Alcatel One Touch 511: hliníkový prcek (test)

To, že je Alcatel One Touch 511 nejlehčí telefon na současném trhu, už asi víte. Co dalšího vám ale může kromě malé velikosti a hmotnosti nabídnout?
Alcatel One Touch 511: hliníkový prcek (test)

Skřítek za deset tisíc

Pětsetjedenáctka je opravdu malý a roztomilý mobil. Všude, kde jsem ho ukázal, se líbil, na pohlaví a věku nezáleželo. Radost kolemjdoucích však trošku pokazila cena – necelých deset tisíc v sadě Go, což je vzhledem ke schopnostem mobilu dost, na druhou stranu by mohla cena sady jít časem dolů.

Označení mobilu napovídá, že mobil by měl být nástupcem modelu OT 501. Pětsetjedenáctka je však model úplně nové řady a ovládáním a menu se podobá mobilům řady OT 30x.; s OT 501 nemá vůbec nic společného, snad jen jméno výrobce a menu Události. Podle Alcatelu patří tento mobil do třídy „entertainment“, tedy mobilů pro zábavu. Sem můžeme umístit také např. Nokii 3300 nebo Siemens C45, i když tyto mobily zaostávají za OT 511 svojí hmotností a velikostí. Snad právě proto je označení 511 velmi matoucí a mobil by si zasloužil počáteční číslici 4. 

Stříbrný a kovový

Tvář mobilu je velmi výrazná, mobil se podobá starším Alcatelům jen velmi málo. Snad nejvýraznějším výrazovým prvkem je stříbrná barva s barevným pruhem po straně - ten může mít mobil celkem ve třech odstínech: červený, modrý a tmavě šedý. Všechny tři varianty jsem měl možnost testovat a líbila se mi nejvíce právě ta poslední. Ke stříbrné se totiž podle mého názoru hodí nejvíce.

Mobilu chybí anténa, což je od posledních modelů velký krok kupředu a mobil je bez ní opravdu prcek - je menší než Nokia 8210 a také lehčí. Na českém trhu se momentálně nenachází menší telefon, pokud pominu Véčka od Motoroly; ty ale mají anténu, takže jejich vítězství v kategorii velikost mobilu je sporné.

Zajímavý je rovněž přední kryt - ten je celý z hliníku, takže by měl částečně pohlcovat nebezpečné záření směřující do hlavy. Právě proto také není vyměnitelný. Zadní kryt je už z běžného plastu. Provedení mobilu je velmi dobré, plasty a přední hliníkový kryt dobře lícují a nikde nic nevrže. Pravda, mobil je nový a tyto neduhy se tak mohou projevit později (a u starších modelů se také projevovaly). Zkrátka - ačkoliv je mobil opravdu lehoučký, je dokonale pevný a nikde se neukazují ani náznaky křehkosti, které znáte z ostatních extrémně lehkých mobilů (Véčka, Nokia 8210 apod.)

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na zadní část mobilu lze připevnit speciální kolíbku, která má úchyt na opasek. Mobil v ní ale ztrácí svoji eleganci. Protože s kolíbkou mobil nabude i co do velikosti, je lepší držák nepoužívat a mobil nosit prostě jen tak, v kapse. Je tak malý a lehký, že to nebude nikdy a nikde problém. Několikrát se mi stalo, že jsem mobil hledal na pracovním stole, protože jsem byl přesvědčen, že v kapse prostě nemůže být. A přesto tam byl.

Nahoru, dolů a stisknout

Ovládání mobilu zůstalo zachováno z modelové řady OT 30x, tedy třísměrový joystick, který Alcatel nazývá DriveKey. Protože je toto ovládání k vidění i na další novince, OT 311, která bude uvedena začátkem listopadu, je patrná snaha Alcatelu sjednotit ovládání na všech svých nových modelech. Pokud jste už tak měli mobil této značky dříve, nebudete mít s přechodem na nový model problémy.

Kromě joysticku je zde také klávesa pro příjem, odmítnutí a položení hovoru (vše v jednom) a jedna storno klávesa. Ta slouží k mazání znaků a pohyb v menu o úroveň výše. Slouží také ke zrušení vyzvánění v případě, že někdo volá a vy nechcete hovor odmítnout - tak to funguje na všech starých Alcatelech.

Dost mi ale chybí tlačítko rychlé volby, kterým jsem na OT 501 zapínal a vypínal vibrace. Nyní musíte do menu, a ačkoli je položka zapínající vibrační zvonění v hlavní nabídce, zdržuje to (je na to ale jedna finta, o které píšu dále). Na mobilu také není tlačítko pro spuštění menu zpráv a telefonního seznamu, které na OT 30x bylo. To nahrazuje sám joystick. Pokud jím v pohotovostním stavu pohnete nahoru, ukáže se menu zpráv, pohyb dolů spustí telefonní seznam.

K vnějšímu popisu už jen dodám, že nabíjecí konektor je poněkud netradičně umístěn na levé straně mobilu vedle loga Alcatel. Vedle něj je pak další zdířka pro bondovku. Cestovní nabíječka je opravdu cestovní, není to stojánek jako v případě starších modelů, který byl dost nepraktický. Abyste mohli nabíjet, byla potřeba rovná plocha. Navíc se v případě nabíjení dalo jen ztěžka telefonovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zelený jako rybníček Brčálník

Displej Alcatelu je poměrně velký a to i přes malé rozměry mobilu. Proporčně je větší než u třístovek, vejde se na něj také o jeden řádek více. Písmo v menu je dost malé, naštěstí si jej můžete zvětšit funkcí zoom. V pohotovostním stavu slouží jeden řádek k indikaci signálu, nabití baterie (typu Li-Ion) a dalších informací - např. zmeškané hovory nebo přeplněná paměť na textovky. Pod tímto řádkem jsou digitální hodiny, datum, název sítě a vpravo pak případně obrázek, který si na displej můžete umístit v menu. Pokud je obrázek přes celý displej (i to jde), samozřejmě vyjmenované údaje neuvidíte. Tyto obrázky lze posílat jak z webu Alcatelu nebo v textovce, ale o tom až dále. Podsvícení displeje je zelené, zatímco u starších modelů bylo oranžové. Displej nemá holografickou fólii, je i přesto dobře čitelný a podsvícení dostačující, i když nepříliš homogenní.

Posledním a asi nejvíce důležitým vnějším prvkem mobilu je klávesnice. Právě na klávesnicí záleží, jak dobře nebo špatně se vám budou psát textovky. Tlačítka jsou stejně jako přední kryt stříbrná a v poměru k velikosti mobilu docela rozměrná. Jsou tvrdá, nikoliv plastová, mají pevný, i když trošku tužší stisk. Jistota zmáčknutí je však neochvějná, stisk je vždy potvrzen tichým cvaknutím. Textovky se tak píše docela slušně, i když bych uvítal o trošku nižší tuhost zmáčknutí. Podsvícení kláves je však velmi slabé, v šeru uvidíte písmenka docela špatně; podsvícení navíc není rovnoměrné, klávesa 7 je skoro dokonale tmavá.

Rychlé menu, rychlé občerstvení

Menu mobilu se velmi podobá starší řadě OT 30x – vlevo je ikonka, která ilustruje funkci, která se nachází vpravo. Stejně tak si i zde můžete vytvořit vlastní menu, resp. přesunout nejvíce používané funkce do hlavního menu. Stačí, když na některé ukryté položce podržíte číselné tlačítko a položka se přesune do hlavní nabídky. Pokud na ní pak zmáčknete nulu, vrátí se zpět.

Nechybí ani položka Události, kterou mají už modely OT 501 a 701. Ta slučuje příchozích zprávy, zmeškaná volání, hlasové poznámky apod. na jednom místě, což hodně usnadňuje orientaci. Navíc, pokud např. zmeškáte hovor nebo dostanete textovku, přesune se automaticky na první pozici v hlavním menu, takže ji nemůžete přehlédnout.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hraje jako orchestr

Než se začnu věnovat běžným funkcím, musím zmínit jednu zajímavost. OT 511 totiž má polyfonické (vícehlasé) melodie složené z opravdových nástrojů, nikoliv běžného zvuku speakeru. Tyto melodie, jejichž nástroje zní jako klavír, bubny, housle, kytara apod., si můžete poslat z Internetu. Kromě toho má OT 511 skladatele přímo v mobilu, skládat však lze pouze melodie běžné, jednonástrojové. Můžete si však zvolit, jaký nástroj, který je uložen v paměti, je bude hrát. Sami si můžete vytvořit dvě melodie.

Kromě zvonění má mobil samozřejmě vibrace. Ty jsou velmi silné, ale bohužel i hlasité. Pokud máte mobil položený na stole, při vibrování uhání velmi rychle vpřed. Pro jejich zapnutí není žádné rychlé tlačítko, musíte do menu. Ideální je nastavit si ji pomocí rychlé volby na první místo (i když tam pak bude dvakrát), aby byla rychle přístupná. Vibrace pak zapnete trojnásobným stisknutím joysticku.

Kromě polyfonických melodií má Alcatel také velmi reálné zvuky ve hrách. Střílení zní opravdu jako střílení, padání panáčka z výšky doprovází výkřik. Hry má OT 511 tři. První je variace na střílející raketku v Nokii 3310/3330, hra má však větší hrací prostor, prostředí se posunuje nahoru a dolů. Další hrou je chodička na způsob Load Runner (staří veteráni si jistě vzpomenou), poslední pak známé piškvorky.

A všechno si pošlu textovkou

K zábavným funkcím pak patří také možnost umístit logo na displej. To si můžete poslat přímo z Internetu nebo z jiného mobilu Alcatel. Mobil podporuje standard EMS, textovkou si tak pošlete běžné melodie a malé ikony, kromě toho umí posílat i opravdu velké obrázky (vlastní standard  Alcatelu, který se jmenuje TDD) a polyfonické zvonění (viz výše).
Všechny melodie, nástroje a obrázky si Alcatel ukládá do paměti, která velikost okolo 160 kB. Záleží tedy na vás, zda budete mít pár velkých obrázků nebo více malých obrázků.

Seznamte se, prosím

Na telefonním seznamu OT 511 není nic zvláštního. Mobil nemá vlastní paměť na čísla, vše ukládá na kartu SIM. Bohužel stejně jako starší modely umí zobrazit pouze prvních dvanáct písmen jména. Novinkou je možnost přidat ke každému jménu až tři čísla (domů, mobil a do práce) - tehdy se na kartu SIM uloží dané jméno tolikrát, kolik čísel jste mu zadali. V OT 511 však budete vidět jméno pouze jedno. Jména si můžete nově rozdělit do tří skupin (osobní, pracovní, jiné), kterým lze přiřadit různá zvonění. Největší nevýhodou je bohužel pomalý přístup do seznamu a pomalé vyhledávání položek – zejména tehdy, když jich je na kartě víc. O hlasovém vytáčení se snad už nemusím ani zmiňovat, snad jen to, že je na 50 jmen.

Textovky s českou Zi

Díky dobré klávesnici se textovky na OT 511 píší poměrně dobře. Při psaní máte k dispozici tři řádky, zatímco při čtení pět. Při psaní jsou totiž písmenka větší a na řádek se jich vede zhruba jen čtrnáct. Před odesláním se můžete zobrazit na zprávu náhled se všemi vloženými objekty – v náhledu jsou písmenka menší.

OT 511 je prvním mobilem Alcatelu, který podporuje českou Zi, funkci, která urychluje psaní textovek. V našem testovacím kousku byla sice ještě v angličtině, nicméně měli jsme na chvíli v ruce OT 511 s českou Zi, která byla určena pro testování u operátorů. O české Zi budeme podrobněji psát až po delších zkušenostech. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Tip: Článek, který porovnává nejrozšířenější technologii T9 s Zi.

Textovky jsou řazeny do složek na přečtené a nepřečtené, a ty pak dále na odeslané, přijaté a rozepsané. Usnadňuje to orientaci a vždy vidíte, kolik textovek v dané kategorii je. Bohužel OT 511 nemá vlastní paměť na SMS, proto budete neustále mazat a mazat; zde by se hodila funkce hromadného mazání. Nicméně ani konkurence na tom není o nic lépe.

S WAPem k informacím

OT 511 má stejný prohlížeč jako starší modely. Výhodou je, že se po spuštění ihned nezačne připojovat, ale ukáže se stručné menu, v němž můžete přímo přejít na domácí stránku nebo na zadanou adresu, nebo editovat  profily. Do menu prohlížeče se ale už dostanete jen tehdy, když jste připojeni, případně jste v režimu offline – to zůstává jako u starších Alcatelů.

Poslední zajímavou funkcí je digitální záznamník. Do mobilu si můžete uložit přes tři minuty mluvených poznámek, a to ne jednu, ale libovolné množství do daného časového limitu. Každá poznámka se označí datem a časem, kdy byla vytvořena.

Poznámku je možné také uložit do seznamu vyzváněcích melodií, takže vám mobil může ohlašovat příchozí hovory nebo textovky vaším hlasem nebo třeba nahranou písničkou. Poznámky si můžete přehrát i nahlas, přes hlasité handsfree. To samozřejmě využijete i při běžném hovoru.

Klepněte pro větší obrázek

Za deset tisíc

Alcatel One Touch 511 je velmi malý a lehký mobil, který zaujme svým vyváženým a atraktivním vzhledem. Funkce přizpůsobil skupině, pro kterou je určen: široká vrstva mladých lidí, kterým záleží na tom, aby mobil uměl kromě volání spoustu dalších, zejména zábavných funkcí. Počáteční cena mobilu v předplacené sadě (zatím Go) byla nasazena velmi vysoko – mobil s podobnými funkcemi, i když větší a těžší, koupíte levněji. Jen pro přirovnání: novou Nokii 8210 koupíte za deset tisíc, přitom hmotnost i velikost je srovnatelná, ale funkční vybavení lepší.  I přesto, že má pár chyb (zejména pomalá práce se seznamem a textovkami), zaujme svojí velikostí, vzhledem a „multimediální“ možnostmi (loga, obrázky, melodie). To dokládá i obrovský zájem v jeho mateřské zemi.

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi.

 

Diskuze (135) Další článek: Nové mobily v ceníku Oskara

Témata článku: Alcatel, Recenze, Alcatel One Touch 511, Nokia 8210, Siemens C45, Prcek, Barevný pruh, Stejný prohlížeč, One Touch, Rovná plocha, Skřítek, Test


Určitě si přečtěte