Alcatel OT-992D: náladový dualSIM [recenze]

Další a levnější pokus Alcatelu o návrat na český trh, navíc v provedení dualSIM. Dokáže překvapit, ale taky vám dá pořádně zabrat.

Jen po malých krůčcích jsou odstupňovány novinky Alcatelu, který se snaží opět prosadit na českém trhu. V dnešní recenzi se zaměříme na model Alcatel One Touch 992 ve verzi dualSIM, zkráceně OT-992D. Ten se řadí do portfolia dalších dualSIMů s označením 991, 993, 995 a 997, snadno tak tedy poznáte, kam zhruba svojí výbavou patří. Novinka s cenou okolo 4 500 korun dokáže mnohými vlastnostmi překvapit, v některých případech vám ale dokáže přidělat vrásky na čele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alcatel OT-992D existuje v různých barvách (produktové snímky)

Klíčové vlastnosti:

 • funkce dualSIM
 • notifikační dioda
 • propracovaná stavová roletka
 • podpora microSD karet
 • dobrá výdrž na baterii
 • dobré makro fotografie

Hlavní nedostatky:

 • chabá krytka na microUSB konektoru
 • špatné snímání dotyku na klávesnici
 • problémová GPS lokalizace
 • slabší a přebasované zvukové výstupy
 • neodladěná správa běhu aplikací

Jen základní balení

Alcatel OT-992D dorazil do redakce v mohutné bílé krabičce, která hrdě hlásá jméno Alcatel a také to, že je Alcatel partnerem Tour de France. Ostatní výrobci se většinou hrdě chlubí parametry daného smartphonu, Alcatel je ale schovává do minipolíček o velikosti 2 × 2 milimetry. Kromě těchto ikonek najdeme na krabici také barevné varianty: černou s červeným, zlatým nebo stříbrným rámečkem a pruhem na zádech, a samozřejmě bílou s rovněž stříbrným rámečkem a pruhem na zádech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Alcatelu OT992D v krabičce s modrým robůtkem

V krabičce mnoho zajímavého nehledejte. Vlastně vůbec nic. V plastové vaničce leží telefon, pod ním se nachází nutné manuály a úplně na dně leží datový kabel, pecková sluchátka s konektorem do pravého úhlu a ovládacím panelem pro hovory, a poté sice miniaturní nabíječka do zásuvky, ze které ale na krátkém drátu visí samice klasického USB, takže vlastně zase tak malá není.

Plasťáček s kovovým pruhem

Alcatel OT-992D není nijak výstředním smartphonem, pozornost vašeho okolí rozhodně neupoutá. Ledaže byste měli verzi s žlutozlatým rámováním. Telefon je až na jednu výjimku celý vyrobený z plastu. Tou výjimkou je pruh v barvě orámování, který se nachází v horní polovině zad - zde je použitým materiálem kov. Design přístroje jako celku však působí docela nesourodě. Někomu však barevný proužek může připadat jako zajímavé oživení.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zepředu působí Alcatel OT992D jako obyčejný smartphone s červeným okrajem

Čelní stranu zaujímá displej s úhlopříčkou 4 palce. Pod ním najdeme tři ovládací tlačítka operačního systému Android, zleva šipku zpět, tlačítko Home a tlačítko multitaskingu (při dlouhém podržení kontextová nabídka). Všechno jsou to senzory, které ne vždy reagují tak, jak je zrovna mačkáte. Nad displejem najdete kamerku pro videohovory, bílou notifikační diodu a senzory přiblížení a jasu. Ještě výše uprostřed potom našel svoje místo hovorový reproduktor. Alcatel OT-992D má rozměry 124 × 64 × 10,6 a váží 132 gramů.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní straně dominuje barevný kovový pruh, v našem případě červený

Přesuňme se na boku přístroje. Ty jsou kromě horní hrany vyvedeny v sekundární barvě telefonu. Na levé hraně najdeme pod krytkou, která po pár připojení k nabíječce v podstatě sama vypadává, nabíjecí/systémový microUSB konektor. Spodní hrana ukrývá výřez pro sejmutí zadního krytu a hovorový mikrofon. Pravý bok je v horní části osazen dvojkolébkou pro regulaci hlasitosti, hardwarová spoušť fotoaparátu zde chybí. Horní hrana je domovem pro zamykací/vypínací tlačítko a konektor na sluchátkový 3,5mm Jack.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přesná tloušťka Alcatelu OT992D je 10,65 mm

Zadní strana je rozdělena do tří odlišně vypadajících částí a je také jediným místem, kde najdeme logo Alcatel. To je umístěno na snímatelném zadním krytu, který je sice zvrásněný, ale zhruba centimetrový pruh právě v okolí loga je hladký. Úplně nahoře najdeme druhý plastový pruh, též bez struktury, který v levé části jen tak ledabyle ukrývá sekundární mikrofon.

 Klepněte pro větší obrázek
Různé druhy plastů, kovový pruh, mřížka. Na zadní straně se designéři vyřádili

Prvkem, který by mohl oživit rozporuplnou zadní stranu, je kovový předěl mezi těmato dvěma plastovými částmi. V našem případě testované varianty Cherry Red červený. Ten je lehce prohnutý s kraji směřujícími dolů. V tomto pruhu se usídlila lehce vystouplá (tedy lehce poškrábatelná) čočka 5 Mpx fotoaparátu, přisvětlovací LED dioda, hlasitý reproduktor se stříbrnou mřížkou a logo SRS (Sound Retrieval System). Do očí bijící je však nesourodost, kdy logo SRS je vyvedeno jakoby na kolmici k boční hraně, tedy rovno, zatímco mřížka hlasitého reproduktoru kopíruje zakřivení kovového prvku a je tedy zešikma. Podtrženo a sečteno, zadní strana Alcatelu OT-992D vypadá trochu jako když pejsek s kočičkou pekli dort.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail na ne vždy poslušná senzorová tlačítka a horní hranu přístroje

Pro úplnost ještě zabrousíme pod snímatelný zadní kryt. Zde najdeme výměnnou baterii s kapacitou 1500 mAh, slot na paměťovou microSD kartu a slot na dvě miniSIM karty. Pozor tedy, na jakkoliv ořezanou SIM kartu budete potřebovat redukci zpět na původní velikost. Dvojice SIM karet je situována tak, že levá je brána jako primární (podporuje tedy 2G/3G) a pravá jako sekundární (podporuje jen 2G). Spousta chatrných paciček, která zadní kryt drží na místě, vydává při jeho snímání docela nehezký zvuk a také se poměrně obrušuje. Při častějším rozebírání telefonu by tak zadní kryt už nemusel na všech místech zcela správně dosedat.

Témata článku: Alcatel, , , , , Alcatel Pop Up, CAT B10, CAT B15, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Automatické nastavení, Průměrný displej, Pejsek, Hlučné prostředí, Rozebírání, Reálný provoz, Smartphone postavený, Původní velikost, Pořizování fotografií, Wallpapers, Softwarová spoušť, Zapnuté hdr,