Aligator A330: když méně znamená více (test)

Velké číslice, rozšířené a vylepšené funkce, ale přitom stále jednoduché ovládání. Nový seniorský mobil Aligator A330 se hlásí o slovo.

Po modelech A290 a A300 uvádí společnost Aligator na trh nový telefon určený převážně pro seniory. Právě Aligator A300 vytvořil slušnou konkurenci pro podobné telefony od společností Mivvy či Emporia. Od jeho následovníka se očekávají úspěchy podobné, pomoci má například nové prostředí telefonu. Sice se již nesetkáme s FM modulem, zato potěší novinka v podobě SIM Toolkit, který daná cílová skupina využije možná častěji.

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • obrovská pohodlná klávesnice s plastickými tlačítky a výraznými popiskami
  • monochromatický kontrastní displej s rozlišením 128 × 64 bodů
  • SOS tlačítko na zadní straně
  • svítilna

Hlavní nedostatky:

  • SOS tlačítko ve vypnutém režimu po stisku nezapne telefon
  • na displeji není možné regulovat jas
  • hůře přístupné boční klávesy
  • zbytečný 3,5mm konektor

Nový Aligator A330 přichází se svěží designovou obměnou. V nadsázce se dá říci, že tvar telefonu kopíruje iPhone 3G a 3GS, jen ve větším měřítku. Rozměry přístroje činí 110 × 48 × 16 mm. Zaoblené rohy, stejně jako postupné zužování telefonu směrem k hranám vzdáleně připomínají právě jablečný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na přední straně nalezneme velkou klávesnici a malý proužek displeje. Ten je tradičně pouze monochromatický s černým písmem na oranžovém podsvícení. Při bližším pohledu zjistíme, že světelný zdroj je intenzivnější v obou třetinách délky displeje, k okrajům trochu slábne. To ale nijak nenarušuje pohodlnost čtení, obsah na displeji je velmi dobře viditelný po celé jeho ploše. Nastavit lze pouze kontrast displeje, jas dále regulovat nepůjde. Rozlišení displeje se taktéž nevymyká hodnotám seniorských mobilů, matici tvoří 128 × 64 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpracování klávesnice by mělo být u seniorů stěžejním hlediskem, podle kterého si vyberou mobil. Na rozdíl od minulých modelů z dílny Aligator jsou u A330 mezi jednotlivými tlačítky zhruba milimetrové mezery, to pomáhá především při orientaci na klávesnici „poslepu.“ Na dotek působí klávesnice velmi příjemně a díky její velikosti jsou číslice i písmena bez problémů k přečtení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon se dobíjí přes standardní microUSB konektor umístěný na spodní hraně. Přístroj pohání Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 000 mAh, který při nevelkých nárocích jednoduchého telefonu bezpečně postačí na tři dny provozu. S telefonem se dovoláte pouze v pásmech 900 a 1 800 MHz v GSM síti. Záhadou ovšem zůstává přítomnost 3,5mm konektoru v těsném sousedství s microUSB. Vzhledem k tomu, že jednu polohu bočního posuvníku odevzdal telefon ve prospěch nastavení budíku, není nikde v menu dostupné FM rádio ani hudební přehrávač.

Vypnutý o pomoc nezavolá

Na zadní straně poutá pozornost především známé oranžové tlačítko, které slouží k uskutečnění nouzového hovoru. Další ovládací prvky nalezneme na obou bocích telefonu. Na pravé straně jsou dvě posuvná tlačítka. To první slouží k uzamykání klávesnice telefonu. Druhé má dokonce dvě funkce, pokud ho posuneme nahoru, rozsvítíme tím světlo, které je zabudované v horní části telefonu (funguje i když je telefon vypnutý). Pohyb tlačítka směrem dolů slouží jako rychlý přístup do správce budíků. Na levém boku se nachází klávesy ovládání hlasitosti, stejně jako u modelu A300 jsou však dosti zalité do telefonu, a tak manipulace s nimi nemusí být ideální.

Klepněte pro větší obrázek 

Nyní bych se vrátil k oranžovému SOS tlačítku. Znovu k němu budete moci navolit až 5 tísňových čísel, na která se po dlouhém stisknutí oranžového čudlíku odešle předdefinovaná SMS zpráva a následně začne telefon číslo vytáčet do doby, dokud volaný hovor nepřijme. Vše se ale komplikuje ve chvíli, kdy je telefon zamčený. V takovém případě nestačí pouze dlouze stisknout, ale následovat musí ještě potvrzení hovoru zeleným tlačítkem, což může být v jistých situacích problém. Navíc nouzové tlačítko vůbec nefunguje, pokud je telefon úplně vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při prvním startu telefon nabídne vyplnit jméno majitele, které později můžete měnit. Pohotovostní režim je nyní třířádkový. První řádek zobrazuje operátora, druhý čas a třetí datum. Po stranách displeje našel své místo indikátor signálu a baterie. Hlavní nabídka nově zobrazuje nikoli čtyři ale šest ikon (zprávy, kontakty, výpis hovorů, nástroje, kalkulačku nebo nastavení).

Tři lepší než dva

Ovládání položek v telefonu má na starosti zelené, červené a směrové tlačítko. To zelené mimo přijímání hovorů funguje jako potvrzovací OK, červená klávesa hovory ukončuje, a také slouží jako funkce zrušit či zpět. Horní směrové tlačítko umožní dostat se z pohotovostní obrazovky do hlavní nabídky, směrem dolů otevřete seznam kontaktů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod položkou Zprávy naleznete opravdu jen to nejnutnější. Při psaní nové SMS je nově displej rozdělen na dvě části, v té vrchní je vidět počet znaků zprávy a také možnosti jednotlivých tlačítek. Spodní část displeje zobrazuje ve dvou řádcích rozepsanou zprávu. Pod hvězdičkou se ukrývá množství nejrůznějších znaků (symboly měn, interpunkce atd.). Křížkem si můžeme volit mezi módy malých či velkých písmen a režimem číslic. T9 však chybí. V telefonu je možno uchovávat až 100 zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U seznamu kontaktů je asi nejviditelnější změnou zobrazení jména a jeho čísla na jedné obrazovce, nemusíme se tedy nikam složitě proklikávat. Nově se funkce Hledat nachází přímo v adresáři, a tak můžeme k vyhledání čísla použít směrové klávesy nebo jméno jednoduše „vyťukat“. Uložit lze maximálně 200 kontaktů. Nechybí funkce rychlé volby, tedy přiřazení vybraných čísel pod jednotlivá tlačítka.

Novinky prospěly

Hlavní novinku ale nalezneme v nabídce pod názvem Nástroje. Vedle budíku, poznámek a narozenin totiž nově přibyly Služby SIM, tedy služby operátora, jako je aktuální zpravodajství, horoskopy či jízdní řády, ale také GSM Banking. Do správce budíků je možno dostat se dvěma způsoby. Buď přes boční posuvné tlačítko, nebo právě přes Nástroje. Samotný správce je znovu velmi jednoduchý, ale nabízí vše, co potřebujete a to i funkci opakovaného buzení. Nadefinovat lze tři různé budíky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nově se objevuje možnost narozeninových upomínek. Nastavit půjde jméno oslavence, samozřejmě datum narozenin a čas, kdy vás má telefon na událost upozornit. Poslední novinkou, o které stojí za to se zmínit, je kalkulačka. Zvládá sice jen čtyři základní operace (sčítání, odčítání, násobení, dělení), ale pro sečtení položek nákupu či podobných věcí, ke kterým je zřejmě přítomna, je plně dostačující.

Tento Aligator je podle mého soudu zatím designově nejvydařenější model této značky. Dobře se drží, příjemná je i nízká hmotnost (79 gramů), prostě ideální telefon pro méně technicky zaměřené zájemce. Nové funkce telefonu přinášejí jen zlepšení, a tak pokud ještě pro své rodiče či prarodiče nemáte vybraný vhodný vánoční dárek, Aligator A330 se přímo nabízí. Jeho cena by se měla pohybovat kolem 1 000 Kč a dodávat se bude v bílé a černé variantě.

Diskuze (36) Další článek: Navigační držák Mio pro iPhone (test)

Témata článku: Aligator, Recenze, Aligator A300, Aligator A330, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Ideální telefon, Těsné sousedství, Popiska, Dlouhé stisknutí, Světelný zdroj, Test, Posuvné tlačítko, Nouzové tlačítko, AligátorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oukitel WP20 Pro. Odolný telefon pro nenáročné překvapí nízkou cenou a čistým Androidem

Oukitel WP20 Pro. Odolný telefon pro nenáročné překvapí nízkou cenou a čistým Androidem

** Oukitel WP20 Pro je slušně vybavený odolný telefon pro nenáročné ** Ve výbavy zaujme velká baterie i režim pro focení pod vodou ** V telefonu běží čistý Android a nestojí mnoho

Martin Chroust
OukitelZvýšená odolnostVodotěsnost
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Uniká nová hororová hra od Hideo Kojimy. Bude se jmenovat Overdose
Michal Maliarov
HororHideo KodžimaSpekulace
Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

V podstatě přímé pokračování Two Point Hospital sice mění prostředí, herní mechaniky však zůstávají stejné. Zabaví to i nyní?

Vojtěch Matušinský
Two Point CampusRecenze
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Hořící České Švýcarsko monitoruje trojice amerických družic. Rozpoznají požár i válku na Ukrajině

Hořící České Švýcarsko monitoruje trojice amerických družic. Rozpoznají požár i válku na Ukrajině

** Požáry v Česku i ve světě můžete sledovat skoro živě ** Oheň je totiž anomálie, kterou zaznamená MODIS a VIIRS ** Trojice družic nepřetržitě snímkuje planetu

Jakub Čížek
Klimatická změnaPožárDružice