Alcatel OT Pixi3: co umí nejlevnější smartphone [recenze]

Je to nejlevnější smartphone v ČR, a tak v boji s konkurencí nemá co ztratit. Zvládne vůbec něco? Alcatel OT Pixi3 (3,5) umí i příjemně překvapit!
Kapitoly článku

Pokud se podíváme do nabídek eshopů s mobilními telefony a jako jediné kritérium nastavíme cenový strop 2 000 korun, není moc na výběr. Tlačítkové hloupé telefony se vyskytují čím dál tím méně, na oplátku ale i do této cenové relace začínají pronikat smartphony. Najdeme zde několik Windows Phonů od Prestigia a od Aceru, o trochu více Androidů od LG, Gigabytu, Samsungu či Alcatelu, ale všichni dobře víme, jak moc použitelné tyto smartphony jsou. Na bitevní pole přichází třetí hráč a servíruje nám smartphone již za 1 300 korun. Není jím nikdo jiný než Firefox OS v dnes testovaném smartphonu Alcatel OT Pixi3 (3,5). Spíše než na samotný telefon se ale zaměříme na to, jakým způsobem Firefox OS funguje, jak v reálu vypadá a jaký je z něj pocit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Alcatel OT Pixi3 (3,5) na tiskových snímcích výrobce (zde ale s OS Android).

Dojmy z telefonu po prvních minutách testování:

  • Telefon je dobře zpracovaný, nikde nevrže.
  • Na displeji se i při lehčím doteku objevují mapy.
  • Fotoaparát zde asi bude jenom na okrasu.
  • Baterie by na nenáročném systému měla vydržet opravdu dlouho.
  • 512 MB paměti a 256 MB RAM? I přesto to docela slušně běhá.
  • Firefox OS je opravdu jednoduchý operačí systém.

Alcatel One Touch Pixi 3 (3.5)
4009D
rozměry a hmotnost: 112 × 62 × 11,9 mm, 100 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 300 mAh
procesor: Mediatek MT6572M (2× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 2MPx, video (640 × 480), blesk
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Barevné vajíčko do dlaně

O telefonu samotném se zmíním jenom krátce. Jedná se o rozebíratelný typ, pod jehož výměnným zadním krytem najdeme slot na microSD kartu a dvojici slotů na microSIM. Baterie má kapacitu 1300 mAh a její výdrž je schopna přesáhnout týden na jedno nabití, samozřejmě v závislosti na používání. Na zadní straně najdeme 2 Mpx kamerku s LED bleskem, který slouží také jako svítilna. Uvnitř najdeme dvoujádrový procesor o taktu 1 GHz, 512 MB vnitřní paměti a 256 MB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez srovnání s jinými smartphony se jedná o velmi pohodlně uchopitelný a kompaktní smartphone. Co ale oproti jiným nemá na výšku, to bohatě dožene tloušťkou.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry Alcatelu OT Pixi3 (3,5) jsou 112 × 62 × 11,9 mm a váha činí 98 gramů. Obvykle senzorů plná čelní strana zde skýtá jediné senzorové tlačítko a hlasitý reproduktor.

OS dle libosti

Smartphone Alcatel OT Pixi3 (3,5) je zvláštní tím, že je můžete koupit jak s Firefox OS, tak s Androidem či Windows Phone. Pak jsou ale komponenty (zejména procesor, RAM a fotoaparát) lepší a cena vyšší.

Na čelní straně se potom nachází jediné senzorové tlačítko sloužící pro návrat na domovskou obrazovku, případně vyvolání multitaskingu. Je kruhové, ale bohužel není podsvícené, stejně tak zde absentují veškeré senzory. Displej je technologie TFT, zobrazí 256 tisíc barev a jeho rozlišení je 320 × 480 obrazových bodů. Na těle dále najdeme hovorový reproduktor a mikrofon, hlasitý reproduktor, sluchátkový a microUSB konektor, na pravém boku potom tlačítko vypnutí/zámku přístroje a dvojkolébku hlasitosti. Tento smartphone podporuje maximálně 3G sítě s datovými rychlostmi 21 Mbps/5,76 Mbps a disponuje GPS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní straně najdeme čočku 2 Mpx fotoaparátu a LED diodu, uvnitř potom slot na dvojici miniSIM karet. Nesmí chybět ani slot na microSD kartu, jelikož vnitřní paměť činí pouhopouhých 512 MB.

Prostředí, menu, notifikace

Firefox OS po vzoru moderních trendů nemá menu. Po odemčení přístroje ale nemáte ani domovské obrazovky, kam by bylo možné přidávat nějaké widgety. Systém je postaven tak, že se buď nacházíte v menu, v nějaké aplikaci, na zamykací obrazovce, v nabídce multitaskingu nebo v notifikační roletce. Jak už jsem popsal výše, telefon má jediné tlačítko pro návrat do menu/vyvolání multitaskingu, krok zpět se činí vždy na displeji stiskem vyobrazeného zpět, dokončit atp. Přepínat mezi aplikacemi lze také tažením od úplného kraje displeje. Notifikační roletka zobrazuje notifikace, využití dat a obsahuje horizontálně posuvnou lištu přepínačů. Notifikace najdeme i na zamykací obrazovce, kde nechybí čas, datum a údaje o vložených miniSIM.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podoba menu, notifikační roletky s přepínači a multitaskingu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Akce po dlouhém stisku tlačítka zámku a podoba zamykací obrazovky. Ta se odsouvá buď doleva (spustí fotoaparát), nebo doprava (odemče přístroj).

Adresář a zprávy

Na poli adresáře nečekejme nic zvláštního. Obsahuje abecední posuvník, umí synchronizovat kontakty s webovými službami i je kopírovat ze SIM, umí hledat duplikáty či kontakty spojovat, i když ergonomie ovládání úplně příjemná není. Také zobrazí fotografie kontaktů a další detaily z Facebooku. Výpis hovorů lze filtrovat jen na zmeškané, nebo na všechny hovory. Číselník psaním také vyhledává.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Karta historie volání, vzhled adresáře s abecedním posuvníkem, číselník a možnosti nastavení.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Správa kontaktů a podoba odchozího a příchozího hovoru.

Zprávy jsou řazeny do konverzací, u kterých je vidět i obrázek kontaktu, pokud ho váš adresář obsahuje. Přítomen je český slovník a našeptávání, připojit lze i přílohu a vybrat lze, ze které SIM bude zpráva odeslána. Problémem byla, i když možná jen kvůli malému displeji, přesnost psaní. Více chyb jsem ještě nikdy nikde nevytvořil, navíc, pokud se člověk snažil psát rychle, klávesnice nestíhala a na displeji se objevilo každé druhé písmeno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Zprávy. Psaní na titěrné klávesnici bylo opravdovým oříškem.

Témata článku: Alcatel, Smartphony, Recenze, DualSIM, Alcatel One Touch Pixi 3 (3.5), Alcatel One Touch Pixi 3 (4.0), Alcatel One Touch Pixi 3 (4.5), Alcatel One Touch Pixi 3 (5.0), Alcatel One Touch Pixi 3 (5.5), Alcatel One Touch Pixi 3 (7.0), Alcatel One Touch Pixi 3 (7.0) 4GB LTE, Alcatel One Touch Pixi 3 (8.0), Alcatel One Touch Pixi 3 (8.0) 4GB 3G, Alcatel Pixi 3 (10), Alcatel Pixi 3 (8), Nokia 105, Nokia 105 (2015), Duplikát, Vyvolání, Jediné tlačítko, Smartphone, Barevný filtr, Kritérium, Pixi, Měsíční náhled, Dual sim telefony na Heureka.cz