Alcatel staví své mobilní portfolio na telefonech nižší a střední třídy. Na konci minulého roku tak posílil nejnižší řady nabídky o další nové kousky. Jedním z nich je právě testovaný Alcatel U5 HD Premium, který navazuje na svého jmenovce povedenějším designem, vyšší výbavou a hlavně má sloužit jako levná vstupenka do světa LTE. Na čem si proklatě nízká cena vybrala svou daň? To se dozvíte v následující recenzi.
5047U |
| rozměry a hmotnost: 142 × 71 × 9,0 mm, 135 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 200 mAh procesor: Mediatek MT6737 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 8MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Alcatel U5 HD Premium začíná na dalším listu.
Design
Prémiový pouze v názvu. Ačkoliv má Alcatel U5 HD v názvu přídavek Premium, nenechte se oklamat. Stále se jedná o levný low-end, čemuž odpovídá i zpracování. Telefon je po vzoru základního modelu stále vyrobený z plastu, jen podivné textury na zádech vystřídaly broušené kruhy, vrhající na světle pěkné odlesky. Smartphone je navíc velmi kompaktní a lehký, takže pohodlně padne do ruky. Pevnosti ale plastová konstrukce moc nepobrala. Tělo snadno ohýbá a je při tom doprovázeno i nepříjemným vrzáním.
Telefon je lehký, kompaktní a pohodlně padne do ruky.
Na čelní straně samozřejmě dominuje displeje, ale najdeme zde i nutné senzory, sluchátko, přední kamerku a také LED blesk. Pod obrazovkou se nachází i trojice senzorových tlačítek, která bohužel nejsou podsvícená, ale nad tím se vzhledem k ceně telefonu dá ještě přimhouřit oko.
Záda imitující broušený kov se na slunci pěkně lesknou. Navíc jdou i odejmout.
Na zádech najdete mírně vystupující čočku fotoaparátu a LED blesk, ovšem tím to nekončí. Alcatel U5 HD Premium má totiž odnímatelný zadní kryt pod nímž se skrývají dva sloty pro nano SIM a jeden pro paměťovou kartu. Pochválit musím také uživatelsky vyměnitelnou baterii.
Po odejmutí zadního krytu se dostanete ke dvěma slotům na nano SIM a paměťovou kartu. Potěší i uživatelsky vyměnitelná baterie.
Levý bok telefonu zůstal prázdný, ale na pravém najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko, které díky svému vroubkování rozpoznáte i poslepu. Na dolní straně se nachází mikrofonek a nabíjecí micro-USB konektor. Horní strana pak nabídne sekundární mikrofon a 3,5mm sluchátkový jack.
V balení kromě telefonu naleznete také jednodílnou micro-USB nabíječku a pecková sluchátka.
Displej
Kompaktní „hádéčko”. Alcatel U5 HD Premium už jak samotný název napovídá, dostal do vínku displej s HD rozlišením 1 280 x 720, což je na 5" úhlopříčce přijatelná hodnota, obzvlášť s přihlédnutím k ceně zařízení. Displej je stále dostatečně jemný, ovšem při detailním zkoumání už rastr spatříte.
Barvy, kontrast a další parametry displeje si můžete nastavit dle svého.
Alcatel sáhnul po IPS zobrazovači, ovšem pozorovací úhly jsou na poměry této technologie podprůměrné. Ani maximální a minimální jas nikoho příliš nenadchne, ale u toho zde dokážu přivřít oko. Hlavní je, že barvy displeje jsou pěkně živé a v nastavení si je můžete libovolně přizpůsobit včetně změny sytosti, kontrastu nebo teploty barev. Za to dávám rozhodně palec nahoru.
Hardware
Nutný základ. Že jde o low-end dokazuje i hardwarová výbava. Použitý procesor MediaTek MT6737 se čtyřmi jádry taktovanými na 1,25 GHz svým výkonem rozhodně nikoho neoslní. Potěšit však mohou 2 GB operační paměti a 16GB vnitřní úložiště, které jsou obě proti základnímu modelu zdvojnásobeny. Samozřejmě nečekejte nijak bleskové reakce, ale přesto si díky vyšší paměti můžete dovolit spouštět více aplikací, aniž by se nutně musely ukončovat z důvodu nedostatku paměti. Chválím také přítomnost slotu na paměťovou kartu s podporovanou kapacitou až 128 GB.
Benchmark AnTuTu 7.0.4
Celkové skóre: 35 161 bodů
- CPU: 18 890
- GPU: 1 580
- UX: 11 200
- MEM: 3 491
(Poznámka: Od verze 7 změnilo Antutu metodiku hodnocení, výsledky tak nejsou srovnatelné se staršími verzemi. Telefony s novou verzí mívají skóre cca o 25% vyšší.)
Stran konektivity je zde hlavním lákadlem plná podpora LTE na všech nutných frekvencích, což u telefonu s cenou pod 3 000 Kč zaslouží velkou pochvalu. Samozřejmostí je zde také Wi-Fi, Bluetooth a konzervativní uživatele potěší i FM rádio. Z drátové konektivity pak poslouží konektor micro-USB pro datové přenosy a nabíjení a 3,5mm sluchátkový jack. Stran senzorů však telefon velmi pokulhává. Čtečku otisků prstů byste zde hledali marně a telefon postrádá například i elektronický kompas. Žádná sláva to bohužel není ani s GPS. Je velmi nepřesná a fixace polohy zde trvá klidně i desítky vteřin. Jediným pozitivem stran senzorů je zde čidlo pro automatickou regulaci jasu.
Výdrž baterie
Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas):
Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):
Nabíjení z 0% na 100%:
Antutu Battery Test:
Zatímco u většiny výbavy se dá většina nedostatků odpustit kvůli proklatě nízké cenovce, u výdrže nikoliv. Slabý hardware totiž může dát člověku pocit, že by telefon mohl déle vydržet na baterii. Bohužel Alcatel U5 HD Premium není tento případ. Použitý akumulátor o kapacitě 2 200 mAh jen s odřenýma ušima zvládne jeden den běžného používání. Při skromnějším používání to dotáhne maximálně na den a půl. I naše testy pro přehrávání videa a surfování na webu ukázaly, že výdrž je opravdu podprůměrná.
To však stále není to nejhorší. Navzdory nízké kapacitě baterie je totiž Alcatel U5 HD Premium rekordmanem v délce nabíjení, které (a teď se podržte) trvalo s originální nabíječkou dlouhé 4 hodiny a nějaké drobné. Nemohu však vyloučit, že testovaný kousek neměl zrovna vadnou baterii. Každopádně je nabíječka pouze jednodílná, takže kabel z ní nemůžete použít k připojení telefonu k počítači. Tak za tohle opravdu velký palec dolů.
Zvukový projev telefonu rovněž odpovídá ceně zařízení. Výsledný projev působí velmi plastově, zvuk hodně šumí a při přehrávání vyšších tónů velmi tahá za uši. Alcatel zde navíc použil pouze jeden, který zároveň slouží jako sluchátko pro volání. Jeho projev je tak i tišší, než na co u levných telefonů býváme zvyklí.
Software
Čistý design, spousta bloatwaru. Na Alcatel U5 HD Premium výrobce předinstaloval operační systém Android 7.0 Nougat. S jeho grafickou stránkou si ale moc starosti nedělal a vše nechal na Googlu. Pokud, si však přeci jen chcete systém nějak ozvláštnit, je zde obchod s motivy, který vaši plochu změní k nepoznání úpravou ikonek aplikací.
Ukázka prostředí systému.
Alcatel do systému přidal také spoustu zbytečných aplikací, které jsou redundantní s těmi od Googlu. Tím mám na mysli například vlastní správce souborů, webový prohlížeč, hudební přehrávač, obchod s aplikacemi, a pro zábavu i Joy Recorder nahrávající zvuky, které můžete různě upravovat a v případě mluveného slova přetvořit do přízvuku dítěte, robota, mimozemšťana či nějaké příšerky. Bohužel je tyto přidané aplikace nelze odinstalovat.
Ukázka některých předinstalovaných aplikací
Na druhou stranu je tu i spousta užitečných aplikací jako upravená galerii fotek, přehledný mailový klient, počasí nebo bezpečnostní aplikaci Phone Guard, která telefon chrání před viry a dá se v ní i přizpůsobit chování aplikací, optimalizovat úložiště či diagnostikovat hardwarové prvky telefonu. Pro práci pak oceníte předinstalovaný kancelářský balík WPS Office.
Fotoaparát
V nouzi postačí. Alcatel U5 HD Premium dostal do vínku stejný 8 MPx foťák jako základní model. Rozhodně nečekejte žádné zázraky, fotoaparát je zde pouze jako nutný doplněk. Za světla sice dokáže pořídit živé fotografie, ovšem už malé přiblížení prozradí chybějící detaily a slévající se hrany. Dobrou službu však udělá při makro snímcích.
Ukázkové fotografie ve dne.
Největší slabiny se ovšem projevují až u nočních snímků. Zde už selhává jak optika špatným a pomalý ostřením, tak post-procesing, který rozmaže i to co optika zvládla zaostřit (viz ukázkové fotky). O šumu ani nemluvě, toho je zde tolik, že někdy ani není možné rozlišit daný objekt.
Noční snímky
Ani od selfie kamerky s rozlišením 5 Mpx nečekejte zázraky. Sice za světla zvládne dobře zaostřit, ale výsledky působí značně vybledle a bohužel i přepáleně. U testovaných fotek kvalitu kazí i světlý závoj po obvodu snímků. Malou kompenzací bude jen přední LED blesk. Zkrátka a dobře fotit s telefonem budete opravdu jen v nouzi.
Pár ukázkových selfíček
Alespoň, že aplikace pro pořizování fotek je velmi jednoduchá a přehledná. Všechny důležité přepínače jako blesk, HDR či časovač mají ikonky na hlavní obrazovce, takže nemusíte brouzdat do nastavení. Přepínat lze také mezi různými režimy jako je panorama, časosběr nebo okamžitá koláž.
Prostředí fotoaparátu
Telefon samozřejmě zvládá natáčet i video, a to až v HD rozlišení. I zde ale výsledky odpovídají ceně. Video má hodně šumu a optika pomalu přeostřuje. Zachraňuje to jen vcelku povedená elektronická stabilizace.
Závěr
Alcatel U5 HD Premium nemá ambice stát se nijak masovým telefonem. Jeho slabý výkon, fotoaparát i výdrž baterie ho řadí mezi téměř nejnižší třídu na trhu. Vše však převažují dva silné argumenty. Extrémně nízká cena a podpora LTE. S cenovkou kolem 2 700 Kč totiž patří mezi nejlevnější smartphony s podporu 4G sítí. A to už pro nenáročného člověka s omezeným rozpočtem může být pádný důvod ke koupi.
Ačkoliv se podpora LTE u telefonů dostává stále do nižších pater, konkurentů pro Alcatel U5 HD Premium na trhu moc nenajdeme. Výjimkou je například Xiaomi Redmi 5A, které za srovnatelnou cenu nabízí LTE, podobnou výbavu, ale přidává 16Mpx selfie kamerku. Pokud se podíváme na telefony s cenou těsně nad hranicí 3 000 Kč, přibude nám do výběru například Nokia 3 nebo Huawei Y6 (2017), které k velmi podobné výbavě přidávají silnější baterii.
Konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,6 mm, 150 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 425 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 144 × 72 × 8,5 mm, 125 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 210 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop) fotoaparát: 8MPx, video, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 143 × 71 × 8,5 mm, 138 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth null, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 650 mAh procesor: Mediatek MT6737 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 8MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Chytrý telefon v s výbavou pro nenáročné uživatele, který je levnou vstupenkou do světa LTE.
Plusy:
- Nízká cena
- Podpora LTE
- Přední blesk
- Vyměnitelná baterie
Minusy:
- Nízký výkon
- Slabá výdrž baterie
- Dlouhá nabíjecí doba
- Pouze jeden repráček sloužící i jako sluchátko
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium