Setapp Mobile bude jeden z prvních alternativních App Storů pro iOS. Slibuje prémiové a užitečné aplikace

  • Jakmile se objeví první, porostou jako houby po dešti
  • Řeč je o alternativních obchodech pro iPhone
  • Jeden z prvních App Storů, Setapp, otevře své brány v dubnu

Operační systém iOS 17.4 doslova klepe na dveře, a na mobilní systém od Applu už si brousí zuby první alternativní aplikační obchody. Slovo „první“ zaznělo už v roce 2022, kdy alternativní obchod chystala firma Paddle. Jenže tehdy to bylo v teoretické rovině, kdy ještě nebyly známy podmínky Applu.

Když se dnes podíváme na webové stránky firmy, místo „alternativního obchodu“ zde najdeme uvedený „alternativní platební systém“. Jedním z prvních alternativních obchodů pro iOS, který bere v potaz skutečná pravidla a podmínky Applu, by tak měl být Setapp od softwarové společnosti MacPaw.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z prvních potvrzených obchodů pro iOS je Setapp Mobile. Zájemci o více informací se mohou zaregistrovat na čekací listinu. Obchod otevře své brány v průběhu dubna. Kdy se přidají i další?

Obchod bude známý pod označením Setapp Mobile, a v rámci betaverze má být zpřístupněný již v průběhu dubna. Za obchodem bude stát softwarová firma MacPaw, která vyvíjí software pro MacOS a iOS, a už dříve se proslavila např. obchodem s aplikacemi pro Mac, které jsou k dispozici za jednotné měsíční předplatné 10 dolarů (280 Kč s DPH). Celkem jich má v katalogu více než 240. Kvůli přísným podmínkám Applu zřejmě není reálné, aby firma obdobný model nasadila i v systému iOS. 

Pět základních kategorií

Setapp se chce v první vlně soustředit na „prémiové“ aplikace a na dostatečně atraktivní podmínky pro vývojáře. Součástí aplikačního katalogu bude minimálně těchto pět kategorií aplikací:

  • Produktivita a byznys
  • Kreativita a design
  • Životní styl a produktivita
  • Užitečné aplikace
  • Specializované profesionální nástroje

S mobilními hrami se, alespoň ze startu, nepočítá. Dá se však předpokládat, že start obchodu bude hodně náročný. Alternativní obchody totiž budou potřebovat na svou stranu získat zejména vývojáře, které Setapp aktivně láká tímto formulářem. A vývojáři musí mít důvod k tomu, aby přešli na alternativní obchody, tedy zejména atraktivnější finanční stránku, resp. nižší poplatky. Jenže ani to za současných pravidel Applu zatím není na pořadu dne. A nebo budou minimálně nabízet obsah, který na App Storu, a to z různých důvodů, dosud nebyl k dispozici.

Dá se však předpokládat, že, jakmile se v provozu objeví první alternativní aplikační obchody, další začnou růst jako houby po dešti. A bude zajímavé sledovat, zda si dokáží alternativní App Story vydobýt alespoň nějaký prostor.

Zdroj: Prnewswire

Diskuze (47) Další článek: Instagram vylepšil soukromé zprávy. Editovat můžete 15 minut a odpovídat i pomocí nálepky nebo GIFu

Témata článku: , , , , , MacOS, HTTP, App Storů, Užitečná aplikace, Obchod, App Store, Paddle, App Story, Houby, MAC, Kreativita, Aplikace,