Živelné katastrofy se čas od času stávají, jak ale zalarmovat nicnetušící obyvatele? Nejlépe textovkou!
Každou první středu v měsíci se v pravé poledne nad našimi hlavami rozezní poplašné sirény. Obyvatelé malé zemičky uprostřed Evropy si už ale na pravidelný rámus, který má ověřit, zda jsou všechna zařízení v pořádku, zvykli. Víte ale jak zní opravdový varovný signál a co dělat v případě, že by na něj snad jednoho krásného dne došlo? Příručka pro obyvatele hovoří o třech následujících bodech: 1. okamžitě se ukryjte, 2. zavřete okna a dveře, 3. zapněte rádio nebo televizi. Těžko říct, jaké povědomí o tom, co dělat k krizových situacích Češi doopravdy mají a zda už je časté zkoušky sirén neotupily natolik, že by případné varování ani neregistrovali. Tak či onak, za velkou louží teď chystají začlenit do svého systému včasné výstrahy obyvatel SMS krizové zpravodajství.
Hromadná textovka pro 250 milionů obyvatel
Textovky dnes totiž už nejsou jen prostředkem komunikace dospívajících jedinců a jejich příjem zvládá každý mobil. SMS se pro podobný účel jeví jako nejvhodnější způsob, jak během krátké doby sdělit současně zprávu mnoha milionům obyvatel. Federální komunikační úřad Spojených států (FCC) se před pár týdny rozhodl zřídit systém nouzových textových zpráv, který by varoval obyvatele před přírodními katastrofami nebo v jiných naléhavých případech. Podle FCC má být pro tento účel využívána stávající infrastruktura tamějších mobilních operátorů, kteří budou v této věci spolupracovat. Nový systém byl pojmenován CMAS, což je zkratka pro Komerční mobilní výstražný systém. Ten bude sloužit všem uživatelům mobilů, jejichž počet se v Americe pohybuje okolo 250 milionů.

Mobil, nejlepší přítel člověka. Alespoň v krizových situacích to platí určitě
Prozatím se počítá pouze s prostým textem, FCC ale s dalším technologickým pokrokem plánuje i přenos obrazu a zvuku. Co se týče upozornění, existovat budou tři typy varování: nejvyšší vážnost bude mít takzvané „Prezidentské varování“ spojené s celostátním stavem nouze. Nižší stupeň výstrahy představuje „Hrozba bezprostředního rizika“ informující o okamžité hrozbě. Třetí výstraha bude jen rozšířením stávajícího systému evidence pohřešovaných dětí, které mohly být uneseny nebo utekly z domova. Jako možný problém pro zákazníky s roamingem se zatím jeví nutnost mít nastavený příjem krizových zpráv i pro sítě jiného než domovského operátora, ale to už je spíše drobnost.
Frekvence chtěl Google
Řešení, které CMAS nabízí, má tu výhodu, že pro jeho zprovoznění není nutné zavádět žádné nové technologie. Také analytici vidí v novém systému spíše přínos než vyhozené peníze, včasné upozornění obyvatelům v postižených oblastech by totiž mohlo významně snížit případné škody. Na cestě k realizaci projektu už nestojí žádný problém, zajištěno je i frekvenční pásmo. Jako ideální řešení se jeví frekvence 700 MHz, respektive její D-blok. Ta byla ale nedávno nabídnuta v aukci, kde se o ní ucházel i portál Google. FCC proto musel tuto část frekvenčního pásma z prodeje vyjmout s odůvodněním, že nabídka nepřekročila požadovaných 1,3 miliardy dolarů. D-blok tak byl vyhrazen pro potřeby veřejné bezpečnosti a síť bude využívána jen v případě nouze.

Přírodní či jiné katastrofy se čas od času stávají, systém CMAS informuje obyvatele pomocí SMS
Podle mého názoru je takový systém velmi užitečnou investicí, podobné varovné SMS už fungují i v Pacifiku jako včasná výstraha před ničivými Tsunami. Uplatnění by se jistě našlo i Evropě, stát se může cokoli a většina lidí už stejně nedá bez mobilu ani ránu. Kdo ví, třeba bude podobný systém v budoucnu fungovat i u nás.
Zdroj: News Factor