než v minulosti. Apple je u aktualizací iPhonů jednoznačným králem, u Androidů závisí doba podpory na značce. Někteří výrobci jsou s dobou podpory zcela otevření, jiní naopak zarytě mlčí, aby nemohly být stanovené sliby v budoucnosti použity proti nim. Jak je to tedy se softwarovou podporou u jednotlivých mobilních značek vypadá?

Apple: Jasná jednička v updatech smartphonů

Apple je i v letošním roce jednoznačným králem mobilní podpory. A nebýt jej, možná by Android výrobce ani nenapadlo poskytovat podporu delší, než po dobu dvou let. Americký gigant poskytuje softwarovou podporu až po dobu pěti až šesti let, resp. v telefonech běží pět až šest verzí iOS, což je v mobilním průmyslu hotový unikát.

Klepněte pro větší obrázek
Statista: iPhony, a všechny verze iOS, které (zatím) dostaly

Konkrétně nejnovější verze iOS 16 se dostala i na iPhone 8, což je telefon z roku 2017. Dostal se na trh s iOS 11, dnes už v něm běží iOS 16. Rekordmanem je v tomto duchu řada iPhone 6s či iPhone SE z roku 2016, kteří startovali na iOS 9, přičemž jejich podpora skončila až vloni s příchodem iOS 15. Součástí aktualizací systému jsou u Applu i záplaty zabezpečení, které jsou součástí pravidelných návazných updatů, konkrétně např. nejnovějšího iOS 16.2.

Apple také ve formě updatů aktualizuje i starší telefony, které už nedosáhnou na iOS 16. V polovině prosince tak došlo např. na aktualizace starších modelů, v nichž teď běží iOS 15.7.2. Apple však ve svých dokumentech dodává, že zařízení se starší verzí iOS nemusí obdržet kompletní záplatu. I tak to však znamená, že bezpečnostní aktualizace (alespoň v částečné podobě) stále dostávají i iPhony staré sedm let! Kompletní historii bezpečnostních aktualizací se dočtete na webu Applu. Už z něj je vidět, že Apple nemá přesný časový rámec vydávání záplat, které se tak na iPhony dostávají víceméně náhodně.

Diskuze (35) Další článek: Karta není třeba, nákupy budou jednorázové. Google Play vylepšuje žádosti o zakoupení aplikací v rodině

Témata článku: Apple, Honor, Huawei, Nokia, Oneplus, Oppo, Poco, Realme, Redmi, Sony, Vivo, Xiaomi, , , , , , , , , , , , , ,