Amazon Fire Phone: šest kamer a dynamické 3D

Tablety od Amazonu byly levné, Fire Phone stojí jako nejlepší smartphony. Přitom má slabiny a láká na něco neznámého. Může tohle fungovat?
Kapitoly článku

Šéf Amazonu Jeff Bezos se na dnešní tiskové konferenci pochlubil, jak kvalitní a oblíbená je služba Amazon Prime, ale pak už se pustil do díla a představil Amazon Fire Phone. Smartphone, jehož největším hitem je 3D. Ale nejde o 3D displeje s mizerným efektem, které jsme viděli před pár lety. Fire Phone pomocí čtyř kamer sleduje polohu očí uživatele a tomu přizpůsobuje obsah na displeji. Pohnete se, obraz se přizpůsobí. Amazon tomu říká Dynamic Perspective. Funkce najde využití pochopitelně pouze v podporovaných aplikacích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Amazon Fire Phone. Internetové drby nelhaly, opravdu má šest kamer!
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Dynamické perspektivy umí využít třeba 3D mapy, velké plány má Amazon s hrami, tam ale záleží hlavně na fantazii vývojářů. (obr.: Engadget.com)

Už to chápete? Empire State Building můžete obhlédnout jednoduše tak, že se podíváte ze strany. Amazon říká, že v jiných mapách vám mrakodrap zakryje část svého okolí. Díky dynamické perspektivě stačí pohnout telefonem, nebo hlavou. Na tiskové konferenci jsme viděli také různé rotující nabídky, které reagovaly na pohyb hlavy či náklon telefonu. A stejně to umí i čtečka knih, nebo webový browser – stačí (se) pohnout a stránka se posouvá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na stejném principu se otáčí také karusel hlavních aplikací. Abyste viděli obsah, není nutné aplikace otevírat, na spodní stránce obrazovky jsou vidět první maily, poslední fotky z galerie, události kalendáře apod. (obr.: Engadget.com)

Nevídaný hardware

V začátcích projektu prý bylo velmi rychle zřejmé, že tenhle úkol nezvládne jedna konvenční čelní kamerka. Odlesky, stíny, špatné osvětlení, rozmanitost lidských tváří, to jsou až příliš složité úkoly, takže Amazon poslal do hry čtyři kamery s úhlem záběru rozšířeným na 120° (běžně kolem 70°). Kamer muselo být více také kvůli zjištění vzdálenosti obličeje na základě zjištěných úhlů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Bylo nutné pracovat s různýmou orientací telefonu a s rukama uživatele, které pochopitelně občas některou z kamer zakryjí. Výsledkem je jedna kamera v každém ze čtyř rohů telefonu. (obr.: Engadget.com)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Širší úhel záběru znamená, že telefon udrží obličej déle v záběru. (obr.: Engadget.com)

Snad aby té technologie nebylo málo, každá z kamer má k dispozici infračervený přísvit, aby dynamická perspektiva fungovala i za tmy/špatných světelných podmínek. Přísvit je pro lidské oko neviditelný, ale funguje prý skvěle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takhle amazonské algoritmy vidí člověka. Sleduje pozici očí a úst. Systém si poradí i s pouhými obrázky obličejů. Ví, jak daleko objekt je, takže dokáže spočítat, že obličej na hrníčku je příliš malý. Vyřadí jej a zaměří se na obličej uživatele. (obr.: Engadget.com)

Chcete něco jako dynamickou perspektivu?

Dynamická perspektiva vypadá fantasticky, vypadá lákavě, ale není to jedna z těch funkcí, které použijete jen při chlubení přátelům? Jak si Amazon poradil s nechtěnými pohyby? Nebude kvůli efektnímu posunu stránky nutné křečovitě držet telefon dlouhé minuty v jedné poloze? Jak se tohle řešení v praxi liší od podobných, která k tomu využívají gyroskop? Amazone nám teprve bude muset vysvětlit, že tohle opravdu potřebujeme!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klíčem je v každém okamžiku vědět, kde je hlava uživatele. První prototypy pracovaly se světélkem v obličeji, dnes už to prý Fire Phone bravurně zvládá sám. (obr.: Engadget.com)

Také Dynamic Perspective má volně dostupné SDK. Uvidíme, jestli budou mít vývojáři zájem, případně co vymyslí. Na plátně promluvila řada developerů o tom, jak snadné je DP integrovat do existujících aplikací. Video z tiskové konference následuje:

Témata článku: Amazon, , , , Amazon Fire Phone, Amazon Kindle Fire, Amazon Kindle Fire HD 7, Samsung Galaxy S5, Exkluzivita, Phone, Amazon AppStore, Největší hit, Dynamic, Amazon Jeff Bezos, Špatné osvětlení, Čtečka knih, Amazon Music, Jeff Bezos, F +, Pořízený snímek, Hezký příklad, Perspektiva, První stisknutí, Zamčený displej, Časový úsek