Alcatel OT 715: manažer za pár švestek (zkušenosti)

První Alcatel s opravdu velkým displejem. Přes docela roztodivný vzhled dokáže nabídnout polyfonní vyzvánění, infračervený port, rychlé GPRS v konfiguraci 4 + 2 timeslotů a další manažerské funkce.
Alcatel OT 715: manažer za pár švestek (zkušenosti)

Alcatel 715 se mi zalíbil už v březnu, kdy byl představen na CeBITu. Za těch 11 měsíců, které uběhly do jeho uvedení na český trh, jsem se do něj úplně zamiloval. Původní odhad ceny byl mezi 10 a 15 tisíci Kč, takže mě příjemně překvapilo, když jsem ho v únoru následujícího roku dostal za cenu něco málo přes šest tisíc. Při nákupu mě rovněž potěšila krabice s netradiční konstrukcí.

Tip: Ještě více informací než v tomto článku naleznete v recenzi na MobilManii

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a provedení

Design telefonu je tak neotřelý, že rozdělí planetu na dva tábory: jedni ho budou zatracovat, druzí vyzdvihovat do nebe. K přechodu z prvního tábora do druhého může dojít delším kontaktem. Přístroji na první pohled dominuje luxusně velký displej s rozlišením 100 x 150 pixelů. Dokáže zobrazit 4 odstíny šedi, což vidím jako vcelku rozumný kompromis mezi barevným displejem a dlouhou výdrží na jedno nabití. Kromě velikosti si na displeji nemůžu vynachválit naprosto rovnoměrné modré podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Centrální ovládací prvek - joystick - disponuje pěti pohyby (4 směry + OK). Nového uživatele sice může odradit tím, jak je vratký (namísto zamýšleného stisku OK dojde často k pohybu do některého ze směrů), ovšem vyřešit se to dá jednoduše: zapřením palce o hranu mezi joystickem a displejem. Tak jako mnohé joysticky na mobilech má i tento vyšší náchylnost k poruchám než běžná tlačítka. S lítostí konstatuji, že uvedená teorie funguje, protože na mém kusu začal asi po 3 měsících používání vynechávat pohyb dolů.

Tlačítka mají vcelku příjemný tvar, rozestup i stisk, ovšem jejich cvakání je poněkud hlasité. V tomto ohledu je ale ještě předčí joystick při stisku OK. Takový hluk snadno vyřadí mobil z používání v tichém prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě joysticku, dvanácti číselných tlačítek, tlačítka C a tlačítka se sluchátky, jejichž význam je obvyklý, disponuje telefon tzv. osobním tlačítkem, umístěným na levém boku u horní strany. Proti náhodnému stisku je chráněno výstupkem. Hardwarově má ovšem mobil i své stinné stránky: Na zadní a horní straně je příliš mnoho prohlubní, ve kterých se snadno zachytávají nečistoty. Naprosto zbytečný je například zapuštěný symbol zavináče, který zdobí horní čtvrtinu zadní strany přístroje. Pozadu nezůstává ani krytka datového konektoru a mechanismus pro uvolnění krytu s akumulátorem. Skoro celou horní stranu přístroje zabírá infračervený port a v levém horním rohu se k provléknutí šňůrky nabízí očko. Při troše cviku lze výměnu karty SIM zvládnout poměrně rychle, takže telefon je vhodný i pro uživatele často měnící svou mobilní identitu.

Klepněte pro větší obrázek

Nabíjení akumulátoru Li-Pol o kapacitě 730 mAh si vyžádá asi 3 hodiny a zajistí chod telefonu přibližně na 5 dní s občasným voláním a vypínáním na noc. Konektory pro nabíjení, osobní hands-free a data jsou odděleny, což jistě potěší nejen uživatele tarifu Eurotel Data Nonstop.

Menu a ovládání

V pohotovostním režimu displej ukazuje datum a čas, obrázek/animaci/druhý čas, na předposledním řádku je název sítě (ruční výběr sítě způsobí, že řádek je inverzní, což nevypadá dobře) a případná ikona navázané komunikace (infra nebo serial) a v posledním - stavovém - řádku najdeme indikátor nabití akumulátoru, ikonu signalizující nevyřízené příchozí události (nepřečtené zprávy, zmeškané hovory atd.), ikonu režimu vyzvánění (normální režim = žádná ikona), ikonu nastaveného alarmu (budík, časovač, alarm z diáře) a úroveň signálu. Na číslo napsané v pohotovostním režimu lze volat, uložit ho do seznamu na SIM nebo v telefonu nebo předat do Konvertoru měn. Bohužel jej nelze vložit do Kalkulačky, což je krok zpátky např. oproti modelu 30x.

Hlavní menu čítá 8 položek (Telefonní seznam, Zprávy, Diář, Moje volby, Nástroje, Hry, Události a WAP) a případně další položku, která v sobě skrývá aplikace SIM Toolkit. Je možné si vybrat ze 2 podob: 6 ikon bez názvů na první obrazovce + 2 (resp. 3) ikony na další obrazovce, nebo 1 animovaná ikona s názvem + název předchozí a následující položky. K výběru položek se bohužel nedá využít číselných tlačítek a v prvním případě se dokonce tato tlačítka zcela nepochopitelně chovají jako v pohotovostním režimu. Zde by se mohl Alcatel přiučit např. od Panasonicu GD67.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Většina ostatních menu má následující vzhled: První řádek zobrazuje 1 až 3 ikony, které lze připodobnit ke kartám známým z dialogových oken v grafických rozhraních operačních systémů. Druhý řádek nese název menu reprezentovaného právě jednou ikonou z horního řádku; s tou je také opticky svázán. Na dalších sedmi (resp. pěti při aktivované funkci Zoom) řádcích jsou vypsány jednotlivé položky menu. Na spodním, tj. desátém (resp. osmém) řádku jsou stavové informace podobně jako v pohotovostním režimu, s tím rozdílem, že se sem navíc vměstná i čas a případná ikona komunikace. Z uvedeného vyplývá, že stavové informace jsou téměř stále na displeji, což hodnotím velmi pozitivně. V některých situacích (viz dále) je použito zobrazení na šířku displeje, tzn. telefon je otočen o 90 stupňů doleva nebo doprava dle přání uživatele.

Základem ovládání je pochopitelně joystick: Stisk OK zajišťuje vstup do menu, potvrzení položky, vyvolání kontextového menu a odpověď "ano" na dotazy. Pohybu nahoru je napevno přiřazen vstup do menu SMS z pohotovostního režimu, pohybu dolů pak otevření telefonního seznamu. Vodorovný pohyb v menu představuje přecházení mezi jednotlivými kartami/ikonami, svislý pohyb pak zcela klasicky prochází jednotlivé položky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítko C vrací na předchozí úroveň menu, maže napsané znaky, odpovídá "ne" na otázky, vypíná vyzvánění příchozího hovoru bez jeho odmítnutí (1. stisk) a odmítá hovor (2. stisk). Dlouhý stisk zajistí vypnutí a zapnutí telefonu, sekvenční mazání znaků (pokrok oproti některým starším modelům značky) a návrat na pohotovostní displej z libovolné úrovně menu.

Tlačítko se sluchátky jako na všech Alcatelech slouží k zahájení, přijetí a ukončení hovoru a vstupu do paměti hovorů. Dlouhý stisk v pohotovostním režimu zapíná příjem hlasového příkazu. Číselným tlačítkům (dlouhý stisk) je možné přiřadit spuštění funkcí a vytáčení čísel. Pozitivní dojem z této vymoženosti kazí fakt, že funkcí, které lze takto vyvolat, je jen omezené množství, a co je horší, 5 tlačítkům z 12 je funkce napevno přiřazena: 1 - hlasová schránka, 3 - konvertor měn, 5 - vibrace, * - WAP (z pohotovostního režimu), trvalé podsvícení (v některých menu; světlo svítí až do opuštění daného menu), # - zamčení/odemčení klávesnice. Téměř se všemi přiřazeními se vyrovnám, ovšem nedokážu pochopit, co výrobce vedlo k přisouzení hned dvou funkcí tlačítku * podle kontextu. Za prvé není důvod napevno přiřazovat WAP (kdo chce, přiřadí si ho sám), za druhé funkce trvalého podsvícení by našla uplatnění i v pohotovostním režimu.

Automatický návrat na úvodní displej po minutě nečinnosti - nepříjemná vlastnost mobilů Alcatel - byla v tomto modelu částečně omezena, např. už nepřijdete o rozepsanou zprávu. Nevidím ovšem důvod, proč by toto žádoucí chování nemohlo být rozšířeno na celý mobil. Kontextová menu nemají posuvník, což snižuje přehlednost. Většina z nich nebo možná všechna také obsahují přebytečnou položku Zpět, sloužící k jejich zavření. Přebytečnou proto, že jejich funkci zastane tlačítko C.

Témata článku: Alcatel, CLIR, Alcatel One Touch 715, Nokia 6510, Siemens S45i, Nepříjemná vlastnost, Man, Oznamovací oblast, První typ, Jednotlivý kart, Manažer, Příslušná položka, Pár, Vizuální odlišení, Samostatné menu, Čekající hovor, Deathmatch, Prostorný displej, Zkušenost, Druhý řádek, Osobní hands-free, Nejbližší den, Osobní slovníkKuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

** Lidé, kteří prodělali nákazu, mají po následném očkování tvorbu protilátek silnější než po prodělané nákaze ** Senioři reagují na virus SARS-CoV-2 silnější tvorbou protilátek než mladší lidé ** Protilátky vytvořené po očkování chránily seniory před variantou delta lépe mladší lidi

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2KoronavirusOčkováníMedicínaStárnutí
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
Nordic Telecom láká na připojení s trvalou 25% slevou. Objednávat je však třeba dnes
Lukáš Václavík
Nordic TelecomPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu