Alcatel Onetouch Hero: hrdina se dvěma SIM [recenze]

Jasně útočí na Galaxy Note a má k tomu nachystané velmi silné zbraně, hlavně skvělý displej a podporu dvou SIM.

Alcatel nám své první pokusy v segmentu phabletů představil už v loňském roce. Trochu nesměle trhem prošuměly modely Onetouch Scribe HD a Scribe Easy. Úspěšnější byl (zejména díky nižší cenovce) ten druhý. Letos Alcatel vsadil na mnohem vyšší výbavu, sebevědomý název Hero a také spoustu originálního příslušenství. Obvyklým trademarkem značky se stala podpora dvou SIM karet. Jak se výrobci povedl jeho dosud největší, šestipalcový phablet Alcatel Onetouch Hero?

Klepněte pro větší obrázek
Součástí prodejního balení je samotný smartphone, flipové pouzdro a kapacitní stylusVíce na: http://www.mobilmania.cz/bleskovky/alcatel-zacina-prodavat-6-phablet-hero-prida-stylus-i-led-flip/sc-4-a-1326395/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Alcatel One Touch Hero
rozměry a hmotnost: ? × ? × ? mm
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 367 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 400 mAh
procesor: Mediatek MT6589T (4× Cortex-A7, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Pevný jako skála

Potěšilo mě zpracování a slícování telefonu, které je příkladné. Ani při hodně nešetrném zacházení neuslyšíte žádné skřípání či podobné zvuky. Alcatel si dal zkrátka záležet a je to znát. Velkou chloubou je 6“ Full HD displej, který používá technologii IPS. Pozorovací úhly jsou výborné a podání barev patří ke špičce. To samé maximální jas, který hravě přesvítí polední slunce. Právě na displeji výrobce jasně ukazuje, že to s útokem na nejvyšší modely myslí naprosto vážně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odhalené kontakty na zádech nijak netrčí a používání telefonu bez coveru není problém

Pod displejem najdete klasická podsvícená senzorová tlačítka jimiž ovládáte systém. Telefonní reproduktor, čidla a přední kameru s rozlišením 2 Mpx najdete zase nad displejem. Za povšimnutí stojí také tenký rám po stranách displeje a místem se neplýtvalo ani nad a pod displejem. Zobrazovač tak vyplňuje podstatnou část přední plochy a vypadá to hodně dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus je integrován do tenkého těla, sloty na SIM karty najdeme po stranách zařízení

Kolem displeje je plastový rám, který má stejnou barvu a povrchovou úpravu jako záda telefonu. Viditelný spoj může evokovat myšlenku, že jdou záda sundat, ale není tomu tak. Telefon je nerozebíratelný a k baterii se nedostanete. Povrchová úprava zad je příjemná na dotek, ale ze zpocených rukou má tendence klouzat. Otisky prstů budou viditelné až po delším používáním, ale dají se poměrně jednoduše otřít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus je obyčejný kapacitní, nejedná se o technologii Wacom jako u konkurenčních produktů Samsungu nebo Asusu

Ve spodní části zad uvidíte velkou mřížku, který kryje hlasitý stereo reproduktor a hned pod ním najdete kapacitní stylus. Bohužel jde jen o tu obyčejnější variantu s gumovou čepičkou, stejnou funkčnost jako u Galaxy Note nebo Asus Fonepad Note tedy nečekejte. Kromě čočky zadního 13Mpx foťáku, přisvětlovací LED a sekundárního mikrofonu si na zádech všimnete ještě několika kulatých kontaktů v řadě. Ty slouží ke komunikaci s LED magicflipem, na který se podíváme za chvilku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah základního balení je u Alcatelu Onetouch Hero nebývale bohatý

Konektory a tlačítka jsou na telefonu rozmístěny standardním způsobem. Nabíjecí microUSB s hlavním mikrofonem najdete dole, 3,5mm jack zase na horní straně. Pravá strana se stala domovem pro zapínací tlačítko, regulaci hlasitosti a šuplík pro primární microSIM. Druhou microSIM vkládáte do stejného šuplíku na levé straně. Telefon nemá slot na microSD kartu, takže se budete muset spokojit s vnitřní pamětí 16 GB.

Magický cover

V balení s telefon najdete také přibalený flip cover, který se magneticky připne na záda telefonu a pochopitelně jej umí probudit při otevření a uspat při zavření. Flip je sám o sobě docela masivní, ale nepůsobí těžkopádně, bohužel magnetická spona, která se připíná na telefon je docela velká a citelně vystupuje nad úroveň zad. Flip má ještě jednu zvláštnost, jdou v něm integrované modré LED na přední straně. Pokud je cover zavřený a stisknete zapínací tlačítko, ukáže vám aktuální čas. Cover vás také může upozornit na přišlou zprávu, mail, zmeškaný hovor, aktivitu na sociálních sítích apod. LED není mnoho, proto se zobrazují jen zástupné symboly. Takže víte, že vám někdo volal, ale nedozvíte se kdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připnutý cover dělá na jedné straně telefonu hrb, který může při používání vadit

V nastavení je pak možné jednotlivé notifikace zapnout, či vypnout. Upřímně jsem si na to docela rychle zvyknul a hlavně je to docela praktické. To nejzásadnější ale je, že cover nosit nemusíte, když jej odepnete nebudou vám odhalené kontakty na těle telefonu vadit.

Rychle a elegantně

Hardwarové vybavení je téměř shodné s Idolem X, k dispozici máte čtyřjádrový procesor MediaTek s taktem 1,5 GHz a 2 GB RAM. Bezdrátová konektivita je spíše průměrná a budete muset oželet LTE. Využít můžete Bluetooth 4.0, Wi-Fi a/b/g/n, FM rádio a GPS. Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB, přičemž k dispozici máte přes 12,5 GB, bohužel bez možnosti rozšíření paměťovou kartou.

Ukázky prostředí:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Alcatel použil Android 4.2 s vlastní nadstavbou, která je pro poslední modely prakticky stejná. Jde jen o drobné grafické úpravy v podobě přebarvených ikon a odlišeného vzhledu nastavení. Oproti Idolu X se do docku dole vrátila nabídka všech aplikací, ale zůstaly zde dvě speciální plochy, na jedné můžete rychle procházet pořízené snímky a na druhé můžete skládat widgety a rolovat mezi nimi nahoru a dolů. Dlouhým podržením šipky zpět se aktivuje funkce, při které můžete spustit na jedné obrazovce dvě aplikace nad sebou, což je vzhledem k úhlopříčce poměrně dobře použitelné. Pro dotykové pere využijete aplikaci pro tvorbu poznámek a převod psaného textu, nebo aplikaci FastMath, kde napíšete třeba odmocninu ze dvou a rychle získáte výsledek.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pochválit musím také foťák, protože jak pořízené snímky, tak natočené video jsou velmi dobré a vzhledem k ceně není moc co kritizovat. Baterie s kapacitou 3 400 mAh udrží telefon naživu asi dva nebo tři dny, s mírnějším používání i čtyři. Antutu battery tester ukázal hodnotu 638 bodů.

Ukázkové video:

Hero je opravdu povedený telefon, který jasně ukazuje, že se Alcatel nebojí útočit na nejvyšší příčky a docela se mu to daří. Samotné slovo Hero je možná až příliš odvážný název, jenže stačí první chytnutí do ruky a získáte dojem skvělého telefonu, kterého jsem se já nezbavil do konce testování. Tělo je precizně zpracované, přibalený flip cover s LED je hodně zábavný a velká výdrž dělá radost. Hero nepostrádá ani dostatek výkonu a příznivou cenovku, která v době vydání této recenze činí necelých 10 tisíc korun.

Plusy:

  • precizní zpracování
  • kvalitní FullHD IPS displej
  • podpora dualSIM
  • dobrá výdrž baterie
  • zajímavé příslušenství

Minusy:

  • nutnost manipulace oběma rukama
  • obyčejný kapacitní stylus
  • občas méně plynulé animace v systému
  • dualSIM na úkor paměťových karet
  • chybí NFC a LTE

Recenze vyšla také v časopisu Computer 5/14.

Diskuze (13) Další článek: Prodeje dualSIM telefonů letos vzrostou o 18 %

Témata článku: Alcatel, , , , , , Alcatel One Touch Hero, Asus Fonepad, Asus Fonepad 16GB 3G, Asus Fonepad Note FHD6, Asus Fonepad Note FHD6 16GB, Samsung Galaxy Note, Polední slunce, Standardní způsob, Kapacitní stylus, Pravá strana, Hardwarové vybavení, Velká výdrž, Hrdina,