Alcatel Go Play: náladový mladý plavec [recenze]

Na podzimním berlínském veletrhu IFA Alcatel představil extravagantní a vodotěsný model OneTouch Go Play. Cílí na sportovce a mladší generaci.
Kapitoly článku

V záplavě modelů nižší střední třídy je velice obtížné zaujmout a prosadit se. Částečně je to způsobeno tím, že málokterý výrobce přijde na trh s modelem, který by se výrazněji odlišoval od ostatních. Většinou se modely v této třídě liší jen některými (nudnými) parametry, tj. procesorem, RAM pamětí nebo rozlišením displeje. Proto lze s potěšením sledovat snahu (dnes již) čínského Alcatelu, který na berlínském veletrhu IFA představil model Alcatel OneTouch Go Play. Ten hned na první pohled zaujme výstředním designem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Alcatel OneTouch Go Play se prodává v osmi různých barevných verzích.

Alcatel Go Play
rozměry a hmotnost: 143 × 73 × 9,2 mm
displej: 5,0", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 410 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5 (Lollipop)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Celá paleta

Model Go Play přichází na trh v množství barevných variací, přičemž do naší redakce zavítala ta bílo-oranžová varianta. V pestrobarevné balení se ukrývá kromě telefonu také cestovní adaptér do elektrické sítě s microUSB kabelem. Své místo zde našla i (v tomto případě bílá) sluchátka, která jsou dle tvrzení výrobce navíc voděodolná. Určitě potěší i přibalení několika náhradních (a různě velkých) náušníků. Škoda jen, že součástí telefonu není i kvalitnější audio výstup.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K vložení nanoSIM karty bude zapotřebí použít i přiložený speciální klíček.

Telefon je určen zejména pro sportovně aktivní uživatele a pro mladší generaci. Aby dokázal přežít drsnější zacházení svých uživatelů včetně pádů, má mírně robustnější tělo. Projevuje se to i na čelní straně, kde jsou dobře viditelné širší rámečky kolem IPS displeje. Ten má 5palcovou úhlopříčku a HD rozlišení (720 × 1 280 pixelů, 294 ppi). Svoji kvalitou sice nevyčnívá, avšak nadávat na něj také nemůžeme. Nabízí vcelku věrné zobrazení barev i dostatečné pozorovací úhly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nastavení chybí jakákoliv možnost změny zobrazení barev.

Když s telefonem vyjdete na světlo, dokáže (s mírným zpožděním) automaticky reagovat změnou úrovně podsvícení. Při maximální úrovni jasu je pak displej čitelný i na přímém slunečním světle. Chcete-li obrazovku odemknout, můžete tak učinit dvojím poklepání na ni. Na rozdíl od ostatních však můžete stejným gestem telefon i uspat. Zamykání dvojím poklepáním ale funguje jen na pohotovostních plochách. V prostředí jednotlivých aplikací dvojí poklepání na displej telefon neuzamkne.

Vody se nebojí

Pod displejem je rozložena trojice podsvícených senzorových kláves pro ovládání systému. Naopak nad zobrazovací plochou jsou umístěny senzory přiblížení a jasu, notifikační dioda, sluchátko a 5Mpx kamerka jako stvořená pro vytváření oblíbených „selfie“ snímků. Obvod telefonu jasně napovídá, že telefon bude, více než konkurenti, odolný proti vodě. Všechny konektory jsou totiž schované pod vodotěsnými krytkami tak, jak to známe z Xperií od japonské společnosti Sony. Ve spodní části je takto chráněn microUSB konektor pro dobíjení a na horní hraně zase 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Krytky dokonale chrání jednotlivé konektory před vniknutím vody.

Poslední krytka slouží k ochraně slotů pro nanoSIM kartu a paměťovou microSD kartu. K patřičnému vložení karet musíte vyjmout ještě další plastové šuplíky, k čemuž potřebujete speciální klíček. Na levém boku pak hledejte tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací/vypínací klávesu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vykreslení povinných certifikací na zadní straně dává tušit, že kryt není odnímatelný.

Kromě nevšedního designu stojí na zadní straně za pozornost i 8Mpx fotoaparát, o jehož zvýraznění se postaral (v našem případě) modrý lem. V levém dolním rohu nesmíme zapomenout ani na hlasitý reproduktor. Jeho kvalita je však zklamáním, když zejména při vyšší hlasitosti vydává značně rušivé zvuky. Ve spojení s horším audio výstupem pro sluchátka lze odtušit, že hudební nadšenci zaměří svůj zájem na jiné modely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přístup k nanoSIM a microSD kartě je poměrně složitý.

Vnějšek zaujme, vnitřek již tolik ne

Zatímco při návrhu designu telefonu se příslušní pracovníci vyřádili, při komponování vnitřností již tak originální nebyli. Byla to spíš sázka na jistotu, protože telefon byl osazen procesorem Qualcomm Snapdragon 410 s taktem 1,2 GHz na každém ze svých čtyř jader. Zdatnými pomocníky mu jsou grafický akcelerátor Adreno 306 a 1GB RAM paměť. Jedním dechem lze ale dodat, že by telefonu jistě slušela alespoň 1,5GB RAM paměť, jelikož zejména při větším počtu spuštěných aplikací se dokáže pořádně zadýchat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
​Výsledky benchmarkových testů: AnTuTu (vlevo) a Vellamo.

Z pohledu ukládání uživatelských dat nabízí Alcatel Go Play papírových 8 GB na vnitřním úložišti. Po spuštění zjistíte, že pro vaše data můžete využít maximálně 5,5 GB. Volné místo tak může relativně rychle ubývat. Je proto důležité, že lze velikost paměti rozšířit až o dalších 32 GB prostřednictvím microSD karty.

Témata článku: Alcatel, Android, Smartphony, Recenze, Kuriozita, Alcatel Go Play, Sony Xperia M4 Aqua, Svěží design, Benchmarkový test, Nevšední design, Videokamera, Bohatý výběr, PLA, Panoramatický snímek, Výstřední design, Pět Android, Plavec, Wi-fi sítí, Zbožné přání, Celá paleta, Volné místo, Alternativní obchod, Rychlý přehled, Ruční režim, Dostupný model, Telefony s Androidem na Heureka.cz