Další z levných Androidů bojuje o přízeň nezvykle velkým displejem, v řadě dalších parametrů bohužel na konkurenci ztrácí.
O levné Androidy je zájem, proto T-Mobile zařadil do své nabídky Alcatel One Touch 991, který bude soupeřit s konkurenčním Vodafonem Smart II. I ten pochází od stejného výrobce, Vodafone však šel cestou vlastního pojmenování, T-Mobile u svého zařízení jeho původ přiznává. Zásahů ze strany operátora si sotva všimnete, prozradí jej pouze logo při spouštění a několik aplikací. Nemusíte se proto obávat, že byste na magentově-šedou kombinaci narazili na každém kroku.
Alcatel One Touch 991 na tiskové fotografií
Klíčové vlastnosti:
- 4" dotykový displej
- kvalitní zpracování
- nízká cena
Hlavní nedostatky:
- nízké rozlišení displeje
- slabý výkon
- minimální paměťové úložiště v telefonu
- podprůměrný fotoaparát
Velká placka
Při návrhu nevymýšleli v Alcatelu žádné experimenty a sáhli po osvědčených tvarech, tělo telefonu tak tvoří pomyslná trojice na sebe navazujících částí. Celou zadní stranu kryje plastový výlisek, který má kromě asi dvoucentimetrového pruhu vespod, který je hladký, vroubkovanou povrchovou úpravu.
Přední strana Alcatelu OT-991 nevybočuje od provedení mnoha jiných Androidů
Kryt má povrch připomínající pogumování (obdoba SoftTouch od HTC), neulpívají tak na něm otisky a příjemně se drží. Jeho celistvost narušuje pouze výřez v horní části určený seskupení čočky fotoaparátu, přisvětlovací diody a hlasitému reproduktoru. Po sejmutí krytu můžete vyměnit microSD paměťovou kartu, k SIM se dostanete až po vyjmutí akumulátoru.
Záda jsou pogumovaná a úspěšně se brání ulpívání otisků
Kolem celého těla se táhne tmavě šedý lem, který poskytuje útočiště ovládacím prvkům. Jejich rozmístění je zcela standardní, tedy microUSB vespod, regulace hlasitosti na pravé straně a hlavní vypínač spolu s 3,5mm Jackem na straně horní. Na lem kolem těla navazuje další, ve stejném provedení, který se tentokrát táhne kolem displeje. Po bocích je sotva znatelný, nahoře i vespod se rozšiřuje.
Z profilu se telefon jeví jako poměrně robustní
Přestože je telefon poměrně velký, subjektivně nepůsobí až tak těžkým dojmem, jak by se mohlo ze specifikace (váží 131 gramů) zdát. Při promačkání nikde nic nevrže, při pokusu Alcatel zkroutit se ani nehnul. Jednotlivá tlačítka lze dobře najít i hmatem, jejich odezva je jasná. Po konstrukční stránce se povedl.
Velký displej s málo body
One Touch 991 disponuje neobvyklou kombinací poměrně velkého displeje a k němu ne zrovna běžného rozlišení. Větší úhlopříčku (zde 4") zkombinoval výrobce s rozlišením HVGA, tedy 320 × 480 bodů. S ním se setkáváme většinou u menších úhlopříček, konkurenční Huawei Ascend G 300 nabídne na stejných čtyřech palcích 480 × 800 bodů.
Pod displejem mají své místo čtyři senzory na ovládání systému
Písmo na displeji kupodivu není ani zdaleka taková katastrofa, jak bychom z kombinace velké úhlopříčky a nízkého rozlišení čekali. Při detailnějším pohledu si všimnete jednotlivých pixelů, jako celek ale displej funguje obstojně a nemusíte se obávat kostičkované grafiky. Telefon bohužel postrádá světelný senzor, jas tedy musíte nastavit manuálně. Přestože je displej jen „obyčejné“ TFT, má široké pozorovací úhly pouze s minimálním barevným posunem. Jenom při pohledu shora se připravte na rychlou změnu vzhledu. Zásadní problém nastane, pokud na displeji zobrazíte celistvou barevnou plochu, například šedou obrazovku při načítání Google Play. Zde si můžete všimnout nepříjemného poblikávání, které ruší a unavuje oči.
Při pohledu na objektiv fotoaparátu můžete nabýt dojmu, že Alcatel OT-991 je drahý přístroj
Na takto velkém telefonu by mohla mít senzorová tlačítka pod displejem o pár milimetrů více místa kolem sebe. Na vypnutém telefonu bohužel nejsou moc dobře vidět, při podsvícení se to o něco zlepší, celkově je to ale mizérie. Nejjednodušší bude zapamatovat si jejich pořadí (zleva Menu, Domů, Vyhledávání a Zpět), mnohdy je budete muset trefovat naslepo.